Хабар қилганимиздек, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси 17-18 апрель кунлари ишчи ташриф билан Эстония давлатида бўлиб, қатор давлат идоралари ва тадқиқот муассасалари вакиллари билан учрашди.
Хусусан, Эстония Давлат харидлари ва давлат кўмаги департаментида ўтказилган учрашувда Департамент фаолиятидаги асосий вазифалар ва уларнинг самарали амалга оширилиши жараёнлари хусусида батафсил маълумот берилди.
Мулоқотда Эстония “Давлат харидлари реестри” онлайн платформасининг самарали ишлаш тартиби  ва назоратини олиб бориш масаласига алоҳида урғу берилиб, ушбу онлайн платформанинг ижобий жиҳатларини таҳлил қилиш, давлат харидлари соҳасида шаффофлик механизмларини Ўзбекистонда жорий этиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олинди.
Делегация вакиллари Эстония Электрон ҳукумат академияси (eGA) вакиллари билан ҳам учрашиб, Академия етакчи экспертлари ёрдамида мамлакатда йўлга қўйилган электрон ҳукуматнинг самарали фаолияти билан яқиндан танишишди.
Маълум қилинишича, Академияда ривожланаётган давлатлар соҳа мутахассисларининг малакасини ошириш курслари ҳам мавжуд бўлиб, ҳар йили уч ой муддатгача малака ошириш учун номзодларни қабул қилади.
Мулоқот мобайнида eGA  билан ҳамкорликда давлат хизматчилари учун коррупцияга қарши курашиш бўйича ўқув курсларини ишлаб чиқиш, рақамли технологияларни янада кенгроқ жорий этиш, маълумотлар базалари интеграцияси бўйича лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Ташрифнинг иккинчи куни делегация вакиллари Эстония Ички ишлар вазирлиги ва Адлия вазирлиги раҳбарияти билан учрашиб, мазкур идораларда коррупциявий жиноятлар статистикасининг юритилиши, уни келтириб чиқараётган сабаблар таҳлили ҳамда фаолият очиқлигини таъминлашга оид қатор йўналишлардаги фаолияти билан танишилди.
Хусусан, Ички ишлар вазирлигида бўлиб ўтган учрашувда коррупциявий жиноятларни фош этиш ва аниқлаш, бу борада жамоатчилик назорати, жумладан, оммавий ахборот воситаларининг муҳим иштироки  масалалари муҳокамалар марказида бўлди.
Делегация вакиллари бу борада Эстонияда қўлланиладиган электрон воситалар ва платформалар билан танишди.
Якунда ўзаро тажриба алмашиш, хусусан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар учун махсус тренинг тадбирларини амалга оширишга келишиб олинди.
Делегация вакилларининг Эстония Адлия вазирлигида бўлиб ўтган учрашувида эса  мамлакатда коррупцияга қарши курашиш сиёсатининг шаклланиши, бу борада давлат органлари фаолиятини мувофиқлаштириш ҳамда коррупциянинг олдини олишга қаратилган чоралар муҳокама қилинди.
Вазирликнинг давлат органлари ва ташкилотларининг очиқлигини таъминлаш, коррупцияга қарши курашиш жараёнларига ёшларни фаол жалб этиш ва бу борада амалга оширилаётган лойиҳалари тақдимот қилинди.
Делегация вакилларининг Эстонияга ташрифи коррупцияга қарши курашишда ўзаро тажриба алмашиш ва ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш, истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш каби бир қатор муҳим келишувларга эришилгани билан самарали кечди. Учрашувлар якуни бўйича Эстония томони илгари сурилган ўзаро манфаатли таклифларни истиқболда амалга оширишга тайёр эканлигини маълум қилди.

Как сообщалось ранее, 17-18 апреля делегация Узбекистана во главе с директором Агентства по противодействию коррупции посетила Эстонию с рабочим визитом, в ходе которого провела ряд встреч представителями государственных органов и исследовательских институтов.
В частности, на встрече с представителями Управления государственных закупок и государственной поддержки Эстонии, узбекской стороне была представлена подробная информация об основных задачах Управления и процессах их эффективной реализации.
В беседе особый акцент был сделан на вопросе эффективной работы и контроля эстонской онлайн-платформы «Реестр государственных закупок». В результате, была достигнута договорённость о проведении анализа положительных сторон этой онлайн-платформы и реализации совместных проектов по внедрению прозрачных механизмов в сфере государственных закупок в Узбекистане.
Члены делегации также встретились с представителями Эстонской академии электронного правительства (eGA) и ознакомились с эффективной деятельностью созданного в стране электронного правительства с помощью ведущих специалистов Академии.
Следует отметить, Академия также проводит курсы подготовки специалистов из развивающихся стран и ежегодно принимает кандидатов на обучение сроком до трех месяцев.
В ходе встречи обсуждались возможности разработки учебных курсов для сотрудников антикоррупционных подразделений государственных органов, более широкого внедрения цифровых технологий, реализации проектов по интеграции баз данных в сотрудничестве с eGA.
Во второй день визита представители делегации провели встречи с руководством Министерства внутренних дел и Министерства юстиции Эстонии, в ходе которых ознакомились с деятельностью этих ведомств по ряду направлений, связанных с ведением статистики коррупционных преступлений, анализом вызывающих их причин, и обеспечением открытости деятельности ведомств.
В частности, на встрече с руководством Министерства внутренних дел, в центре обсуждений были вопросы выявления коррупционных преступлений, общественного контроля в этом направлении, а также участия средств массовой информации в этом процессе.
Представители делегации ознакомились с электронными инструментами и платформами, используемыми в Эстонии в этом направлении.
По итогам встречи, стороны договорились об обмене опытом и проведении специальных тренингов для сотрудников правоохранительных органов Узбекистана.
На встрече в Министерстве юстиции Эстонии обсуждались вопросы формирования антикоррупционной политики в стране, координации деятельности государственных органов и мер, направленных на предотвращение коррупции.
Была представлена проводимая Министерством работа по обеспечению открытости государственных органов и организаций, по активному вовлечению молодёжи в процесс борьбы с коррупцией, а также проекты, реализуемые в этих направлениях.
Достижение ряда важных договоренностей, таких как обмен опытом и установление сотруднических связей в борьбе с коррупцией, а также реализация перспективных проектов говорит о результативности визита делегации Узбекистана в Эстонию.