Маълумки, Ўзбекистон Республикасининг 2022 йил 9 августдаги “Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги Қонунининг 13-моддасига асосан, давлат фуқаролик хизматчиси тадбиркорлик фаолияти субъектларини ташкил этишга, уларнинг муассиси (иштирокчиси) бўлишга, тадбиркорлик фаолияти субъектида ташкилий-бошқарув, маъмурий-хўжалик вазифаларини бажаришга ҳақли эмаслиги қайд этилган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 14 октябрдаги “Давлат фуқаролик хизматчилари томонидан одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этилишини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 595-сон қарори билан тасдиқланган “Давлат фуқаролик хизматчилари одоб-ахлоқининг намунавий қоидалари”нинг 13-бандида давлат хизматчилари ишдан ташқари вақтда тадбиркорлик ёки ҳақ тўланадиган бошқа фаолият билан (педагогик, илмий ва ижодий фаолиятдан ташқари) шуғулланмаслиги белгиланган.
Шунга қарамай, бу борада ҳамон қонунбузилиши ҳолатлари кузатилмоқда.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан давлат бошқарув органлари ва давлат иштирокидаги хўжалик юритувчи субъектларда коррупцияга қарши курашиш ишларининг ҳолати ўрганилганда 6 нафар раҳбар мансабдор шахс  (3 нафар туман-шаҳар ҳокими, 1 нафар агентлик, 1 нафар унитар корхона ва 1 нафар қўмита раҳбари) тадбиркорлик субъектларининг таъсисчилари эканлиги маълум бўлди.
Хусусан:
▫️Миллий антидопинг агентлиги директори А.Садиков “Total Oil” МЧЖ;
“Ахборотлаштириш Бош маркази” ДУК раҳбари Д.Сариходжаев “Мусаммо” МЧЖ;
Андижон вилояти Бўстон тумани ҳокими С.Носирова “Сабина Иссиқ Нонлари 777” ва “Кўмир Саноати” МЧЖлар;
Навоий вилояти Қизилтепа тумани ҳокими У.Файзиев “Zarafshan Golden Group” ва "Zarafshon Grand Invest"  МЧЖлар, “Ғани Бобо Чорваси” фермер хўжалиги;
Тошкент шаҳар Яккасарой тумани ҳокими А.Сайфутдинов“Sanico Group” ва “Uv-Maks” МЧЖлар;
Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитаси раҳбари Б.Шарипов “Каромат Ойижон-Сурхон” фермер хўжалигида таъсисчи сифатида фаолият юритиб келаётганлиги аниқланди.
Аниқланган ҳолатлар бўйича мазкур давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек, уларнинг юқори турувчи идораларига Агентлик томонидан тегишли тақдимномалар киритилиб, юқоридаги манфаатлар тўқнашуви ҳолатларига барҳам берилиши (мансабдор шахсларнинг тадбиркорлик субъектларидаги фаолияти тугатилиши) чоралари кўрилмоқда.

В статье 13 Закона Республики Узбекистан «О государственной гражданской службе» от 9 августа 2022 года говорится о том, что государственный гражданский служащий не вправе создавать субъекты предпринимательской деятельности, быть их учредителем (участником), выполнять организационно-управленческие, административно-хозяйственные функции в субъекте предпринимательской деятельности.
Также, в статье 13 указано, что государственные служащие не вправе заниматься другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной и творческой деятельности.
Тем не менее, до сих пор имеют место случаи нарушения закона в этом отношении.
При изучении Агентством по противодействию коррупции состояния антикоррупционной работы в органах государственного управления и хозяйствующих субъектах, было выявлено что 6 государственных служащих, занимающих руководящие должности, являются учредителями хозяйствующих субъектов (3 хокима районного уровня, 1 руководитель агентства, 1 руководитель унитарного предприятия и 1 руководитель комитета).
• А. Садиков, Директор Национального антидопингового агентства - ООО «Total Oil»;
• Д. Сариходжаев, руководитель ГУП «Главный Центр Информатизации» - ООО «Мусаммо»;
• С. Носирова, хоким Бустонского района Андижанской области - ООО «Сабина Иссык Нонлари 777» и «Комир Саноати»;
• У. Файзиев, хоким Кызылтепинского района Навоийской области - ООО «Zarafshan Golden Group» и «Zarafshon Grand Invest», фермерское хозяйство «Гани Бобо Чорваси»;
• А. Сайфутдинов, хоким Яккасарайского района города Ташкента - ООО «Sanico Group» и «Uv-Maks»;
• Б. Шарипов, руководитель Комитета по развитию шёлковой и шерстяной промышленности - фермерское хозяйство «Каромат Ойижон-Сурхон».
По выявленным случаям Агентством по противодействию коррупции были внесены соответствующие представления в указанные государственные организации, а также в их вышестоящие органы.