Навоий вилоятида ННТлар томонидан коррупцияга қарши курашишга оид муҳим ижтимоий лойиҳалар амалга оширилади
Навоий вилоятида коррупцияга қарши курашиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳолати юзасидан ўтказилган ўрганиш доирасида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурханов вилоятдаги нодавлат нотижорат ташкилотлари ва жамоат бирлашмалари вакиллари билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Олий Мажлис ҳузуридаги Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ва унинг вилоят ҳудудий бўлинмаси, шунингдек, Агентлик томонидан халқаро ташкилотлар ҳамкорлигида ўтказилган грант танловларида вилоятдан ғолиб бўлган ННТларнинг ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳалари тақдимот қилинди. Ҳозирда лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида жами 288 млн. сўм грант маблағлари ажратилган.
Лойиҳаларда коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилишида давлат раҳбари томонидан белгилаб берилган вазифа ва топшириқлар ижросини самарали таъминлашга алоҳида эътибор қаратилган.
Жумладан, «Ноила» ижтимоий кўмак, ҳуқуқий тарғибот ва мониторинг маркази томонидан ҳар бир ҳудуд ва соҳа кесимида маиший коррупция ҳолатларини келтириб чиқарадиган омилларни бартараф этишга қаратилган “Навоий тажрибаси”ни яратиш ташаббуси илгари сурилмоқда.
«Сўғдиёна» ёшлар ва аёллар маркази эса вилоятнинг Учқудуқ, Зарафшон ва Нурота туманларидаги маҳалла ва қишлоқлардан 15 нафар фаолни коррупцияга қарши курашиш қонунчилиги ва хотин-қизлар ҳуқуқлари бўйича “ошкоралик элчиси” сифатида тайёрлашни мақсад қилган.
«Қақнус» аёллар ва ёшлар маркази ҳамда “Интилиш ва тараққиёт” жамоат бирлашмасининг ижтимоий лойиҳаларида эса вилоятнинг энг чекка ҳудудларида коррупцияга нисбатан муросасизликни кучайтиришга қаратилган муҳим тарғибот-ташвиқот тадбирлари ўрин олган.
Учрашув якунида Агентлик директори лойиҳалар бўйича амалий натижаларга эътибор қаратиш, ҳар бир вазифа ва мақсадни самарали амалга ошириш, грант маблағларидан оқилона фойдаланиш борасида тавсия ва таклифлар берди.

NGOs in Navoi Region Will Be Implementing Social Projects to Combat Corruption
Director of the Anti-Corruption Agency Akmal Burkhanov has held a meeting with representatives of NGOs and public associations of Navoi Region as part of the study of the state of work to combat corruption in the region.
The meeting presented socially significant projects of NGOs - winners of the grant competition held by the Public Fund for the Support of Civil Society Institutions under the Oliy Majlis and its regional division, as well as the Anti-Corruption Agency together with international organizations. Currently, 288 million soums of grant funds have been allocated for the implementation of projects.
Projects will be focused on ensuring the effective implementation of the tasks and instructions given by the head of state at an expanded meeting of the National Anti-Corruption Council.
In particular, ‘Noila’ Center for Social Support, Legal Advocacy and Monitoring is promoting the initiative to create the ‘Navoi Experience’ aimed at eliminating the factors contributing to everyday corruption in the context of each district and industry.
‘Sogdiana’ Youth and Women Center plans to train 15 female activists from mahallas (communities) and settlements of Uchkuduk, Zarafshan and Nurata districts of the region as ‘publicity ambassadors’ on issues of anti-corruption legislation and women’s rights.
Social projects of ‘Kaknus’ Youth and Women Center and ‘Intilish va Taraqqiyot’ Public Association include important awareness-raising activities aimed at strengthening intolerance to corruption in the most remote areas of the region.
Following the meeting, Akmal Burkhanov gave recommendations and proposals for focusing projects on practical results, effective implementation of each task and goal, as well as rational use of grant funds.