Коррупцияга қарши курашиш бўйича вилоят ҳудудий кенгашининг 5-октябрь куни бўлиб ўтган йиғилишида вилоятда аксилкоррупция сиёсатига оид ислоҳотларнинг амалга татбиқ этиш борасидаги ишлар ҳудудий кенгаш аъзолари, Агентлик Ишчи гуруҳи аъзолари, ҳудудий бошқарма раҳбарлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида танқидий муҳокама қилиниб, амалга оширилиши лозим бўлган мақсад ва вазифалар белгилаб олинди.
Йиғилиш аввалида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори А.Бурханов Ишчи гуруҳ томонидан вилоятда ўтказилган ўрганиш якунлари,  коррупцияга қарши курашиш ишлари самарадорлигига салбий таъсир кўрсатаётган, коррупция хавф-хатарларини келтириб чиқараётган масалаларга тўхталиб ўтди.
Қайд этилганидек, республика миқёсида бюджет маблағларини мақсадли сарфлаш билан боғлиқ молиявий хато ва камчиликларнинг энг юқори улуши Сурхондарё вилояти ҳиссасига тўғри келади. Бу эса давлат ташкилотлари масъул шахсларининг бюджет маблағларини режалаштириш бўйича фаолияти талаб даражасида эмаслигини кўрсатади.
Коррупцияга қарши курашиш борасидаги ишлар самарали ташкил этилмаганлиги ҳамда мансабдор шахслар томонидан белгиланган вазифаларга масъулият билан ёндашилмаётганлиги турли рейтингларда вилоятнинг кўрсаткичлари қониқарсиз баҳоланаётгани мисолида ҳам ўз исботини топмоқда.
Жумладан, Очиқлик индексида Сурхондарё вилояти “сариқ” тоифадан жой эгаллаган. Агентлик томонидан вилоятда очиқликни таъминлаш чораларини кўриш ҳамда ижобий тажрибаларни оммалаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилди ва амалиётга татбиқ этилиши таъминланди. Натижада жорий йилнинг 2-чораги якунига кўра очиқ маълумотлар сифатида эълон қилиниши лозим бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларнинг эълон қилиниши ўрганилганда ижобий ўзгаришлар кузатилди.
Муҳокамалар жараёнида мазкур масалаларга жиддий эътибор қаратилиб,  бу борада қонунчилик ҳужжатлари талабларига риоя этиш, ўз вазифасини лозим даражада бажармаган масъулларнинг жавобгарлиги масаласини кўриб чиқиш лозимлиги қайд этилди.
Йиғилишда Коррупцияга қарши курашиш ҳудудий кенгаши томонидан ўтган давр мобайнида танловлар ташкил этиш, ННТлар билан ишлаш, тарғибот-ташвиқот ишларини ташкил этиш, сўровлар ўтказиш каби йўналишларда етарли ташаббус қилинмагани, ҳам танқидий кўриб чиқилди.
Юқоридаги масалалар юзасидан вилоят прокурори, ҳудудий кенгаш котиби ва бошқа масъулларнинг ахбороти тингланди.
Муҳокамалар якуни бўйича  вилоятда коррупцияга қарши курашиш тизимини тубдан қайта кўриб чиқиш, бу борада айниқса, ҳудудий Кенгаш фаоллигини ошириш, унинг аъзолари масъулиятини кучайтириш юзасидан бир қатор таклифлар илгари сурилди. Жумладан, ҳудуддаги коррупция ҳолатлари юқори бўлган соҳалар ва туман шаҳарлардаги коррупция ҳолатлари ва олдини олиш бўйича кўрилаётган чоралар тизимли равишда Ҳудудий кенгаш йиғилишида муҳокама қилиб бориш лозимлиги билдирилди.
Кенгаш ўз фаолиятида мониторинг ва назорат тадбирларини  ўтказиш, эшитувлар ташкил этиш каби инструментлардан самарали фойдаланиши зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Агентлик вакиллари томонидан нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари билан ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш орқали коррупцияга қарши курашиш жараёнига аҳолини кенг жалб этиш ишларини янада кучайтириш юзасидан ҳам қатор тавсиялар берилди.

The Ongoing Anti-Corruption Work in Surkhandarya Region Critically Reviewed
On October 5, a meeting of the Surkhandarya Regional Anti-Corruption Council was held with the participation of members of the Regional Council, the Agency’s working group, heads of the regional department and representatives of the media, during which the implementation of anti-corruption policy reform in the region was critically reviewed, as well as goals and objectives for the future were outlined.
At the beginning of the meeting, Director of the Anti-Corruption Agency Akmal Burkhanov introduced the participants to the results of the study conducted by the working group in the region, as well as factors that affect the effectiveness of anti-corruption activities and create corruption risks in the area.
He noted that the largest share of financial errors and shortcomings associated with the targeted expenditure of budget funds on a republican scale occurs in Surkhandarya Region. This indicates that the activities of responsible persons of state organizations in budget planning are not at the proper level.
Inadequate work to combat corruption and irresponsible approach of officials to assigned tasks negatively affects the assessment of the region in various ratings.
In particular, Surkhandarya Region was placed in the yellow category in the Openness Index. Thus, the Anti-Corruption Agency developed recommendations on measures to ensure openness in the region and disseminate positive experience. As a result, a positive shift was noted, that is, when studying the level of disclosure of socially significant information to be posted as open data for the second quarter of this year, the Agency’s specialists gave the work a good assessment.
Also, during the discussions, serious attention was paid to the issues of strict compliance by responsible employees with all the requirements of regulatory documents, and holding accountable officials who do not perform their duties properly.
During the meeting, the work of the Regional Anti-Corruption Council was critically assessed regarding the lack of initiative in organizing competitions, cooperation with NGOs, conducting surveys, etc.
Reports were heard from the regional prosecutor, the secretary of the Regional Council and other officials on the issues.
As a result of the discussions, a number of proposals were put forward regarding a radical revision of the anti-corruption system in the region, in particular, intensifying the activity of the Regional Council and increasing the responsibility of its members. In particular, it was stated that cases of corruption in districts with high levels of corruption and measures taken to prevent them should be systematically discussed at meetings of the Regional Council. And that the Council must effectively use tools, including monitoring and oversight activities, as well as hearings.
The Anti-Corruption Agency specialists made a number of recommendations to strengthen cooperation with NGOs and the media in order to further strengthen public involvement in the anti-corruption process.