Жорий йилнинг 1-ярим йиллигида Коррупцияга қарши курашиш агентлигига жами 1 562 та мурожаат келиб тушди ва уларнинг ўрганиш натижасига кўра, 4 та ҳолат бўйича жиноят иши қўзғатилди.
Жумладан, фуқаро.М.Д.нинг мурожаати асосида собиқ Халқ таълими вазирлигига қарашли Ўзбекистон “Ёшлик” жисмоний тарбия ва спорт жамияти томонидан амалга оширилган харидга оид ҳужжатлар ўрганилди.
Аниқланишича, Жамият мансабдор шахслари томонидан 2022 йил 6 январда тасдиқланган спорт тадбирлари тақвим режасига “Умид ниҳоллари-2022” спорт мусобақаларининг финал босқичи киритилган ва мусобақа ҳаражатлари 28 млрд 909 млн сўм этиб белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 30.10.2019 йилдаги 898-сонли қарорига асосан ушбу спорт мусобақаларининг якуний босқичи март-май ойларида ўтказилиши маълум бўлса-да, Жамият мансабдорлари ва бошқалар мусобақа ғолиб ва совриндорларини тақдирлаш юзасидан зарур чораларни кўрмасдан, вақтни сунъий чўзиб келган.
Натижада қиймати 28 млрд 909 млн сўм деб белгиланган маҳсулотларни муддатнинг қисқалиги важи билан тўғридан-тўғри харид қилиш имконига эга бўлиш мақсадида Жамият мансабдор шахслари 1.07.2022 йилда Вазирлар Маҳкамасининг 156-сонли баёни имзоланишига эришган.
Шунингдек, ўтказилган танловда ғолиб бўлган “UNITED TRADE SYSTEM” МЧЖ билан тузилган 27 млрд 691 сўмлик шартномага маҳсулотнинг нархига таъсир қилувчи техник кўрсаткичлари қасддан киритилмаган ва мазкур шартнома Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги “Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази” ДУКнинг экспертизасидан ўтказилмаган.
Маълумот учун: “UNITED TRADE SYSTEM” “Ёғоч қурилиш материаллари ва санитария-техник ускуналар улгуржи савдоси” фаолият тури бўйича давлат рўйхатидан ўтган. Жамиятга 7 турдаги “Спорт эпикировкаси” (спорт кийими, кепка, сумка, кроссовка) , велосипед, “Lenovo” ноутбуки, кубок, Samsung -32d русумли телевизор, спорт медали, диплом ва рамка масулотлари етказиб берган.
Ушбу мурожаат асосида ўтказилган ўрганиш якунлари бўйича тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратурага юборилган. Ўтказилган терговга қадар текширув натижалари бўйича Бош прокуратура томонидан Жамият мансабдор шахсларига нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 167-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Ҳозирда Уюшган жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш бошқармаси томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

За первое полугодие текущего года в Агентство по противодействию коррупции поступило 1562 обращения. По результатам изучения обращений по 4 делам были возбуждены уголовные дела.
В частности, на основании обращения гражданина М.Д. были изучены документы, связанные с госзакупкой, осуществленной Физкультурным и спортивным обществом «Ёшлик» при бывшем Министерстве народного образования.
Изучение показало, что заключительный этап спортивных соревнований «Умид нихоллари-2022» был включен в календарь спортивных мероприятий, утверждённый должностными лицами Общества 6 января 2022 года, а расходы на проведение соревнований были установлены в размере 28 млрд 909 млн сумов.
Несмотря на то, что дата заключительного этапа спортивных соревнований была известна, должностные лица Общества искусственно тянули время, не приняв необходимых мер по награждению победителей и призёров соревнования.
В результате, в связи с сжатостью срока была проведена прямая закупка продукции на сумму 28 млрд 909 млн сумов. Но в договор, заключённый с победителем конкурса ООО «UNITED TRADE SYSTEM», намеренно не были включены технические параметры, влияющие на цену товара. Кроме этого, договор не прошёл экспертизу ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
Справочная информация: ООО «UNITED TRADE SYSTEM» прошло государственную регистрацию на вид деятельности «Оптовая торговля деревянными строительными материалами и санитарно-техническим оборудованием». Обществу было передано 7 видов спортивного инвентаря (спортивная одежда, кепки, сумки, кроссовки), велосипед, ноутбук Lenovo, кубок, телевизор Samsung-32d, спортивная медаль, диплом и рамки.
Материалы, собранные по результатам изучения, проведенного на основании поступившего обращения, направлены в Генеральную прокуратуру. По результатам доследственной проверки Генеральной прокуратурой в отношении должностных лиц Общества возбуждено уголовное дело по статье 167 части 3 пункта «а» Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время Управлением по борьбе с организованной преступностью и коррупцией проводятся следственные действия.