Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги ПФ-6247-сон Фармонига асосан Коррупцияга қарши курашиш агентлиги зиммасига давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш соҳасини мувофиқлаштириш ва доимий мониторинг қилиш, шу жумладан уларнинг норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар билан белгиланган маълумотларни Интернет тармоғига жойлаштириш (эълон қилиш) бўйича мажбуриятлари ҳисобини юритиш вазифалари юклатилган.
Мазкур топшириқ ижроси юзасидан Агентлик томонидан давлат идоралари томонидан очиқликка оид қонун ҳужжатлари ижроси юзасидан мунтазам ўрганиш ўтказиш амалиёти йўлга қўйилган.
Хусусан, давлат органлари ва ташкилотлари томонидан жорий йилнинг биринчи чораги давомида очиқликка оид қонун ҳужжатларига риоя этилиши, шу жумладан, очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларнинг белгиланган муддатларда ва ресурсларда эълон қилиниши мониторинг қилинди.
Ўрганиш давомида давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индексида фаолияти «қизил» тоифада баҳоланган 27 та давлат органлари ва ташкилотларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўрганиш натижаларига кўра, Жиззах, Сирдарё ва Андижон вилоятлари ҳокимликларига, шунингдек, Маданият ва туризм вазирлиги ҳузуридаги Кинематография агентлиги, «Алоқабанк» АТБ, «Ўзавтосаноат» АЖларга очиқликни таъминлаш соҳасида йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш ҳамда хизмат вазифаларига масъулиятсизлик билан ёндашган мансабдор шахсларга нисбатан тегишли интизомий жазо чорасини қўллаш тўғрисида тақдимнома киритилди.
Шунингдек, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун Ўзбекистон Республикаси Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати мансабдор шахсига нисбатан МЖтКнинг 215-7-моддаси билан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, кўриб чиқиш учун судга юборилди.
Мазкур йўналишдаги ўрганишлар бошқа давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятида ҳам давом эттирилмоқда.

According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6247 of June 16, 2021, the Anti-Corruption Agency is entrusted with the functions of coordination and constant control in the field of ensuring the openness of the activities of government bodies and organizations, including the placement (disclosure) on the Internet of information provided for by the regulatory acts.
In pursuance of this task, the Agency has established the practice of conducting regular studies on the implementation by government bodies and organizations of regulatory acts on openness.
In particular, during the first quarter of the current year, the Agency monitored the activities of government bodies and organizations on their compliance with openness legislation, including the disclosure of socially significant information to be posted as open data within the established timeframe and resources.
In the course of the study, special attention was paid to 27 government bodies and organizations whose activities fell into the ‘red’ category in the Openness Index, aimed at assessing the effectiveness and efficiency of the ongoing work on openness in government bodies and organizations.
Based on the results of the study, statutory notices were sent to the administrations of Jizzakh, Sirdarya and Andijan regions, as well as to the Cinematography Agency at the Ministry of Culture and Tourism, Aloqabank JCB and Uzavtosanoat JSC to take appropriate disciplinary measures against employees responsible for ensuring openness.
Also, for violation of the openness legislation in relation to an official of Sanitary and Epidemiological Welfare and Public Health Service of the Republic of Uzbekistan, an administrative protocol was drawn up under Article 215-7 of the Code on Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan and sent to the court for consideration.
The Anti-Corruption Agency continue to study of the work of other government bodies and organizations on ensuring the openness of activities.