Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16-июндаги ПФ-6247-сон Фармонига мувофиқ, жорий йилда ҳам олий таълим муассасалари (ОТМ)нинг бакалавриат таълим йўналишларига кириш учун тест ва ижодий (касбий) имтиҳонлар ўтказиш жараёнларининг Интернет тармоғида жонли эфирга узатилиши таъминланди.
Бу борада Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан 2023 йил 17 июль куни ОТМга 2023/2024 ўқув йили учун ўқишга қабул жараёнларини ташкил этишда коррупция ҳолатларининг олдини олиш, имтиҳонларни очиқ ва шаффоф ўтказилишини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида имзоланган қўшма қарор  доирасида тегишли ишлар амалга оширилди.
Жумладан,  ижодий имтиҳонларнинг шаффоф ва очиқлик принциплари асосида ўтказилишини таъминлаш, коррупциявий ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олиш, эътирозларнинг юзага келишига шароит яратмаслик мақсадида ОТМларга вазирлик ходимлари, олий таълим муассасаларидаги коррупцияга қарши курашиш (“комплаенс-назорат”) бўлимлари ва бошқа мутассади ходимлар бириктирилди.
Агентлик томонидан https://imtihon.edu.uz веб-сайти асосида 2023 йил 24 июлдан 7 августга қадар ОТМларнинг бакалавриат таълим йўналишларига кириш учун ижодий (касбий) имтиҳонлар ўтказиш жараёнини Интернет тармоғида жонли эфирга узатилиш ҳолати таҳлил қилиб борилди. Унга кўра, 51 та ОТМда имтиҳон жараёнларининг онлайн трансляцияси таъминланди, бироқ қуйидаги 9 та ОТМда айрим таълим йўналишлари бўйича имтиҳонлар ўтказиш жараёнининг Интернет тармоғида жонли эфирга узатилиши овозсиз тарзда амалга оширилганлиги аниқланди ва ушбу камчиликларни бартараф этиш чоралари кўрилди:
1.
Бухоро давлат педагогика институти
2.
Навоий давлат педагогика институти
3.
Наманган давлат педагогика институти
4.
Термиз давлат университети
5.
Фарғона давлат университети
6.
Қўқон педагогика университети
7.
Урганч давлат педегогика институти
8.
Тошкент давлат техника университети
9.
Самарқанд давлат чет тиллар институти
Бундан ташқари, жорий йилнинг 26-27 июль кунлари Тошкент давлат шарқшунослик университети "Халқаро журналистика” таълим йўналишида бўлиб ўтган ижодий (касбий) имтиҳонда Агенлик ходимлари кузатувчи сифатида бевосита иштирок этди.
Кириш имтиҳонлари жараёнларида коррупциявий ҳолатларга дуч келган фуқаролар бу ҳақда тезкор мурожаат йўллаш имконига эга бўлиши учун  вазирликнинг 1006 қисқа рақамли ва 71 207 1843 рақамли ишонч телефонлари, anticor@edu.uz ва anticorruption@edu.uz электрон почталари, @EduAntiCorruptionBot телеграм боти фаолият кўрсатди.  Ушбу алоқа каналлари орқали келиб тушган мурожаатларга ўз вақтида муносабат билдирилиб, тегишли чоралар кўрилди.
Жорий йил 18-24 августда 89 та давлат ОТМда техникумларни муваффақиятли тамомлаган битирувчиларни суҳбат асосида мутахассислик йўналиши бўйича 2-курсдан ўқишга қабул қилиш учун суҳбатлар бўлиб ўтди. Ушбу жараёнда коррупциявий ҳаракатлар содир этилишининг олдини олиш бўйича ОТМда коррупцияга қарши курашиш бўлимлари ходимлари иштирокида тавсия қилинганлар билан суҳбат ўтказиш комиссиялари тузилди.
Агентлик томонидан мазкур суҳбатларнинг жонли трансляция қилиниши мониторинг қилиб борилди.
Мониторинг мобайнида Фарғона жамоат саломатлиги тиббиёт институтида 21 август куни ҳолатига суҳбат жараёни техник носозлик туфайли овозсиз трансляция қилинаётганлиги аниқланди ва шу вақтнинг ўзидаёқ масъуллар билан биргаликда ушбу ҳолатни  бартараф этиш чоралари кўрилди.

Указом Президента Республики Узбекистан №УП-6247 от 16 июня 2021 года обозначена задача по обеспечению онлайн трансляции тестовых и творческих (профессиональных) экзаменов для поступления на курсы бакалавриата высших учебных заведений.
Во исполнение данной задачи в этом году также была обеспечена трансляция экзаменов, в частности проведена надлежащая работа в рамках совместного решения о дополнительных мерах по предотвращению коррупции и обеспечению открытых и прозрачных экзаменов при организации приёма на 2023-2024 учебный год, подписанного 17 июля 2023 года между Агентством по противодействию коррупции и Министерством высшего образования, науки и инноваций.
В целях обеспечения проведения творческих экзаменов на основе прозрачных и открытых принципов и предотвращения совершения коррупционных правонарушений, к вузам были прикреплены сотрудники министерства и подразделений внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс- контроля) высших учебных заведений.
С 24 июля по 7 августа Агентством по противодействию коррупции проводился мониторинг состояния онлайн трансляций творческих (профессиональных) экзаменов для поступления на курсы бакалавриата высших учебных заведений на базе сайта https://imtihon.edu.uz. Согласно этим данным, в 51 высшем учебном заведении была обеспечена онлайн трансляция экзаменационных процессов, однако было установлено, что в следующих 9 вузах прямая трансляция экзаменационного процесса по некоторым образовательным направлениям осуществлялась без звука, и для устранения этих неполадок были своевременно приняты меры:
Бухарский государственный педагогический институт
Навоийский государственный педагогический институт
Наманганский государственный педагогический институт
Термезский государственный университет
Ферганский государственный университет
Кокандский педагогический университет
Ургенчский государственный педагогический институт
Ташкентский государственный технический университет
Самаркандский государственный институт иностранных языков
Кроме того, 26-27 июля сотрудники Агентства непосредственно участвовали в качестве наблюдателей в творческом экзамене, проходившем в Ташкентском государственном университете востоковедения по направлению «Международная журналистика».
Для оперативного обращения граждан по случаям коррупции во время вступительных экзаменов работают горячие линии министерства – короткий номер 1006 и городской номер 71 207 1843, а также на электронные почты anticor@edu.uz и anticorruption@edu.uz, и телеграмм бот @EduAntiCorruptionBot. Обращения, поступившие по этим каналам связи, были своевременно рассмотрены и приняты соответствующие меры.
В этом году 18-24 августа состоялись собеседования в 89 государственных вузах для приёма выпускников, успешно окончивших техникумы, для обучения по специализации сразу со второго курса. В данном процессе были сформированы комиссии по проведению собеседований с рекомендованными лицами с участием сотрудников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля вузов для предотвращения совершения коррупционных действий.
Агентством по противодействию коррупции был обеспечен мониторинг хода собеседований в онлайн режиме.
В ходе мониторинга было установлено, что процесс собеседования в Ферганском медицинском институте общественного здравоохранения 21 августа транслировался без звука из-за технической неисправности. Были приняты своевременные меры по устранению неполадок.