Жорий йилнинг 5-май куни Коррупция қарши курашиш агентлиги томонидан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳудудий кенгашлари иштирокида семинар машғулоти бўлиб ўтди.
“Давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлигига оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижроси” мавзусида ташкил этилган семинар машғулоти доирасида муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Семинар давомида “Очиқлик индекси”ни баҳолаш тизимининг жорий этилиши, давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти очиқлигини мониторинг қилиш каби қатор мавзулар юзасидан фикр алмашилди. Ушбу масалаларга оид қонун ва қонуности ҳужжатлари ижроси ҳолати кўриб чиқилди.
Хусусан, давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолашга қаратилган очиқлик индексининг 2022 йилдаги натижалари таҳлил қилинди. Ҳудудий ҳокимликлар томонидан йўл қўйилган камчиликларга тўхталиб ўтилди.
Бундан ташқари, 2022 йил давомида халқ депутатлари Кенгашлари сессияларининг жонли эфирга узатилиш ҳолати юзасидан ўрганиш натижалари муҳокама қилинди. Таъкидланганидек, ўтган йил давомида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари томонидан жами 245 та сессия ўтказилган. Улардан фақатгина 61 таси, яъни 25 фоизи маҳаллий телеканаллар ёки Интернет тармоғи орқали жонли эфирга узатилган.
Шунингдек, тадбирда куни кеча Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги жамоатчилик кенгаши аъзолари томонидан “E-qaror” электрон тизимида мавжуд ҳужжатлар мазмунининг жамоатчилик учун очиқлиги ҳолати таҳлилига оид маълумотномага ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Яширин қарорлар фоизи бўйича юқори кўрсаткичли ҳудудлар кенгаш аъзоларига мазкур ҳолатни таҳлил қилиш ва камчиликларни бартараф этиш бўйича аниқ вазифалар берилди.

On May 5, the Anti-Corruption Agency held a workshop for members of regional councils, the Republic of Karakalpakstan and Tashkent city.
Topical issues and tasks were discussed within the framework of the workshop, organized on the theme ‘Implementation of legislative acts on openness of activities of government bodies and organizations.’
During the workshop, the participants shared views on a number of topics, including the introduction of the Openness Index, monitoring the openness of the activities of government bodies and organizations. The state of implementation of legal acts on these issues was considered as well.
In particular, the results of the Openness Index 2022 were analyzed. Shortcomings admitted by the regional administrations were reviewed.
In addition, the results of studying the state of live broadcasts of sessions of Councils of people’s representatives for 2022 were discussed. As noted, over the past year, a total of 245 sessions of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, regional councils of people’s representatives and the Tashkent city council were held. Only 61 of them, or 25 percent, were broadcast live on local TV channels or on the Internet.
Information was presented on the analysis of the state of openness of the content of public documents in E-qaror electronic system. Members of regional councils with a low percentage of public accessibility of documents were given specific tasks to analyze the situation and eliminate deficiencies.