Бугун Transparency International халқаро нодавлат ташкилоти томонидан Коррупцияни қабул қилиш индексининг 2022- йил натижалари эълон қилинди.
180 та давлат орасида Ўзбекистон 31 балл билан 126-ўринни эгаллади. Аҳамиятлиси, мамлакатимиз балларини 3 тага ошириб, ўрнини 14 поғонага яхшилашга (2021-йилда 140 ўрин) муваффақ бўлди.
Маълумот учун: Коррупцияни қабул қилиш индекси 1995 йилдан буён эълон қилиниб келигандиган давлат тизимида коррупцияни қабул қилиниш даражасини акс этувчи ҳамда экспертлар ва ишбилармонлар сўрови асосида шаклланувчи 13 та манбалардан ташкил топган ҳар йиллик индекс ҳисобланади. Ўзбекистон мазкур манбаларнинг 7 таси бўйича баҳоланади.
Бунда 0 балл – коррупцияни қабул қилишда энг юқори кўрсаткич, 100 балл – энг паст шкала ҳисобланади
Мамлакатимиз мазкур индексда сўнгги 6 йил давомида ўсиш суръатларини қайд этаётган (2017-йилда 22 балдан 2022-йилда 31 баллгача) давлат сифатида Шарқий Европа ва Марказий Осиё минтақасининг аксилкоррупция ислоҳотларини тизимли равишда амалга ошираётган давлатлар қаторида қайд этилди.

Сегодня международная неправительственная организация Transparency International обнародовала результаты Индекса восприятия коррупции за 2022 год.
Среди 180 стран Узбекистан занял 126-место с 31 баллом. Важно отметить, наша страна сумела улучшить своё место на 14 позиций, прибавив 3 балла (140-место в 2021 году).
Для информации: Индекс восприятия коррупции (Corruption Perception Index) – ежегодный составной индекс, измеряющий уровень восприятия коррупции в государственном секторе различных стран.
Индекс восприятия коррупции рассчитывается и публикуется ежегодно с 1995 года.
Индекс составляется международной организацией Transparency International на основе опроса по 13 источникам, проводимых среди экспертов и в деловых кругах. Узбекистан оценивается по 7 из этих источников.
На основе этой информации страны мира ранжируются по шкале от 0 до 100 баллов. Ноль обозначает самый высокий уровень восприятия коррупции, а сто – наименьший.
Узбекистан в этом Индексе зафиксировлся среди государств, планомерно реализующих антикоррупционные реформы в разрезе стран Восточной Европы и Центральной Азии, и как страна, фиксирующая рост в течение последних 6 лет (с 22 баллов в 2017 году до 31 балла в 2022 году).