Навоий вилоятида ННТлар томонидан коррупцияга қарши курашишга оид муҳим ижтимоий лойиҳалар амалга оширилади
Навоий вилоятида коррупцияга қарши курашиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳолати юзасидан ўтказилган ўрганиш доирасида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурханов вилоятдаги нодавлат нотижорат ташкилотлари ва жамоат бирлашмалари вакиллари билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Олий Мажлис ҳузуридаги Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ва унинг вилоят ҳудудий бўлинмаси, шунингдек, Агентлик томонидан халқаро ташкилотлар ҳамкорлигида ўтказилган грант танловларида вилоятдан ғолиб бўлган ННТларнинг ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳалари тақдимот қилинди. Ҳозирда лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида жами 288 млн. сўм грант маблағлари ажратилган.
Лойиҳаларда коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилишида давлат раҳбари томонидан белгилаб берилган вазифа ва топшириқлар ижросини самарали таъминлашга алоҳида эътибор қаратилган.
Жумладан, «Ноила» ижтимоий кўмак, ҳуқуқий тарғибот ва мониторинг маркази томонидан ҳар бир ҳудуд ва соҳа кесимида маиший коррупция ҳолатларини келтириб чиқарадиган омилларни бартараф этишга қаратилган “Навоий тажрибаси”ни яратиш ташаббуси илгари сурилмоқда.
«Сўғдиёна» ёшлар ва аёллар маркази эса вилоятнинг Учқудуқ, Зарафшон ва Нурота туманларидаги маҳалла ва қишлоқлардан 15 нафар фаолни коррупцияга қарши курашиш қонунчилиги ва хотин-қизлар ҳуқуқлари бўйича “ошкоралик элчиси” сифатида тайёрлашни мақсад қилган.
«Қақнус» аёллар ва ёшлар маркази ҳамда “Интилиш ва тараққиёт” жамоат бирлашмасининг ижтимоий лойиҳаларида эса вилоятнинг энг чекка ҳудудларида коррупцияга нисбатан муросасизликни кучайтиришга қаратилган муҳим тарғибот-ташвиқот тадбирлари ўрин олган.
Учрашув якунида Агентлик директори лойиҳалар бўйича амалий натижаларга эътибор қаратиш, ҳар бир вазифа ва мақсадни самарали амалга ошириш, грант маблағларидан оқилона фойдаланиш борасида тавсия ва таклифлар берди.

В Навоийской области НПО реализуют важные социальные проекты, направленные на борьбу с коррупцией
В рамках изучения состояния работы по противодействию коррупции в Навоийской области директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов провёл встречу с представителями негосударственных некоммерческих организаций и общественных объединений региона.
На встрече были представлены социально значимые проекты НПО – победителей грантового конкурса, проведённого Общественным фондом поддержки институтов гражданского общества при Олий Мажлисе и его областным подразделением, а также Агентством совместно с международными организациями. В настоящее время на реализацию проектов выделено 288 миллионов сумов грантовых средств.
Особое внимание в проектах уделяется обеспечению эффективной реализации задач и поручений, данных главой государства на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции.
В частности, Центр социальной поддержки, правовой пропаганды и мониторинга «Ноила» продвигает инициативу по созданию «Навоийского опыта», направленного на устранение факторов, способствующих бытовой коррупции в разрезе каждого региона и отрасли.
Молодёжно-женский центр «Согдиана» планирует подготовить 15 активисток из махаллей и сёл Учкудукского, Зарафшанского и Нуратинского районов области в качестве «послов гласности» по вопросам антикоррупционного законодательства и прав женщин.
Социальные проекты Молодёжно-женского центра «Какнус» и Общественного объединения «Интилиш ва тараккиёт» включают в себя важные агитационно-пропагандистские мероприятия, направленные на укрепление нетерпимости к коррупции в самых отдалённых районах региона.
В завершение встречи директор Агентства дал рекомендации и предложения по фокусировке проектов на практических результатах, эффективной реализации каждой задачи и цели, а также рациональному использованию грантовых средств.