Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан бюджет буюртмачилари томонидан махсус ахборот порталлари орқали амалга оширилаётган давлат харидларига оид эълонлар доимий равишда ўрганиб борилмоқда.
Вазирлик ва идоралар томонидан 2023 йилнинг февраль ойида жами 4,35 трлн сўмлик 77 411 та давлат харидлари амалга оширилган бўлиб, шундан 234,2 млрд сўмлик 39 006 та харидлар электрон дўкон, 25,5 млрд сўмлик 1 895 та харидлар электрон аукцион, 203 млрд. сўмлик 2 103 та харидлар энг яхши таклифни танлаш, 107,5 млрд. сўмлик 521 та харид тендер, 1,5 трлн. сўмлик 9 989 та харидлар ягона етказиб берувчилар билан, 2,28 трлн. сўмлик 23 897 та харидлар тўғридан-тўғри шаклда амалга оширилган.
Ўрганишларда айрим давлат буюртмачилари томонидан давлат харидларини амалга оширишда қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилаётганлиги аниқланмоқда.
Жумладан, Агентлик томонидан 2023 йилнинг февраль ойида жами 25 млрд. сўмлик қонунбузилиш ҳолатларини бартараф қилиш ҳамда келгусида шу каби ҳолатларига йўл қўймаслик ҳақида буюртмачиларга 26 та тақдимнома, шунингдек, аниқланган ҳолатларга ҳуқуқий баҳо бериш учун тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Хусусан, “Uzbekistan Airports” АЖ буюртмачилигида 2023 йил 7 февраль куни 4,3 млрд сўмга жиҳозлар харид қилиш бўйича ўтказилган давлат хариди ўрганилганда “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 34-моддаси талабига зид равишда давлат харидлари жараёнида иштирокчиларга рақобатни чекловчи шартлар киритилганлиги аниқланган.
Шу каби “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ Хоразм ҳудудий филиали буюртмачилигидаги 2023 йил 10 февраль куни 2,6 млрд сўмга “Темир-бетон устун” харид қилиш бўйича ўтказилган давлат хариди ўрганилганда “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10,  14, 46-моддалари талаблари бузилганлиги маълум бўлди.
Шунингдек, Тошкент вилояти Болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази буюртмачилигидаги 2023 йил 10 февраль куни 796 млн сўмга тиббий асбоб ускуналар сотиб олиш бўйича ўтказилган давлат харидида аффилланганлик ҳолатларига баҳо берилмаганлиги аниқланди.
Мазкур ҳолатларда харид комиссияси томонидан ўзаро аффилланган иштирокчилар харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатилмасдан Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонунининг 23-моддаси ва “Рақобат тўғрисида”ги Қонунининг 14-моддаси талаблари бузилган.
Агентлик томонидан киритилган тақдимнома ва сўровномалар натижасида 12 та давлат хариди бекор қилинган ҳамда 7 та маъмурий иш қўзғатилган.

Агентство по противодействию коррупции ведёт постоянное изучение объявлений о государственных закупках, размещаемых бюджетными заказчиками через специальные информационные порталы.
В феврале 2023 года министерствами и ведомствами было совершено 77 411 государственных закупок на сумму 4,35 трлн сумов, из них 39 006 закупок на сумму 234,2 млрд сум осуществлены через электронные магазины, 1 895 закупок на сумму 25,5 млрд сумов через электронные аукционы, 2 103 закупки на сумму 203 млрд сумов осуществлены путём отбора наилучшего предложения, 521 закупка на сумму 107,5 млрд сумов посредством тендера, у единых поставщиков проведено 9 989 закупок на сумму 1,5 трлн сумов, прямыми договорами осуществлено 23 897 закупок на сумму 2,28 трлн сумов.
Изучения выявили случаи нарушения законодательства некоторыми государственными заказчиками при осуществлении государственных закупок.
В частности, в феврале 2023 года Агентством направлено 26 представлений заказчикам об устранении фактов нарушения законодательства на сумму 25 млрд сумов и недопущении повторения подобных случаев в будущем, а также собранные материалы направлены ​​в правоохранительные органы для дачи правовой оценки.
В частности, изучение государственной закупки на приобретение оборудования на сумму 4,3 млрд сум по заказу АО «Uzbekistan Airports» от 7 февраля 2023 года выявило нарушение требований статьи 34 Закона «О государственных закупках».
Изучение государственной закупки на приобретение железобетонных колонн на сумму 2,6 млрд сумов по заказу Хорезмского областного филиала АО «Региональные электрические сети» от 10 февраля 2023 года также выявило нарушения требования статей 10, 14, 46 Закона «О государственных закупках».
В государственной закупке на приобретение медицинской техники на сумму 796 млн сумов по заказу Детского многопрофильного медицинского центра Ташкентской области от 10 февраля 2023 года была выявлена аффилированность участников конкурса, тем самым были нарушены требования статьи 23 Закона «О государственных закупках» и статьи 14 Закона «О конкуренции» Республики Узбекистан.
По результатам внесённых Агентством по противодействию коррупции представлений и запросов, было отменено 12 государственных закупок и возбуждено 7 административных дел.