Фуқаро М.Д.нинг Ўзбекистон Респуббликаси Коррупцияга қарши курашиш агентлигига собиқ Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги мансабдор шахсларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб йўллаган мурожаати асосида белгиланган тартибда ўрганиш ўтказилди ва унинг натижалари бўйича қуйидагилар маълум қилинади.
Мурожаатда келтирилган важларни холис ўрганиш мақсадида, ваколатли идоралар ходимларидан иборат ишчи гуруҳ тузилди. Ишчи гуруҳ томонидан собиқ Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигининг айрим мансабдор шахслари томонидан бир қатор хато ва камчиликларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Жумладан, 2019 йилда Италиянинг Пьедилуко шаҳрида академик эшкак эшиш бўйича ўтказилган турнир ҳамда ўқув йиғини машғулотида  Ўзбекистон миллий терма жамоасининг иштирокини таъминлаш учун давлат бюджетидан 334,0 млн сўм, 20.680 Евро ва 1500 АҚШ доллари ажратилган. Бироқ, ўрганишлар давомида ушбу халқаро тадбирлар учун сарфланган маблағларни тасдиқловчи ҳужжатлар мавжуд эмаслиги маълум бўлди.
Шунингдек, 2019 йилда Токио ва Пекин шаҳарларида синхрон сузиш бўйича бўлиб ўтган халқаро мусобақаларда ушбу тадбирларга масъуллар 1015 АҚШ доллари миқдорида ортиқча харажатга йўл қўйган.
Бундан ташқари, вазирлик томонидан 2020 йилда бюджет маблағлари ҳисобидан спорт жиҳозлари сотиб олиш учун “Машхим” МЧЖ, “Араббой спорт” ХК ва “Спорт жиҳоз люкс” ХКлари билан 45 та ҳолатда 15 млрд сўмлик шартномалар тузилган. Ўрганишда 6 та шартнома бўйича сотиб олинган 2,9 млрд сўмлик жиҳозларнинг фойдаланиш учун тарқатилганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар мавжуд эмаслиги аниқланди.
Ўрганиш якуни бўйича тўпланган ҳужжатлар қонуний баҳо бериш учун Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига юборилди.
Ҳозирда аниқланган ҳолатлар юзасидан терговга қадар текшириш ўтказилиб, натижаси бўйича прокуратура идоралари томонидан Жиноят Кодекси 167-моддасининг 3-қисми, “а” банди ва бошқа моддалари билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

The Anti-Corruption Agency received an appeal from citizen M.D. with a complaint against the actions of former officials of the Ministry of Physical Culture and Sports. On the basis of this appeal, a study was conducted. The Agency reports the following.
For an impartial study of the situation, a working group was formed, consisting of specialists of the competent authorities. The working group identified financial errors and violations committed by officials of the former Ministry of Physical Culture and Sports.
In particular, 334 million soums, 20,680 EUR and 1,500 USD were allocated from the state budget to ensure the participation of the national team of Uzbekistan in the rowing tournament and training camp in 2019 in Piediluco, Italy. However, the study showed the absence of documents confirming the funds spent on these international events.
In 2019, at the international synchronized swimming competitions in Tokyo and Beijing, the Ministry officials allowed extra expenses in the amount of 1,015 USD.
In addition, in 2020, the Ministry signed 45 contracts worth 15 billion soums with Mashkhim LLC, Arabboy Sport PE and Sport Jihoz Lux PE for the purchase of sports equipment at the expense of budgetary funds. The study revealed the absence of documents confirming the transfer for use of sports equipment purchased under 6 contracts in the amount of 2.9 billion soums.
The collected materials were sent to the General Prosecutor’s Office of the Republic of Uzbekistan for a legal assessment.
Based on the results of the pre-investigation check, the Prosecutor’s Office initiated a criminal case under paragraph A of part 3 of Article 167 and other articles of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan. Investigations are currently underway.