Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги ПФ-6247-сон Фармонига асосан Коррупцияга қарши курашиш агентлиги зиммасига давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш соҳасини мувофиқлаштириш ва доимий мониторинг қилиш, шу жумладан уларнинг норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар билан белгиланган маълумотларни Интернет тармоғига жойлаштириш (эълон қилиш) бўйича мажбуриятлари ҳисобини юритиш вазифалари юклатилган.
Мазкур топшириқ ижроси юзасидан Агентлик томонидан давлат идоралари томонидан очиқликка оид қонун ҳужжатлари ижроси юзасидан мунтазам ўрганиш ўтказиш амалиёти йўлга қўйилган.
Хусусан, давлат органлари ва ташкилотлари томонидан жорий йилнинг биринчи чораги давомида очиқликка оид қонун ҳужжатларига риоя этилиши, шу жумладан, очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларнинг белгиланган муддатларда ва ресурсларда эълон қилиниши мониторинг қилинди.
Ўрганиш давомида давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индексида фаолияти «қизил» тоифада баҳоланган 27 та давлат органлари ва ташкилотларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўрганиш натижаларига кўра, Жиззах, Сирдарё ва Андижон вилоятлари ҳокимликларига, шунингдек, Маданият ва туризм вазирлиги ҳузуридаги Кинематография агентлиги, «Алоқабанк» АТБ, «Ўзавтосаноат» АЖларга очиқликни таъминлаш соҳасида йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш ҳамда хизмат вазифаларига масъулиятсизлик билан ёндашган мансабдор шахсларга нисбатан тегишли интизомий жазо чорасини қўллаш тўғрисида тақдимнома киритилди.
Шунингдек, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун Ўзбекистон Республикаси Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати мансабдор шахсига нисбатан МЖтКнинг 215-7-моддаси билан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, кўриб чиқиш учун судга юборилди.
Мазкур йўналишдаги ўрганишлар бошқа давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятида ҳам давом эттирилмоқда.

Согласно Указу Президента Республики Узбекистан №УП-6247 от 16 июня 2021 года, на Агентство по противодействию коррупции возложены функции координации и постоянного контроля в сфере обеспечения открытости деятельности государственных органов и организаций, в том числе размещение (обнародование) в сети Интернет сведений, предусмотренных нормативно-правовыми актами.
Во исполнение данной задачи Агентством налажена практика проведения регулярных изучений по реализации государственными органами нормативно-правовых актов об открытости.
В частности, в течение первого квартала текущего года Агентством проводился мониторинг деятельности государственных органов и организаций по соблюдению ими законодательства об открытости, в том числе обнародованию социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных в установленные сроки и ресурсы.
В ходе изучения особое внимание было уделено 27 государственным органам и организациям, деятельность которых попала в «красную» категорию в Индексе открытости, направленного на оценку результативности и эффективности проводимой работы по открытости в государственных органах и организациях.
По результатам изучения, в хокимияты Джизакской, Сырдарьинской и Андижанской областей, а также в Агентство кинематографии при Министерстве культуры и туризма, АКБ Алокабанк и АО «Узавтосаноат» были направлены представления для принятия соответствующих дисциплинарных мер в отношении сотрудников, ответственных за обеспечение открытости.
Также за нарушение законодательства об открытости деятельности органов государственной власти и управления в отношении должностного лица Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Республики Узбекистан составлен административный протокол по статье 215-7 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности и направлен в суд для рассмотрения.