Жорий йилнинг 5-май куни Коррупция қарши курашиш агентлиги томонидан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳудудий кенгашлари иштирокида семинар машғулоти бўлиб ўтди.
“Давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлигига оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижроси” мавзусида ташкил этилган семинар машғулоти доирасида муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Семинар давомида “Очиқлик индекси”ни баҳолаш тизимининг жорий этилиши, давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти очиқлигини мониторинг қилиш каби қатор мавзулар юзасидан фикр алмашилди. Ушбу масалаларга оид қонун ва қонуности ҳужжатлари ижроси ҳолати кўриб чиқилди.
Хусусан, давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолашга қаратилган очиқлик индексининг 2022 йилдаги натижалари таҳлил қилинди. Ҳудудий ҳокимликлар томонидан йўл қўйилган камчиликларга тўхталиб ўтилди.
Бундан ташқари, 2022 йил давомида халқ депутатлари Кенгашлари сессияларининг жонли эфирга узатилиш ҳолати юзасидан ўрганиш натижалари муҳокама қилинди. Таъкидланганидек, ўтган йил давомида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари томонидан жами 245 та сессия ўтказилган. Улардан фақатгина 61 таси, яъни 25 фоизи маҳаллий телеканаллар ёки Интернет тармоғи орқали жонли эфирга узатилган.
Шунингдек, тадбирда куни кеча Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги жамоатчилик кенгаши аъзолари томонидан “E-qaror” электрон тизимида мавжуд ҳужжатлар мазмунининг жамоатчилик учун очиқлиги ҳолати таҳлилига оид маълумотномага ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Яширин қарорлар фоизи бўйича юқори кўрсаткичли ҳудудлар кенгаш аъзоларига мазкур ҳолатни таҳлил қилиш ва камчиликларни бартараф этиш бўйича аниқ вазифалар берилди.

5 мая Агентство по противодействию коррупции провело семинар-тренинг для членов региональных советов, Республики Каракалпакстан и города Ташкента.
В рамках семинара, организованного на тему «Исполнение актов законодательства об открытости деятельности государственных органов и организаций», были обсуждены важные вопросы и задачи.
В ходе семинара состоялся обмен мнениями по ряду тем, таких как внедрение «Индекса открытости», мониторинг открытости деятельности государственных органов и организаций. Рассмотрено состояние исполнения нормативно-правовых актов по этим вопросам.
В частности, проанализированы результаты Индекса открытости за 2022 год, направленного на оценку результативности и эффективности проводимой работы по открытости в государственных органах и организациях. Были затронуты недостатки, допущенные областными хокимиятами.
Кроме того, обсуждены результаты изучения состояния прямых трансляций сессий Кенгашей народных депутатов за 2022 год. Как отмечается, за прошедший год в общей сложности было проведено 245 сессий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных кенгашей народных депутатов и Ташкентского городского кенгаша. Только 61 из них, то есть 25 процентов, транслировались в прямом эфире на местных телеканалах или в Интернете.
Также на мероприятии была представлена справка об анализе состояния открытости содержания общедоступных документов в электронной системе «E-qaror». Членам региональных советов с низким процентом общедоступности документов были даны конкретные задачи по анализу ситуации и устранению недостатков.