“Ҳалоллик ороли” методологиясининг иккинчи босқичи амалга оширилмоқда
Мамлакатимиз бўйлаб коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар доирасида “Ҳалоллик ороли” методологиясининг иккинчи босқичи ишга туширилди.
Мазкур босқич 2024–2025 йилларда Бухоро вилояти Вобкент тумани, Жиззах шаҳри ҳамда Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек туманида амалга оширилган дастлабки тажриба натижаларига асосланади.
Биринчи босқич доирасида маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан коррупцияга энг мойил соҳаларда хавф-хатарлар аниқланди, ички тартиб-таомиллар қайта кўриб чиқилди ҳамда маҳаллий шароитларга мос амалий ечимлар ишлаб чиқилди.
Натижада ҳар бир ҳудуд учун 2025–2026 йилларга мўлжалланган стратегик йўл хариталари ва ҳаракатлар режалари тасдиқланди. Уларда давлат органлари фаолиятида коррупция хавфларини камайтиришга қаратилган аниқ чора-тадбирлар белгиланган. Ушбу ҳужжатларнинг бевосита маҳаллий мансабдор шахслар томонидан ишлаб чиқилгани уларнинг амалийлиги, маҳаллий иштирок даражаси ва натижа учун шахсий масъулиятни таъминлайди.
Бу йил ушбу ёндашувни кенгайтириш мақсадида, хусусан, Хоразм вилояти Ҳазорасп, Навоий вилояти Конимех, Самарқанд вилояти Жомбой, Фарғона вилояти Олтиариқ, Наманган вилояти Поп туманлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Тўрткўл туманида мазкур методологияни татбиқ этиш ишлари бошланди.
Шу вақтга қадар Ҳазорасп, Тўрткўл, Олтиариқ туманларида “Ҳалоллик ороллари” дастурини амалга ошириш доирасида ҳудудий кенгаш аъзолари, маҳаллий ҳокимият органлари ҳамда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари учун махсус ўқув курслари ташкил этилди. Мазкур тренинглар коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш бўйича чора-тадбирлар самарадорлигини оширишга қаратилган.
Ўқув машғулотлари давомида иштирокчиларга коррупцияга қарши курашишнинг самарали механизмлари, шунингдек, давлат хизматчилари орасида одоб-ахлоқ қоидалари ва манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолиятида очиқлик ва ҳисобдорликни кучайтириш ҳамда коррупцияга қарши курашишнинг энг самарали миллий ва халқаро механизмлари тўғрисида сўз юритилди. Бундан ташқари, иштирокчилар соҳадаги янги қонунчилик талаблари ва коррупция хавф-хатарларини баҳолаш бўйича зарур кўникмаларга эга бўлди.
Маълумот ўрнида: Ўзбекистонда мазкур методология Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва БМТ Тараққиёт дастуриннг Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилаётган “Ўзбекистонда коррупцияга қарши миллий экотизимни мустаҳкамлаш" қўшма лойиҳаси доирасида амалга оширилмоқда.

Реализуется второй этап методологии «Остров честности»
В рамках последовательных реформ, реализуемых в нашей стране в сфере противодействия коррупции, запущен второй этап методологии «Остров честности».
Данный этап основывается на результатах пилотной апробации, проведённой в 2024–2025 годах в Вабкентском районе Бухарской области, городе Джизаке и Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента.
В рамках первого этапа местными органами государственной власти были выявлены коррупционные риски в наиболее уязвимых сферах, пересмотрены внутренние процедуры и разработаны практические решения с учётом местных условий.
В результате для каждого региона были утверждены стратегические дорожные карты и планы действий на 2025–2026 годы, предусматривающие конкретные меры по снижению коррупционных рисков в деятельности государственных органов. Разработка данных документов непосредственно местными должностными лицами обеспечивает их практическую направленность, высокий уровень локального участия и персональную ответственность за результаты.
В текущем году в целях расширения данного подхода начата реализация методологии в Хазараспском районе Хорезмской области, Канимехском районе Навоийской области, Джамбайском районе Самаркандской области, Алтыарыкском районе Ферганской области, Папском районе Наманганской области, а также в Торткульском районе Республики Каракалпакстан.
На сегодняшний день в Хазараспском, Торткульском и Алтыарыкском районах в рамках реализации программы «Острова честности» организованы специальные учебные курсы для членов территориальных советов, представителей местных органов власти и институтов гражданского общества. Данные тренинги направлены на повышение эффективности мер по противодействию и предупреждению коррупции.
В ходе учебных занятий участникам была представлена информация об эффективных механизмах противодействия коррупции, вопросах соблюдения этических норм и предотвращения конфликта интересов среди государственных служащих, усиления открытости и подотчётности деятельности местных органов государственной власти, а также о наиболее эффективных национальных и международных механизмах борьбы с коррупцией.
Кроме того, участники получили необходимые навыки в области новых требований законодательства и оценки коррупционных рисков.
Справочно: в Узбекистане данная методология реализуется в рамках совместного проекта Агентства по противодействию коррупции и Программы развития ООН «Укрепление национальной антикоррупционной экосистемы в Узбекистане», финансируемого Европейским союзом.