Жорий йилнинг 9-10 октябрь кунлари Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори А.Бурханов бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг Қатар давлатига амалий ташрифи амалга оширилди.
Маълумот учун: Қатар давлати Transperancy International ташкилотининг 2022 йил коррупцияни қабул қилиш индексида 58 балл билан 40-ўринни эгаллаган.
Ташрифдан кўзланган асосий мақсад - икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қатар давлатига ташрифи давомида Амир шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний билан коррупцияга қарши курашишга оид эришилган келишувларнинг ижросини таъминлаш ҳамда ушбу йўналишда ўзаро тажриба алмашишдан иборат бўлди.
Делегация аъзолари ташрифнинг биринчи куни Қатар Давлат аудит бюроси ҳамда Коррупцияга қарши курашиш ва қонун устуворлиги маркази раҳбарлари билан икки томонлама учрашувлар ўтказди.
Хусусан, Қатар давлат аудит бюроси билан учрашув доирасида икки давлат идоралари ўртасида давлат харидлари соҳасида қонунийликни таъминлаш, молиявий назорат тизими, тендер ва аукционларни ташкил этиш ҳамда соҳадаги давлат хизматчиларининг малакасини ошириш каби йўналишларда ўзаро ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Маълумот учун: Қатар Давлат аудит бюроси 1973 йилда ташкил этилган бўлиб, мамлакатда молиявий назоратни амалга оширувчи махсус ваколатли орган ҳисобланади, давлат идораларида аудит текширувларини ўтказиш ҳамда давлат харидлари соҳасида қонунийликни таъминлашга масъул бўлган идора саналади.
Учрашув якунида Бюро ва Агентлик ўртасида ҳамкорлик битимини имзолаш, молия, бухгалтерия соҳаси вакиллари, аудиторлар ва бошқа давлат молиявий назоратини амалга оширувчи мутахассислар учун ўқув дастурларини ҳамкорликда ишлаб чиқиш, давлат харидлари соҳасида электрон дастурлар (Қатар - Archer GRC ва Ўзбекистон - exarid.uz платформаси)ни солиштириш орқали уларни ҳамкорликда такомиллаштириш, Бюро ҳамда Агентлик ходимларининг малакасини ошириш бўйича қисқа муддатли ўқув курсларини ташкил этишга келишиб олинди.
Қатар томони Давлат аудит бюроси ва Ўзбекистон Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ўртасида идоралараро ҳамкорлик битимини ишлаб чиқиш ва имзолашни таклиф этди.
Шундан сўнг, Қатарнинг Коррупцияга қарши курашиш ва қонун устуворлиги маркази вакиллари билан учрашув ташкил этилди. Унда 1-2 октябрь кунлари икки давлат раҳбарларининг “Коррупцияга қарши кураш соҳасида ютуқлари учун” халқаро мукофотининг тақдирлаш маросимини Ўзбекистонда ўтказишга оид келишувини амалга ошириш ҳамда Агентлик ва Марказ ўртасида ҳамкорликни кучайтириш масалалари ва истиқболдаги лойиҳалар муҳокама қилинди.
Маълумот учун: Қонун устуворлиги ва коррупцияга қарши кураш маркази “Қатар миллий нигоҳи – 2030” дастури тамойилларига содиқлигини узлуксиз таъминлаш ва уни самарали амалга ошириш мақсадида 2011 йилда БМТ билан ҳамкорликда ташкил этилган.
Учрашувда Марказнинг асосий фаолият йўналишлари бўйича ҳамкорликни ривожлантириш, тақдирлаш маросимининг ташкилий жиҳатлари, тайёргарлик жараёнлари, тарғибот тадбирлари ҳамда таклиф этиладиган иштирокчилар доираси каби масалалар кўриб чиқилди.
Ташрифнинг иккинчи куни Маъмурий назорат ва очиқлик идораси ҳамда Қатар давлат Бош прокуратураси раҳбарияти билан учрашувлар ташкил этилди.
Бош прокуратурадаги учрашувда ташкилотнинг коррупцияга қарши курашишдаги иштироки, ҳамкорлик йўналишлари, қўшма ҳамкорлик лойиҳалари истиқболлари муҳокама қилинди.
Маъмурий назорат ва очиқлик идораси раҳбарияти билан муҳокамаларда идора томонидан давлат органларининг коррупцияга қарши фаолиятини мувофиқлаштириш, давлат органлари очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, коррупцияга қарши курашишда профилактик чора-тадбирлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва жамоатчиликни коррупцияга қарши курашга жалб этиш, ёшлар учун ҳамкорликдаги лойиҳаларни ишга тушириш каби йўналишларда ўзаро тажриба алмашиш масалалари кўриб чиқилди.
