Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16-июндаги ПФ-6247-сон Фармонига мувофиқ, жорий йилда ҳам олий таълим муассасалари (ОТМ)нинг бакалавриат таълим йўналишларига кириш учун тест ва ижодий (касбий) имтиҳонлар ўтказиш жараёнларининг Интернет тармоғида жонли эфирга узатилиши таъминланди.
Бу борада Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан 2023 йил 17 июль куни ОТМга 2023/2024 ўқув йили учун ўқишга қабул жараёнларини ташкил этишда коррупция ҳолатларининг олдини олиш, имтиҳонларни очиқ ва шаффоф ўтказилишини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида имзоланган қўшма қарор  доирасида тегишли ишлар амалга оширилди.
Жумладан,  ижодий имтиҳонларнинг шаффоф ва очиқлик принциплари асосида ўтказилишини таъминлаш, коррупциявий ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олиш, эътирозларнинг юзага келишига шароит яратмаслик мақсадида ОТМларга вазирлик ходимлари, олий таълим муассасаларидаги коррупцияга қарши курашиш (“комплаенс-назорат”) бўлимлари ва бошқа мутассади ходимлар бириктирилди.
Агентлик томонидан https://imtihon.edu.uz веб-сайти асосида 2023 йил 24 июлдан 7 августга қадар ОТМларнинг бакалавриат таълим йўналишларига кириш учун ижодий (касбий) имтиҳонлар ўтказиш жараёнини Интернет тармоғида жонли эфирга узатилиш ҳолати таҳлил қилиб борилди. Унга кўра, 51 та ОТМда имтиҳон жараёнларининг онлайн трансляцияси таъминланди, бироқ қуйидаги 9 та ОТМда айрим таълим йўналишлари бўйича имтиҳонлар ўтказиш жараёнининг Интернет тармоғида жонли эфирга узатилиши овозсиз тарзда амалга оширилганлиги аниқланди ва ушбу камчиликларни бартараф этиш чоралари кўрилди:
1.
Бухоро давлат педагогика институти
2.
Навоий давлат педагогика институти
3.
Наманган давлат педагогика институти
4.
Термиз давлат университети
5.
Фарғона давлат университети
6.
Қўқон педагогика университети
7.
Урганч давлат педегогика институти
8.
Тошкент давлат техника университети
9.
Самарқанд давлат чет тиллар институти
Бундан ташқари, жорий йилнинг 26-27 июль кунлари Тошкент давлат шарқшунослик университети "Халқаро журналистика” таълим йўналишида бўлиб ўтган ижодий (касбий) имтиҳонда Агенлик ходимлари кузатувчи сифатида бевосита иштирок этди.
Кириш имтиҳонлари жараёнларида коррупциявий ҳолатларга дуч келган фуқаролар бу ҳақда тезкор мурожаат йўллаш имконига эга бўлиши учун  вазирликнинг 1006 қисқа рақамли ва 71 207 1843 рақамли ишонч телефонлари, anticor@edu.uz ва anticorruption@edu.uz электрон почталари, @EduAntiCorruptionBot телеграм боти фаолият кўрсатди.  Ушбу алоқа каналлари орқали келиб тушган мурожаатларга ўз вақтида муносабат билдирилиб, тегишли чоралар кўрилди.
Жорий йил 18-24 августда 89 та давлат ОТМда техникумларни муваффақиятли тамомлаган битирувчиларни суҳбат асосида мутахассислик йўналиши бўйича 2-курсдан ўқишга қабул қилиш учун суҳбатлар бўлиб ўтди. Ушбу жараёнда коррупциявий ҳаракатлар содир этилишининг олдини олиш бўйича ОТМда коррупцияга қарши курашиш бўлимлари ходимлари иштирокида тавсия қилинганлар билан суҳбат ўтказиш комиссиялари тузилди.
Агентлик томонидан мазкур суҳбатларнинг жонли трансляция қилиниши мониторинг қилиб борилди.
Мониторинг мобайнида Фарғона жамоат саломатлиги тиббиёт институтида 21 август куни ҳолатига суҳбат жараёни техник носозлик туфайли овозсиз трансляция қилинаётганлиги аниқланди ва шу вақтнинг ўзидаёқ масъуллар билан биргаликда ушбу ҳолатни  бартараф этиш чоралари кўрилди.

By Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6247 of June 16, 2021, the task assigned to ensure online streaming of test and creative (professional) exams for admission to undergraduate courses in higher educational institutions.
In pursuance of this task, the broadcast of exams was also ensured this year, in particular, proper work was carried out as part of a joint decision on additional measures to prevent corruption and ensure open and transparent exams when organizing admissions for the 2023-2024 academic year, signed on July 17, 2023 between the Anti-Corruption Agency and the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.
In order to ensure the conduct of creative exams based on transparent and open principles and prevent the commission of corruption offenses, employees of the Ministry and internal anti-corruption control units (compliance control) of higher education institutions participated in the university exams to monitor the process.
From July 24 to August 7, the Anti-Corruption Agency monitored the status of online streaming of creative (professional) exams for admission to undergraduate courses at higher educational institutions through https://imtihon.edu.uz. According to the data received, online streaming of examination processes was provided in 51 higher education institutions, however, it was found that in the following 9 universities, online streaming of the examination process in some educational institutions was carried out with no sound, and measures were taken in a timely manner to eliminate the problem:
1. The Bukhara State Pedagogical Institute
2. The Navoi State Pedagogical Institute
3. The Namangan State Pedagogical Institute
4. The Termez State University
5. The Ferghana State University
6. The Kokand Pedagogical University
7. The Urgench State Pedagogical Institute
8. The Tashkent State Technical University
9. The Samarkand State Institute of Foreign Languages
In addition, on July 26-27, the Agency officers participated as observers in the creative exam held at the Tashkent State University of Oriental Studies in International Journalism course.
For the prompt appeal of citizens on cases of corruption during the entrance exams, the hotlines of the Ministry are available - short number 1006 and phone number 71 207 18 43, as well as emails anticor@edu.uz and anticorruption@edu.uz, and telegram bot @EduAntiCorruptionBot. Appeals received through these channels were considered in a timely manner and appropriate measures were taken.
This year, on August 18-24, interviews were held in 89 state universities for the admission of graduates who successfully graduated from technical schools for training in their specialization from the second year. In this process, commissions were formed to conduct interviews with recommended persons with the participation of employees of the internal anti-corruption control units of universities to prevent corruption.
The Anti-Corruption Agency ensured online monitoring of the progress of the interviews.
During the monitoring, it was found that the interview process at the Ferghana Medical Institute of Public Health on August 21 was streamed without sound due to a technical malfunction, which troubleshot right away.