Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан нодавлат олий таълим муассасалари ташкил этиш фаолиятини лицензиялаш билан боғлиқ коррупциявий хавф-хатарлар таҳлил қилинди.
Таҳлиллар давомида ушбу йўналишда масъул ташкилотлар томонидан белгиланган вазифалар самарали амалга оширилмаётгани, норматив-ҳуқуқий бўшлиқлар ва бошқа коррупциявий хавф-хатарларга мойил бўлган ҳолатлар мавжудлиги аниқланди.
Жумладан, 2022-2023 йиллар давомида фаолияти лицензияланган 65 та нодавлат олий таълим муассасаларидан 38 тасига лицензия беришда 82 та ҳолатда турли камчилик ва қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилган.
Хусусан, 22 та ҳолатда талабгорларга давлат ёнғин назорати ва санитария-эпидемиология хизмати органларининг тегишли хулосалари олинмаган ҳолда лицензия берилган.
Бундан ташқари, талабларга мувофиқ нодавлат таълим хизматларини кўрсатиш таълим-тарбия жараёнини давлат таълим стандартларига (давлат таълим талабларига), ўқув режа ва дастурларига, шунингдек, таълим ташкилотлари томонидан мустақил ишлаб чиқилиб, лицензия олиш пайтида тақдим этилган ўқув дастурларига мувофиқ ташкил этилиши белгиланган.
Бироқ, талабгорлар томонидан ушбу талабларга мувофиқ электрон тизимга ўқув режа ва фан дастурлари тўлиқ юкланмаган ёки умуман юкланмаган ҳолатларда уларга лицензиялар бериб келинган.
Хусусан, талабгорлар томонидан 8 та ҳолатда мустақил ўқув режалари ишлаб чиқилмаган ҳолда давлат олий таълим муассасаси ўқув режалари юклаган, 2 та ҳолатда ўқув режалари умуман юкланмаган, 4 та ҳолатда ўқув режалари тўлиқ юкланмаган ёки тасдиқланмаган шаклда юкланган бўлса-да, уларга лицензиялар берилган.
Бундан ташқари, талабгорлар томонидан 15 та ҳолатда фан дастурлари умуман юкланмаган, 11 та ҳолатда фан даструлари курслар бўйича тўлиқ юкланмаган ёки тасдиқланмаган шаклда юкланган, 3 та ҳолатда мустақил фан дастурлари ишлаб чиқилмаган ҳолда давлат олий таълим муассасаси фан дастурлари юклаган бўлишига қарамай, уларга ҳам лицензиялар берилишига йўл қўйилган.
Таҳлил якунлари бўйича Агентлик томонидан нодавлат олий таълим муассасаларини ташкил этиш фаолиятини лицензиялаш соҳасида мавжуд коррупциявий хавф-хатарларни бартараф этишга қаратилган таклифлар ишлаб чиқилди ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритилди.

Агентством по противодействию коррупции проведён анализ коррупционных рисков, связанных с лицензированием деятельности негосударственных высших учебных заведений.
В ходе анализа было установлено, что задачи, поставленные ответственными организациями в данном направлении, не выполняются эффективно, имеются нормативно-правовые пробелы и другие случаи, подверженные коррупционным рискам.
В частности, в 2022-2023 годах лицензии получили 65 негосударственных вузов, и при выдаче лицензии 38 из них имели место 82 случая различных нарушений законодательства.
В частности, в 22 случаях соискателям лицензии были выданы лицензии без получения соответствующих заключений органов государственного пожарного надзора и санитарно-эпидемиологической службы.
При этом определено, что негосударственные образовательные услуги должны оказываться в соответствии с государственными образовательными стандартами, учебными планами и программами, а также образовательными программами, самостоятельно разработанными образовательными организациями и представляемыми во время лицензирования.
Однако лицензии выдавались соискателям даже в тех случаях, когда учебные планы и предметные программы были загружены ими не полностью или вообще не загружены в электронную систему в соответствии с этими требованиями.
В частности, в 8 случаях соискателям были выданы лицензии, несмотря на то что ими были загружены учебные планы государственных вузов без разработки самостоятельных учебных планов, в 2 случаях учебные планы не были загружены вообще, в 4 случаях учебные планы были загружены не полностью или загружены в неутверждённом виде.
Кроме того, в 15 случаях соискателями вообще не были загружены предметные программы, в 11 случаях предметные программы были загружены не полностью по курсам или были загружены в неутверждённом виде, в 3 случаях отсутствие самостоятельных программ, и несмотря на все эти недостатки, им были выданы лицензии.
По результатам анализа Агентством по противодействию коррупции разработаны и внесены в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения, направленные на устранение существующих коррупционных рисков в сфере лицензирования деятельности негосударственных высших учебных заведений.