Маълумот учун: Маъмурий назорат ва очиқлик идораси давлат органларида ҳалоллик ва ошкораликка оид сиёсатни мувофиқлаштириш, соҳага оид қонунчилик ва бошқа механизмларни ишлаб чиқиш, ўқитиш, давлат амалдорларининг салоҳиятини ошириш, коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича жамоатчилик хабардорлигини ошириш, халқаро ҳужжатларни мамлакат қонунчилигига имплементацияни қилинишини ташкшкил этишга масъул ҳисобланади.
Шунингдек, давлат раҳбарлари ташрифи жараёнида имзоланган икки томонлама меморандумни амалга ошириш бўйича амалий чораларни белгилаб олиш бўйича келишувга эришилди.
Ташриф доирасидаги учрашувларда муҳокама этилган ҳар бир йўналиш бўйича аниқ вазифа ва режалар белгилаб олинди ҳамда уларнинг ижро этилишидан ҳар икки томон ҳам манфаатдор бўлиши қайд этилди.

9-10 октября текущего года делегация Узбекистана во главе с директором Агентства по противодействию коррупции Акмалем Бурхановым совершила рабочий визит в Катар.
Для сведения: Катар с показателем 58 баллов занимает 40-е место в Индексе восприятия коррупции Transparency International за 2022 год.
Основной целью визита являлось укрепление двустороннего сотрудничества, обеспечение реализации договорённостей в сфере борьбы с коррупцией, достигнутых в ходе визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Катар.
В первый день визита члены делегации провели двусторонние встречи с руководителями Государственного аудиторского бюро и Центра верховенства закона и борьбы с коррупцией Государства Катар.
В частности, в рамках встречи с Государственным аудиторским бюро были обсуждены перспективы взаимного сотрудничества между двумя ведомствами в обеспечении законности в сфере государственных закупок, системы финансового контроля, и повышения квалификации государственных служащих в этом направлении.
Для сведения: Государственное аудиторское бюро Катара было создано в 1973 году и является специальным уполномоченным органом, осуществляющим финансовый контроль в стране, а также ответственным за проведение аудиторских проверок в государственных органах и за обеспечение законности в сфере государственных закупок.
По итогам встречи Бюро и Агентство договорились о подписании соглашения о сотрудничестве, совместной разработке программы обучения для представителей финансового сектора, бухгалтерского учёта, аудиторов и других специалистов, осуществляющих государственный финансовый контроль, совершенствовании электронных программ в сфере государственных закупок (Катар – Archer GRC и Узбекистан – платформа exarid.uz), а также организации краткосрочных курсов повышения квалификации для сотрудников Бюро и Агентства.
Катарская сторона выдвинула предложение о разработке и подписании соглашения о межведомственном сотрудничестве между Государственным аудиторским бюро и Агентством по противодействию коррупции Узбекистана.
Затем состоялась встреча с представителями Центра верховенства закона и борьбы с коррупцией, в ходе которой была обсуждена реализация договорённости лидеров двух стран о проведении церемонии вручения международной премии за достижения в борьбе с коррупцией в Узбекистане 1-2 октября, а также вопросы укрепления сотрудничества между Агентством и Центром.
Для сведения: Центр верховенства закона и борьбы с коррупцией Государства Катар был создан в 2011 году в сотрудничестве с ООН в целях обеспечения постоянного соблюдения принципов программы «Катарское национальное видение 2030» и её эффективной реализации.
На встрече были обсуждены такие вопросы, как развитие сотрудничества по основным направлениям деятельности Центра, организационные аспекты церемонии награждения, подготовительные процессы, и утверждение круга приглашаемых участников.
Во второй день визита были организованы встречи с руководством Управления по вопросам административного контроля и обеспечению прозрачности, и Генеральной прокуратуры Катара.
На встрече в Генеральной прокуратуре обсуждались вопросы участия организации в борьбе с коррупцией, направления сотрудничества, перспективы совместных проектов сотрудничества.
В Управлении по вопросам административного контроля и обеспечению прозрачности обсуждались вопросы взаимного обмена опытом в таких сферах, как координация антикоррупционной деятельности государственных органов, обеспечение открытости и прозрачности государственных органов, превентивные меры в борьбе с коррупцией, привлечение неправительственных некоммерческих организаций и общественность в борьбе с коррупцией, запуск совместных проектов для молодёжи.
Для сведения: Управление по вопросам административного контроля и обеспечению прозрачности создано по указу эмира, чтобы наладить контроль, обеспечить прозрачность, беспристрастность и борьбу с коррупцией во всех её формах и проявлениях.
Также достигнута договорённость об определении практических мер по реализации двустороннего меморандума, подписанного в рамках визитов глав государств.
В ходе встреч сторонами были определены конкретные задачи и планы по каждому направлению и отмечена заинтересованность в их реализации.