Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан бюджет буюртмачилари томонидан махсус ахборот порталлари орқали амалга оширилаётган давлат харидларига оид эълонлар доимий равишда ўрганиб борилмоқда.
Вазирлик ва идоралар томонидан 2023 йилнинг февраль ойида жами 4,35 трлн сўмлик 77 411 та давлат харидлари амалга оширилган бўлиб, шундан 234,2 млрд сўмлик 39 006 та харидлар электрон дўкон, 25,5 млрд сўмлик 1 895 та харидлар электрон аукцион, 203 млрд. сўмлик 2 103 та харидлар энг яхши таклифни танлаш, 107,5 млрд. сўмлик 521 та харид тендер, 1,5 трлн. сўмлик 9 989 та харидлар ягона етказиб берувчилар билан, 2,28 трлн. сўмлик 23 897 та харидлар тўғридан-тўғри шаклда амалга оширилган.
Ўрганишларда айрим давлат буюртмачилари томонидан давлат харидларини амалга оширишда қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилаётганлиги аниқланмоқда.
Жумладан, Агентлик томонидан 2023 йилнинг февраль ойида жами 25 млрд. сўмлик қонунбузилиш ҳолатларини бартараф қилиш ҳамда келгусида шу каби ҳолатларига йўл қўймаслик ҳақида буюртмачиларга 26 та тақдимнома, шунингдек, аниқланган ҳолатларга ҳуқуқий баҳо бериш учун тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Хусусан, “Uzbekistan Airports” АЖ буюртмачилигида 2023 йил 7 февраль куни 4,3 млрд сўмга жиҳозлар харид қилиш бўйича ўтказилган давлат хариди ўрганилганда “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 34-моддаси талабига зид равишда давлат харидлари жараёнида иштирокчиларга рақобатни чекловчи шартлар киритилганлиги аниқланган.
Шу каби “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ Хоразм ҳудудий филиали буюртмачилигидаги 2023 йил 10 февраль куни 2,6 млрд сўмга “Темир-бетон устун” харид қилиш бўйича ўтказилган давлат хариди ўрганилганда “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10,  14, 46-моддалари талаблари бузилганлиги маълум бўлди.
Шунингдек, Тошкент вилояти Болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази буюртмачилигидаги 2023 йил 10 февраль куни 796 млн сўмга тиббий асбоб ускуналар сотиб олиш бўйича ўтказилган давлат харидида аффилланганлик ҳолатларига баҳо берилмаганлиги аниқланди.
Мазкур ҳолатларда харид комиссияси томонидан ўзаро аффилланган иштирокчилар харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатилмасдан Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонунининг 23-моддаси ва “Рақобат тўғрисида”ги Қонунининг 14-моддаси талаблари бузилган.
Агентлик томонидан киритилган тақдимнома ва сўровномалар натижасида 12 та давлат хариди бекор қилинган ҳамда 7 та маъмурий иш қўзғатилган.

The Anti-Corruption Agency conducts a constant study of public procurement announcements placed by government customers through special information portals.
In February 2023, ministries and departments made 77,411 public purchases worth 4.35 trillion soums, of which 39,006 purchases worth 234.2 billion soums were made through electronic stores, 1,895 purchases worth 25.5 billion soums through electronic auctions, 2,103 purchases in the amount of 203 billion soums were made by selecting the best offer, 521 purchases in the amount of 107.5 billion soums through a tender, 9,989 purchases were made from single suppliers in the amount of 1.5 trillion soums, 23,897 purchases were made through direct contracts for the amount of 2.28 trillion soums.
Studies have revealed cases of violation of the law by some government customers in the implementation of public procurements.
In particular, in February 2023, the Agency sent 26 statutory notices to customers to eliminate facts of violations of the law in the amount of 25 billion soums and prevent the recurrence of similar cases in the future, as well as the collected materials were submitted to law enforcement agencies for legal assessment.
In particular, the study of public procurement for the purchase of equipment in the amount of 4.3 billion soums by order of the Uzbekistan Airports JSC on February 7, 2023 revealed a violation of the requirements of Article 34 of the Law ‘On Public Procurement’.
The study of public procurement for the purchase of reinforced concrete columns in the amount of 2.6 billion soums by order of the Khorezm regional branch of JSC Regional Electric Networks on February 10, 2023 also revealed violations of the requirements of articles 10, 14, 46 of the Law ‘On Public Procurement’.
In the public procurement for the purchase of medical equipment in the amount of 796 million soums by order of the Children’s Multidisciplinary Medical Center of Tashkent Region on February 10, 2023, the affiliation of the participants in the competition was revealed, thereby violating the requirements of Article 23 of the Law ‘On Public Procurement’ and Article 14 of the Law ‘On Competition’ of the Republic of Uzbekistan.
As a result of statutory notices and enquiries made by the Anti-Corruption Agency, 12 public procurements were canceled and seven administrative cases were initiated.