Жорий йилнинг 1-ярим йиллигида Коррупцияга қарши курашиш агентлигига жами 1 562 та мурожаат келиб тушди ва уларнинг ўрганиш натижасига кўра, 4 та ҳолат бўйича жиноят иши қўзғатилди.
Жумладан, фуқаро.М.Д.нинг мурожаати асосида собиқ Халқ таълими вазирлигига қарашли Ўзбекистон “Ёшлик” жисмоний тарбия ва спорт жамияти томонидан амалга оширилган харидга оид ҳужжатлар ўрганилди.
Аниқланишича, Жамият мансабдор шахслари томонидан 2022 йил 6 январда тасдиқланган спорт тадбирлари тақвим режасига “Умид ниҳоллари-2022” спорт мусобақаларининг финал босқичи киритилган ва мусобақа ҳаражатлари 28 млрд 909 млн сўм этиб белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 30.10.2019 йилдаги 898-сонли қарорига асосан ушбу спорт мусобақаларининг якуний босқичи март-май ойларида ўтказилиши маълум бўлса-да, Жамият мансабдорлари ва бошқалар мусобақа ғолиб ва совриндорларини тақдирлаш юзасидан зарур чораларни кўрмасдан, вақтни сунъий чўзиб келган.
Натижада қиймати 28 млрд 909 млн сўм деб белгиланган маҳсулотларни муддатнинг қисқалиги важи билан тўғридан-тўғри харид қилиш имконига эга бўлиш мақсадида Жамият мансабдор шахслари 1.07.2022 йилда Вазирлар Маҳкамасининг 156-сонли баёни имзоланишига эришган.
Шунингдек, ўтказилган танловда ғолиб бўлган “UNITED TRADE SYSTEM” МЧЖ билан тузилган 27 млрд 691 сўмлик шартномага маҳсулотнинг нархига таъсир қилувчи техник кўрсаткичлари қасддан киритилмаган ва мазкур шартнома Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги “Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази” ДУКнинг экспертизасидан ўтказилмаган.
Маълумот учун: “UNITED TRADE SYSTEM” “Ёғоч қурилиш материаллари ва санитария-техник ускуналар улгуржи савдоси” фаолият тури бўйича давлат рўйхатидан ўтган. Жамиятга 7 турдаги “Спорт эпикировкаси” (спорт кийими, кепка, сумка, кроссовка) , велосипед, “Lenovo” ноутбуки, кубок, Samsung -32d русумли телевизор, спорт медали, диплом ва рамка масулотлари етказиб берган.
Ушбу мурожаат асосида ўтказилган ўрганиш якунлари бўйича тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратурага юборилган. Ўтказилган терговга қадар текширув натижалари бўйича Бош прокуратура томонидан Жамият мансабдор шахсларига нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 167-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Ҳозирда Уюшган жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш бошқармаси томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

For the first half of 2023, the Anti-Corruption Agency received 1562 appeals. Based on the results of the study of appeals, criminal cases were initiated in four cases.
In particular, based on the appeal of citizen M.D., the Anti-Corruption Agency studied the documents related to the public procurement carried out by the Yoshlik Physical Culture and Sports Society under the former Ministry of Public Education.
The study showed that the final stage of the sports competition ‘Umid Nihollari 2022’ was included in the calendar of sports events approved by the officials of the Society on January 6, 2022, and the cost of holding the competition was set at 28 billion 909 million soums.
Despite the fact that the date of the final stage of the sports competition was known, the officials of the Society played for time, not taking the necessary measures to prepare for rewarding winners and prize-winners of the competition.
As a result, due to the tightness of the deadline, a direct purchase of products in the amount of 28 billion 909 million soums was carried out. But the contract concluded with the winner of the competition, UNITED TRADE SYSTEM LLC, deliberately did not include technical parameters that affect the price of the goods. In addition, the contract did not pass the expertise of Center for Comprehensive Expertise of Projects and Import Contracts SUE under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan.
For reference: UNITED TRADE SYSTEM LLC has passed the state registration for the type of activity ‘Wholesale trade in wooden building materials and sanitary equipment’. The society received 7 types of sports equipment (sportswear, caps, bags, sneakers), a bicycle, a Lenovo laptop, a cup, a Samsung-32d TV, a sports medal, a diploma and frames.
The Anti-Corruption Agency submitted the materials collected to the Prosecutor General’s Office. Based on the results of the pre-investigation check by the Prosecutor General’s Office, a criminal case was initiated against the Society’s officials.
Currently, the Department for Combating Organized Crime and Corruption is conducting investigations.