Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари мансабдор шахсларининг манфаатлар тўқнашуви ҳолатларига йўл қўйганлиги тўғрисидаги хабарлар эълон қилинмоқда.
Жумладан, маҳаллий ҳокимликлар мансабдор шахслари томонидан айрим тадбиркорлик субъектларига тегишли бўлган автотранспорт воситаларидан ўз хизмат вазифасини бажаришда фойдаланиб келинаётганлиги кенг жамоатчиликнинг кескин эътирозига сабаб бўлмоқда.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ушбу ҳолатлар юзасидан қуйдагиларни маълум қилади.
Ўзбекистон Республикасининг “Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги Қонунининг 12-моддасига мувофиқ, давлат фуқаролик хизматчисининг мажбуриятлари белгилаб берилган бўлиб:
- манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслиги, беғараз ва холис бўлиши;
- давлат органининг нуфузини туширишга олиб келиши ёки унинг ўз хизмат мажбуриятларини виждонан бажаришига шубҳа туғдириши мумкин бўлган ҳаракатлардан (ҳаракатсизликдан), шу жумладан ўз хизмат мажбуриятларини бажараётганда ҳар қандай шаклдаги камситишдан, нохолисликдан ёки кимгадир нисбатан алоҳида муносабатда бўлишдан тийилиши;
- ўз хизмат мавқеидан шахсий ва бошқа ғайриқонуний мақсадларда фойдаланмаслиги, шунингдек ўз хизмат фаолиятига, давлат органлари, уларнинг мансабдор шахслари ва фуқароларнинг фаолиятига қонунга хилоф таъсир кўрсатилишига йўл қўймаслик давлат фуқаролик хизматчисининг мажбурияти ҳисобланади.
Шунингдек, мазкур Қонуннинг 19-моддасига асосан, манфаатлар тўқнашуви давлат фуқаролик хизматчисининг шахсий (бевосита ёки билвосита) манфаатдорлиги унинг ўз хизмат ваколатларини лозим даражада бажаришига таъсир кўрсатадиган ёхуд таъсир кўрсатиши мумкин бўлган ҳамда фуқароларнинг, жамиятнинг ёки давлат органининг шахсий манфаатдорлиги ва ҳуқуқлари, қонуний манфаатлари ўртасида қарама-қаршилик юзага келадиган ёки юзага келиши мумкин бўлган вазият ҳисобланади.
Маҳаллий ҳокимликлар мансабдор шахслари томонидан тадбиркорлик субъектларига тегишли автотранспорт воситаларидан фойдаланиши юқорида қайд этилган нормаларга зид бўлиб, манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини келтириб чиқармоқда.
Бу эса, ўз навбатида, коррупциявий хавф-хатарларни юзага келишига, кенг жамоатчиликнинг маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарлари, умуман ҳокимият органларининг фаолиятига салбий муносабатни шаклланишига сабаб бўлмоқда.
Шу муносабат билан, Агентлик томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари, шу жумладан, туман ва шаҳар ҳокимликлари тасарруфидаги хизмат автомототранспорт воситалари тўғрисидаги маълумотларни белгиланган тартиб ва муддатларда эълон қилиб бориш, барча туман (шаҳар) ҳокимликларида ўрганиш ўтказиш, хусусан, ҳокимликлар балансидаги автотранспорт воситаларини инвентаризациядан ўтказиш юзасидан сўров юборилди.
Бундан ташқари, манфаатлар тўқнашувига йўл қўйган, шу жумладан, тадбиркорлик субъектларига тегишли автотранспорт воситаларидан ўз хизмат вазифасини бажаришда фойдаланиб келаётган барча туман (шаҳар) ҳокимликлари мансабдор шахсларига нисбатан тегишли чораларни кўриш назоратга олинди.

В последние дни в социальных сетях появились сообщения о том, что в деятельности должностных лиц местных органов государственной власти допускаются конфликты интересов.
В частности, недовольство общественности вызвал факт, что некоторые должностные лица местных органов власти используют для выполнения своих служебных обязанностей автотранспортные средства, принадлежащие некоторым субъектам предпринимательства.
Агентство по противодействию коррупции по этому вопросу сообщает следующее.
В статье 12 Закона Республики Узбекистан «О государственной гражданской службе» чётко определены обязанности государственного гражданского служащего:
• не допускать конфликта интересов, быть беспристрастным и объективным;
• воздерживаться от действий (бездействия), которые могут привести к подрыву авторитета государственного органа или возникновению сомнений в добросовестности исполнения им своих служебных обязанностей, в том числе от любых форм дискриминации, необъективности или особого расположения к кому-либо при исполнении своих служебных обязанностей;
• не использовать свое служебное положение в личных и иных противоправных целях, а также не допускать оказания незаконного влияния на свою служебную деятельность, деятельность государственных органов, их должностных лиц и граждан.
Также в статье 19 настоящего Закона говорится, что  конфликтом интересов является ситуация, при которой личная заинтересованность (прямая или косвенная) государственного гражданского служащего влияет или может повлиять на надлежащее исполнение им своих служебных полномочий и при которой возникает либо может возникнуть противоречие между личной заинтересованностью и правами, законными интересами граждан, общества или государственного органа.
Использование должностными лицами местных органов власти транспортных средств, принадлежащих субъектам предпринимательства, противоречит вышеуказанным нормам и вызывает конфликт интересов.
Это, в свою очередь, вызывает появление коррупционных рисков, формирование негативного отношения широкой общественности к руководителям местных органов власти и деятельности органов в целом.
В связи с этим Агентство направило запросы в Совет Министров Республики Каракалпакстан, областные, районные и городские хокимияты о необходимости в обозначенных ресурсах и сроках опубликования информации о служебных автотранспортных средствах, находящихся в их ведении, а также о проведении инвентаризации.
Кроме того, взято на контроль принятие соответствующих мер в отношении должностных лиц всех районных (городских) хокимиятов, допустивших конфликт интересов, в том числе использующих при исполнении своих служебных обязанностей транспортные средства, принадлежащие субъектам предпринимательства.