Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси(БМТ ГЖБ)нинг таклифига асосан, Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори ўринбосари У.Тухташева БМТ ГЖБ бош котибиятида бўлиб ўтаётган Конвенция имплементациясини кўриб чиқиш гуруҳининг 14-сессиясида маъруза билан иштирок этди.
Маълумот учун: БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси иштирокчи-давлатлари конференцияси – Конвенцияга аъзо давлатлари томонидан халқаро шартноманинг имплементацияси, амалиётчилар ўртасида тажриба ва билимлар алмашиш ҳамда кун тартибидаги муҳим масалаларни муҳокама қилиш учун халқаро майдон ҳисобланади. Конференция сессияларига 180 дан ортиқ давлатлар аксилкоррупция идоралари таклиф этилган.Ўзбекистон вакили ўз маърузасида Конвенциянинг 12-моддаси (Хусусий сектор) ҳамда БМТ Бош ассамблеясининг 2021 йил йил 2 июнь кунги резолюцияси билан тасдиқланган Сиёсий декларациянинг тегишли бандлари ижроси ва амалга оширилиши бўйича батафсил маълумот берди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши курашиш сиёсати ва унинг асосий йўналишлари, шу жумладан бизнес ҳамжамиятда ҳалолликни таъминлаш ва тадбиркорлик соҳасида коррупциянинг олдини олиш бўйича тадбиқ этилаётган лойиҳалар тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Музокаралар доирасида бошқа давлат вакиллари Ўзбекистон маърузачисига саволлар билан юзланиб, бу борадаги тажриба бўйича маълумотга эга бўлдилар.
Хусусан, Агентлик директори ўринбосари томонидан тадбиркорлик соҳасида коррупциянинг олдини олиш масалаларида гендер жиҳатларга эътибор қаратилаётганлиги, ушбу жараёнда грантлар орқали нодавлат нотижорат ташкилотлари билан ҳамкорликда лойиҳалар амалга оширилаётганлиги бўйича айтиб ўтилди.
Ўзбекистонда мазкур йўналишдаги амалиёт сессия иштирокчилари томонидан юқори баҳоланиб, муҳокамалар давомида бошқа давлатларнинг ҳам ушбу йўналишдаги тажрибалари тингланди.

Заместитель директора Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан Умида Тухташева, по предложению Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН), приняла участие в 14-й сессии Группы по обзору хода выполнения Конвенции ООН против коррупции, состоявшейся в Генеральном секретариате УНП ООН.
Справочная информация: Конференция государств-участников Конвенции ООН против коррупции является международной площадкой для реализации международного договора государствами-участниками Конвенции, обмена опытом и знаниями между практиками, обсуждения важных вопросов по повестке дня. В конференции участвовали представители антикоррупционных органов более 180 стран мира.
В своём докладе Умида Тухташева представила подробную информацию об исполнении в Узбекистане статьи 12 Конвенции (частный сектор) и соответствующих пунктов Политической декларации, утверждённой резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 2 июня 2021 года.
Также она остановилась на вопросах антикоррупционной политики Республики Узбекистан и её основных направлениях, в том числе проектах, реализуемых для обеспечения добропорядочности в бизнес-сообществе и предотвращения коррупции в сфере предпринимательства.
В частности, заместитель директора Агентства отметила, что отдельное внимание уделяется гендерным аспектам в вопросах предотвращения коррупции в сфере предпринимательства, и в этом процессе реализуются проекты в сотрудничестве с негосударственными неправительственными организациями.