Хабар қилганимиздек, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси 17-18 апрель кунлари ишчи ташриф билан Эстония давлатида бўлиб, қатор давлат идоралари ва тадқиқот муассасалари вакиллари билан учрашди.
Хусусан, Эстония Давлат харидлари ва давлат кўмаги департаментида ўтказилган учрашувда Департамент фаолиятидаги асосий вазифалар ва уларнинг самарали амалга оширилиши жараёнлари хусусида батафсил маълумот берилди.
Мулоқотда Эстония “Давлат харидлари реестри” онлайн платформасининг самарали ишлаш тартиби  ва назоратини олиб бориш масаласига алоҳида урғу берилиб, ушбу онлайн платформанинг ижобий жиҳатларини таҳлил қилиш, давлат харидлари соҳасида шаффофлик механизмларини Ўзбекистонда жорий этиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олинди.
Делегация вакиллари Эстония Электрон ҳукумат академияси (eGA) вакиллари билан ҳам учрашиб, Академия етакчи экспертлари ёрдамида мамлакатда йўлга қўйилган электрон ҳукуматнинг самарали фаолияти билан яқиндан танишишди.
Маълум қилинишича, Академияда ривожланаётган давлатлар соҳа мутахассисларининг малакасини ошириш курслари ҳам мавжуд бўлиб, ҳар йили уч ой муддатгача малака ошириш учун номзодларни қабул қилади.
Мулоқот мобайнида eGA  билан ҳамкорликда давлат хизматчилари учун коррупцияга қарши курашиш бўйича ўқув курсларини ишлаб чиқиш, рақамли технологияларни янада кенгроқ жорий этиш, маълумотлар базалари интеграцияси бўйича лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Ташрифнинг иккинчи куни делегация вакиллари Эстония Ички ишлар вазирлиги ва Адлия вазирлиги раҳбарияти билан учрашиб, мазкур идораларда коррупциявий жиноятлар статистикасининг юритилиши, уни келтириб чиқараётган сабаблар таҳлили ҳамда фаолият очиқлигини таъминлашга оид қатор йўналишлардаги фаолияти билан танишилди.
Хусусан, Ички ишлар вазирлигида бўлиб ўтган учрашувда коррупциявий жиноятларни фош этиш ва аниқлаш, бу борада жамоатчилик назорати, жумладан, оммавий ахборот воситаларининг муҳим иштироки  масалалари муҳокамалар марказида бўлди.
Делегация вакиллари бу борада Эстонияда қўлланиладиган электрон воситалар ва платформалар билан танишди.
Якунда ўзаро тажриба алмашиш, хусусан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар учун махсус тренинг тадбирларини амалга оширишга келишиб олинди.
Делегация вакилларининг Эстония Адлия вазирлигида бўлиб ўтган учрашувида эса  мамлакатда коррупцияга қарши курашиш сиёсатининг шаклланиши, бу борада давлат органлари фаолиятини мувофиқлаштириш ҳамда коррупциянинг олдини олишга қаратилган чоралар муҳокама қилинди.
Вазирликнинг давлат органлари ва ташкилотларининг очиқлигини таъминлаш, коррупцияга қарши курашиш жараёнларига ёшларни фаол жалб этиш ва бу борада амалга оширилаётган лойиҳалари тақдимот қилинди.
Делегация вакилларининг Эстонияга ташрифи коррупцияга қарши курашишда ўзаро тажриба алмашиш ва ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш, истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш каби бир қатор муҳим келишувларга эришилгани билан самарали кечди. Учрашувлар якуни бўйича Эстония томони илгари сурилган ўзаро манфаатли таклифларни истиқболда амалга оширишга тайёр эканлигини маълум қилди.

On April 17-18, a delegation of Uzbekistan headed by the Director of the Anti-Corruption Agency visited Estonia, during which a number of meetings with representatives of government agencies and research institutions was held.
In particular, at a meeting with representatives of the Estonian Public Procurement Authority, the Uzbek side was provided with detailed information about the main tasks of the Authority and the processes for their effective implementation.
During the conversation, special emphasis was placed on the issue of effective operation and control of the Estonian Public Procurement Register online platform. As a result, an agreement was reached to analyze the positive aspects of this online platform and implement joint projects to introduce transparent mechanisms in the field of public procurement in Uzbekistan.
The delegation members also met with the representatives of the e-Governance Academy and got acquainted with the efficient operation of the e-government established in the country with the help of the Academy’s leading specialists.
It is worth noting that the Academy also conducts training courses for specialists from developing countries and annually accepts candidates for training for up to three months.
During the meeting, the possibilities of developing training courses for employees of anti-corruption departments of government agencies, the wider introduction of digital technologies, and the implementation of database integration projects in cooperation with the e-Governance Academy were discussed.
On the second day of the visit, the representatives of the delegation held meetings with the leadership of the Ministry of the Interior and the Ministry of Justice of Estonia, during which they got acquainted with the activities of these ministries in a number of areas related to keeping statistics on corruption crimes, analyzing their causes, and ensuring the openness of the activities of the ministries.
In particular, at a meeting with the leadership of the Ministry of the Interior, focus was made on identification of corruption crimes, public control in this track, as well as the involvement of the media in this process.
The representatives of the delegation got acquainted with the electronic tools and platforms used in Estonia in this area.
Following the meeting, the parties agreed to exchange experience and conduct special trainings for law enforcement officers of Uzbekistan.
At the meeting with the leadership of the Ministry of Justice of Estonia, issues of forming an anti-corruption policy in the country, coordinating the activities of government bodies and measures aimed at preventing corruption were discussed.
The Ministry provided information on the work done by the Ministry on ensuring the openness of government bodies and organizations, active involvement of young people in the process of combating corruption, as well as projects implemented in these tracks.
The achievement of a number of important agreements, including the exchange of experience and the establishment of cooperation in the fight against corruption, as well as the implementation of promising projects, speaks of the effectiveness of the visit of the delegation of Uzbekistan to Estonia.