Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамда Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасининг қўшма қарори билан “Йирик инвестиция лойиҳаларини коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш ва уларнинг рақобат муҳитига таъсирини баҳолаш тартиби тўғрисида”ги Йўриқнома тасдиқланди.
Мазкур Йўриқнома қиймати камида 50 млн АҚШ доллари эквивалентидаги молиявий ресурслар жалб этилган ҳолда амалга ошириладиган, иқтисодий ва ижтимоий аҳамиятга эга объектлар, хизматлар ёки бошқа инфратузилмани яратиш, кенгайтириш ёхуд модернизация қилишга қаратилган йирик инвестиция лойиҳаларига нисбатан татбиқ этилади.
Йўриқнома талабларига мувофиқ коррупцияга қарши экспертизадан ўтказилмаган ҳамда рақобат муҳитига таъсири баҳоланмаган лойиҳани тасдиқлашга ёки амалга оширишнинг кейинги босқичига ўтказишга йўл қўйилмайди.
Лойиҳалар қуйидаги босқичларда мажбурий тартибда коррупцияга қарши экспертизадан ўтказилади:
- лойиҳа ташаббуси босқичида;
- давлат хариди босқичида;
- амалга ошириш босқичида.
Йўриқнома билан йирик инвестиция лойиҳасида коррупциявий хавфларни аниқлаш бўйича (30 та саволдан иборат) чеклист ҳамда йирик инвестиция лойиҳасининг рақобат муҳитига таъсирини баҳолаш бўйича (16 та саволдан иборат) чеклист тасдиқланди.
Коррупцияга қарши экспертиза давлат органлари ва ташкилотларининг коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари томонидан ўтказилади.
Лойиҳанинг коррупциявий хавф даражаси экспертиза натижаларига кўра қуйидагича таснифланади:
▫️ юқори хавф – 10 та ва ундан ортиқ коррупциявий омил аниқланган тақдирда;
▫️ ўртача хавф – 5–9 та коррупциявий омил аниқланган тақдирда;
▫️паст хавф – 1–4 та коррупциявий омил аниқланган тақдирда;
▫️коррупциявий хавф аниқланмаган – коррупциявий омил мавжуд бўлмаган тақдирда.
Лойиҳанинг рақобат муҳитига таъсирини баҳолаш коррупцияга қарши экспертиза билан бир вақтда ёки ундан сўнг амалга оширилади.
Баҳолаш коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари ва (ёки) монополияга қарши комплаенс тизими жорий этилган давлат органлари ва ташкилотларида монополияга қарши комплаенс бўйича масъул ходимлар томонидан ўтказилади.
Лойиҳанинг рақобат муҳитига таъсири бўйича хавф даражаси баҳолаш натижаларига кўра қуйидагича таснифланади:
▫️ юқори хавф – 4 та ва ундан ортиқ рақобатни чеклаши мумкин бўлган омил аниқланган тақдирда;
▫️ўртача хавф – 2–3 та рақобатни чеклаши мумкин бўлган омил аниқланган тақдирда;
▫️ паст хавф – 1 та рақобатни чеклаши мумкин бўлган омил аниқланган тақдирда;
▫️хавф аниқланмаган — рақобатни чеклаши мумкин бўлган омил мавжуд бўлмаган тақдирда.
Экспертиза ва баҳолаш натижалари бўйича хулосалар ҳамда чеклистлар лойиҳани маъқуллаш ёки молиялаштириш тўғрисида қарор қабул қилиш ваколати берилган давлат органлари ва ташкилотларида коллегиал тартибда ўтказиладиган йиғилишларда мажбурий тартибда кўриб чиқилади.
Экспертиза ва баҳолаш хулосалари кўриб чиқилмасдан туриб, лойиҳани маъқуллаш, молиялаштиришни тасдиқлаш ёки келишув тузишга йўл қўйилмайди.
Экспертиза ёки баҳолаш натижалари бўйича салбий хулоса берилган бўлса, хулосаларда кўрсатилган камчиликлар бартараф этилмасдан лойиҳани маъқуллашга йўл қўйилмайди.
Камчиликлар бартараф этилганидан кейин лойиҳа қайта коррупцияга қарши экспертизадан ва (ёки) рақобат муҳитига таъсирини қайта баҳолашдан ўтказилади.

Утверждён порядок проведения антикоррупционной экспертизы крупных инвестиционных проектов и оценки их влияния на конкурентную среду
Совместным постановлением Агентства по противодействию коррупции и Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей утверждена Инструкция «О порядке проведения антикоррупционной экспертизы крупных инвестиционных проектов и оценки их влияния на конкурентную среду».
Данная Инструкция применяется к крупным инвестиционным проектам, реализуемым с привлечением финансовых ресурсов в эквиваленте не менее 50 млн долларов США, направленным на создание, расширение или модернизацию объектов, услуг либо иной инфраструктуры, имеющих экономическое и социальное значение.
Согласно требованиям Инструкции, не допускается утверждение проекта либо его перевод на последующий этап реализации без проведения антикоррупционной экспертизы и оценки влияния на конкурентную среду.
Крупные инвестиционные проекты подлежат обязательной антикоррупционной экспертизе на следующих этапах:
• на стадии инициирования проекта;
• на стадии государственных закупок;
• на стадии реализации проекта.
Инструкцией также утверждены:
• чек-лист по выявлению коррупционных рисков в крупных инвестиционных проектах, включающий 30 вопросов;
• чек-лист по оценке влияния крупных инвестиционных проектов на конкурентную среду, включающий 16 вопросов.
Антикоррупционная экспертиза проводится подразделениями внутреннего антикоррупционного контроля государственных органов и организаций.
По результатам экспертизы уровень коррупционного риска проекта классифицируется следующим образом:
▫️ высокий риск — при выявлении 10 и более коррупционных факторов;
▫️ средний риск — при выявлении 5–9 коррупционных факторов;
▫️ низкий риск — при выявлении 1–4 коррупционных факторов;
▫️ коррупционный риск не выявлен — при отсутствии коррупционных факторов.
Оценка влияния проекта на конкурентную среду проводится одновременно с антикоррупционной экспертизой либо после неё.
Оценка осуществляется подразделениями внутреннего антикоррупционного контроля и (или) ответственными сотрудниками по антимонопольному комплаенсу в государственных органах и организациях, где внедрена система антимонопольного комплаенса.
По итогам оценки уровень риска влияния проекта на конкурентную среду классифицируется следующим образом:
▫️ высокий риск — при выявлении 4 и более факторов, способных ограничить конкуренцию;
▫️ средний риск — при выявлении 2–3 факторов, способных ограничить конкуренцию;
▫️ низкий риск — при выявлении 1 фактора, способного ограничить конкуренцию;
▫️ риск не выявлен — при отсутствии факторов, способных ограничить конкуренцию.
Заключения и чек-листы по результатам экспертизы и оценки подлежат обязательному рассмотрению на коллегиальных заседаниях государственных органов и организаций, уполномоченных принимать решения об одобрении или финансировании проекта.
Не допускается одобрение проекта, утверждение финансирования или заключение соглашения без рассмотрения результатов экспертизы и оценки.
В случае вынесения отрицательного заключения по итогам экспертизы или оценки одобрение проекта не допускается до полного устранения указанных недостатков.
После устранения недостатков проект подлежит повторной антикоррупционной экспертизе и (или) повторной оценке влияния на конкурентную среду.