Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари мансабдор шахсларининг манфаатлар тўқнашуви ҳолатларига йўл қўйганлиги тўғрисидаги хабарлар эълон қилинмоқда.
Жумладан, маҳаллий ҳокимликлар мансабдор шахслари томонидан айрим тадбиркорлик субъектларига тегишли бўлган автотранспорт воситаларидан ўз хизмат вазифасини бажаришда фойдаланиб келинаётганлиги кенг жамоатчиликнинг кескин эътирозига сабаб бўлмоқда.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ушбу ҳолатлар юзасидан қуйдагиларни маълум қилади.
Ўзбекистон Республикасининг “Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги Қонунининг 12-моддасига мувофиқ, давлат фуқаролик хизматчисининг мажбуриятлари белгилаб берилган бўлиб:
- манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслиги, беғараз ва холис бўлиши;
- давлат органининг нуфузини туширишга олиб келиши ёки унинг ўз хизмат мажбуриятларини виждонан бажаришига шубҳа туғдириши мумкин бўлган ҳаракатлардан (ҳаракатсизликдан), шу жумладан ўз хизмат мажбуриятларини бажараётганда ҳар қандай шаклдаги камситишдан, нохолисликдан ёки кимгадир нисбатан алоҳида муносабатда бўлишдан тийилиши;
- ўз хизмат мавқеидан шахсий ва бошқа ғайриқонуний мақсадларда фойдаланмаслиги, шунингдек ўз хизмат фаолиятига, давлат органлари, уларнинг мансабдор шахслари ва фуқароларнинг фаолиятига қонунга хилоф таъсир кўрсатилишига йўл қўймаслик давлат фуқаролик хизматчисининг мажбурияти ҳисобланади.
Шунингдек, мазкур Қонуннинг 19-моддасига асосан, манфаатлар тўқнашуви давлат фуқаролик хизматчисининг шахсий (бевосита ёки билвосита) манфаатдорлиги унинг ўз хизмат ваколатларини лозим даражада бажаришига таъсир кўрсатадиган ёхуд таъсир кўрсатиши мумкин бўлган ҳамда фуқароларнинг, жамиятнинг ёки давлат органининг шахсий манфаатдорлиги ва ҳуқуқлари, қонуний манфаатлари ўртасида қарама-қаршилик юзага келадиган ёки юзага келиши мумкин бўлган вазият ҳисобланади.
Маҳаллий ҳокимликлар мансабдор шахслари томонидан тадбиркорлик субъектларига тегишли автотранспорт воситаларидан фойдаланиши юқорида қайд этилган нормаларга зид бўлиб, манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини келтириб чиқармоқда.
Бу эса, ўз навбатида, коррупциявий хавф-хатарларни юзага келишига, кенг жамоатчиликнинг маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарлари, умуман ҳокимият органларининг фаолиятига салбий муносабатни шаклланишига сабаб бўлмоқда.
Шу муносабат билан, Агентлик томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари, шу жумладан, туман ва шаҳар ҳокимликлари тасарруфидаги хизмат автомототранспорт воситалари тўғрисидаги маълумотларни белгиланган тартиб ва муддатларда эълон қилиб бориш, барча туман (шаҳар) ҳокимликларида ўрганиш ўтказиш, хусусан, ҳокимликлар балансидаги автотранспорт воситаларини инвентаризациядан ўтказиш юзасидан сўров юборилди.
Бундан ташқари, манфаатлар тўқнашувига йўл қўйган, шу жумладан, тадбиркорлик субъектларига тегишли автотранспорт воситаларидан ўз хизмат вазифасини бажаришда фойдаланиб келаётган барча туман (шаҳар) ҳокимликлари мансабдор шахсларига нисбатан тегишли чораларни кўриш назоратга олинди.

In recent days, social networks have spread reports on conflicts of interest in the activities of local government officials.
In particular, public dissatisfaction was caused by the fact that some officials of local authorities use vehicles belonging to some business entities to perform their official duties.
The Anti-Corruption Agency reports the following on this issue.
Article 12 of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On the State Civil Service’ clearly defines the duties of a public civil servant:
• avoid conflicts of interest, be impartial and objective;
• refrain from actions (inaction) that may undermine the authority of a government body or raise doubts about the integrity of the performance of its official duties, including from any form of discrimination, bias or special disposition towards someone in the performance of their official duties;
• not to use his/her official position for personal and other illegal purposes, as well as not to allow illegal influence on his/her official activities, the activities of government bodies, their officials and citizens.
Also, Article 19 of this Law states that a conflict of interest is a situation in which the personal interest (direct or indirect) of a civil servant affects or may affect the proper performance of his/her official powers and in which a conflict arises or may arise between personal interest and rights, the legitimate interests of citizens, society or a government body.
The use by officials of local authorities of vehicles belonging to business entities is contrary to the above rules and causes a conflict of interest.
This, in turn, causes the emergence of corruption risks, the formation of a negative attitude of the general public towards the heads of local authorities and the activities of bodies in general.
In this regard, the Agency sent enquiries to the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional, district and city administrations on the need of the publication of information on official vehicles on designated resources and the timing.
In addition, the Agency takes under control the adoption of appropriate measures against officials of all district (city) administrations who have allowed a conflict of interest, including those who use vehicles belonging to business entities in the performance of their official duties.