Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган мониторинг натижасида Ёзёвон туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси буюртмачилигида ички хўжалик йўлларида амалга ошириладиган жорий таъмирлаш ишлари учун олинадиган ТИБ-Б М-1 маркали асфальт сотиб олиш мақсадида 2023 йил 10 апрель куни ўтказилган 3 млрд 494 млн сўмлик давлат харидида бир қатор қонунбузилишларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Хусусан, ушбу давлат харидида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 23-моддаси (Харид қилиш тартиб-таомиллари иштирокчиси) ва 42-моддаси (иштирокчини харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатиш шартлари) талабларига амал қилинмаган.
Яъни, давлат харидида иштирок этган битта манзилда фаолият юритувчи 2 та МЧЖнинг раҳбари ва таъсисчиси бир киши эканлиги яққол кўриниб турган бўлса-да, мавжуд аффилланганлик ҳолатларига баҳо берилмаган ва ноҳалол рақобатни келтириб чиқарганлиги ўрганилмаган ҳамда ҳолат бўйича танловни ўтказишни вақтинчалик бекор қилиш чоралари кўрилмаган.
Мазкур ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида Агентлик томонидан 2023 йил 10 апрель куни буюртмачига тақдимнома киритилди ҳамда қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат молиявий назорати инспекциясига юборилди.
Агентликнинг тақдимномасига биноан Ёзёвон туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси томонидан 2023 йил 11 апрель куни харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинди.

Агентством по противодействию коррупции проведено изучение государственной закупки от 10 апреля 2023 года на сумму 3 млрд 494 млн сумов на приобретение асфальта марки М-1 для текущих ремонтных работ на внутренних дорогах по заказу Дорожно-эксплуатационного унитарного предприятия Язъяванского района.
Изучение данной государственной закупки выявило нарушение требований статей 10, 14, 23 и 42 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках».
В частности, руководителем и учредителем двух фирм, участвовавших в госзакупках, являлось одно и тоже лицо, но имеющийся случай аффилированности не оценивался, что за собой повлекло недобросовестную конкуренцию. Также, не были приняты меры по временной отмене проведения конкурса.
В связи с этим, 10 апреля 2023 года Агентством было внесено представление заказчику об аннулировании протокола Закупочной комиссии. Собранные материалы направлены в Инспекцию государственного финансового контроля при Министерстве экономики и финансов и Республики Узбекистан.
11 апреля 2023 года Дорожно-эксплуатационное унитарное предприятие Язъяванского района аннулировало протокол Закупочной комиссии.