Коррупцияга қарши курашиш агентлигида Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2021-2022 йилларга мўлжалланган Давлат дастури ижроси юзасидан амалга оширилган ишлар 18 январь куни Агентлик ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши ҳамда академик доира вакилларидан иборат Экспертлар гуруҳи аъзолари иштирокида муҳокама қилинди.
Йиғилишда академик доира вакиллари, Ўзбекистон журналистларни қайта тайёрлаш маркази, Нодавлат нотижорат ташкилотлар миллий ассоциацияси, “Ўзбекистонда очиқлик ва шаффофлик” таҳлил маркази, Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари “Эзгулик” жамияти, “Мадад” ННТ, “Юксалиш” УМҲ вакиллари ҳамда Antikorrupsiya.uz, “Менинг юртим” телеканли каби мустақил ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Таъкидланганидек, Агентлик томонидан мазкур Давлат дастурининг ижросини таъминлаш юзасидан доимий равишда мониторинг ва таҳлил ишлари амалга оширилиб, Миллий кенгашга ахборот бериб борилмоқда.
Давлат дастурида белгиланган 5 та йўналишдаги 44 та банддан иборат 50 дан ортиқ вазифа ва топшириқлардан келиб чиқиб, ўтган давр мобайнида 11 та норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Йиғилишда соҳанинг институционал асосларини такомиллаштириш борасида амалга оширилган ишлар натижасида амалиётга жорий қилинган янги механизмлар ва уларнинг самарасига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Қайд этилганидек, давлат фуқаролик хизматчилари томонидан коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларга йўл қўймаслик, одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этиш, совғалар олиш ва бериш тартиби, ижтимоий жиҳатдан ҳимоя қилинишини, моддий таъминот олишини ва рағбатлантирилишини таъминлаш белгиланди. Амалдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар босқичма-босқич коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиладиган бўлди. Давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш бўйича амалга оширилаётган ишлар самарадорлигини рейтинг баҳолаш ҳамда очиқлик бўйича амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индекси жорий этилди.
Бундан ташқари, давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлигини мониторинг қилиш ва баҳолаш бўйича методика тасдиқланди. Очиқ эълон қилиниши лозим бўлган маълумотлар рўйхати 1 тага кенгайтирилиб улар сони 35 тага етказилди. Давлат органлари ва ташкилотларида коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш ва баҳолаш тартиби белгиланди.
Йиғилишда Давлат дастурида давлат хизматларини кўрсатишда ахборот технологияларини ривожлантириш, электрон ахборот платформаларини ишлаб чиқиш юзасидан белгиланган топшириқларнинг ижроси хусусида ҳам ўзаро фикр алмашилди.
Таъкидланганидек, мазкур топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида ўтган давр мобайнида коррупцион хавф-хатарларни баҳолаш электрон тизими, коррупция ҳолатлари ҳақида хабардор қилиш имконини берувчи махсус дастурий таъминот “Е-anticor.uz” платформаси, коррупция ҳақида тезкор хабар бериш имконини берувчи “1253” қисқа рақамли “Call-марказ” фаолияти йўлга қўйилди.
Жамоатчилик кенгаши ва экспертлар гуруҳи аъзолари томонидан давлат дастури доирасида бажарилган ишларнинг амалий натижадорлиги жамоатчилик мониторинги тарзида муҳокама қилиб бориш лозимлиги таклифи билдирилди.
Муҳокама давомида “Менинг Юртим” телеканали муҳаррири Ю.Олимова давлат дастурида белгиланган чора-тадбирларнинг амалга оширилиши коррупциянинг олдини олишда ижобий самарасини бераётганлигини, жумладан, давлат дастури ижроси доирасида давлат органларида коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш тизими, Очиқлик индекси, Одоб аҳлоқ қоидаларининг қабул қилиниши, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар коррупцияга қарши экспертиза тизими жорий этилганлиги коррупцияга қарши курашиш давлат сиёсатининг муҳим жиҳатлари эканлигини таъкидлаб ўтди.
“Эзгулик” инсон ҳуқуқлари жамияти раиси А.Ташанов Давлат дастурида белгиланган айрим вазифаларнинг бажарилмай қолаётганлиги жамоатчиликнинг эътирозларига сабаб бўлаётганлигини, шу сабабдан давлат дастури 6-бандидаги Давлат хизматчиларининг даромадлари ва мол-мулкини декларация қилиш тизимини жорий этиш бўйича белгиланган топшириқ ижроси ўз вактида таъминлаш кераклиги тўғрисида фикр билдирди.

Работа, проводимая по реализации государственной программы противодействия коррупции на 2021-2022 годы в Агентстве по противодействию коррупции, обсуждалась 18 января с участием членов общественного совета при агентстве и группы экспертов, состоящей из представителей академического круга.
В  совещании приняли участие представители академического круга, Центра переподготовки журналистов Узбекистана, Национальной ассоциации ННО, Аналитического центра "Открытость и прозрачность в Узбекистане", Общество по правам человека "Эзгулик", ННО "Мадад", представителей "Юксалиш" и Antikorrupsiya.uz, представителей независимых СМИ, таких как телеканал "Менинг юртим".
Как отмечается, Агентство постоянно отслеживает и анализирует реализацию данной Государственной программы и предоставляет информацию Национальному совету.
За прошедший период было принято 11 нормативно-правовых актов исходя из Государственной программы состоящей из 5 направлений, 44 пунктов, более 50 задач и поручений.
На совещании рассмотрена работа по совершенствованию институциональной базы отрасли  и особое внимание было уделено новым механизмам, внедряемым на практике, и их эффективности.
Было отмечено, для предотвращения коррупционных правонарушений со стороны государственных служащих, установлено соблюдать правила этикета, порядок получения и дарения подарков, быть социально защищенным, и обеспечить материальную поддержку и поощрение. Действующие нормативно-правовые акты будут проходить поэтапную антикоррупционную экспертизу. В государственных организациях введен индекс открытости, направленный на оценку эффективности проводимой работы по противодействию коррупции, а также оценку результативности проводимой работы по открытости.
Кроме того, утверждена методика мониторинга и оценки открытости деятельности государственных органов и организаций. Перечень социально значимых сведений, подлежащей обнародованию, расширен до 35. В государственных органах и организациях установлен порядок выявления и оценки коррупционных рисков.
На встрече также состоялся обмен мнениями по реализации задач, поставленных в Государственной программе по развитию информационных технологий при оказании государственных услуг, развитию электронных информационных платформ.
Как отмечается, за прошедший период в целях обеспечения выполнения этих задач была внедрена электронная система оценки коррупционных рисков, специальное программное обеспечение, позволяющее информировать о случаях коррупции "E-anticor.uz ", а также "Call-центр" с коротким номером "1253", которая позволяет оперативно сообщать о коррупции.
Членами Общественного совета и экспертной группы было внесено предложение о том, чтобы практические результаты работ, выполненных в рамках государственной программы, обсуждались в порядке общественного мониторинга.
В ходе обсуждения редактор телеканала "Менинг юртим" Ю.Олимова отметила, что реализация мер, установленных в государственной программе, положительно влияет на профилактику коррупции, в том числе внедрение рейтинговой системы эффективности антикоррупционной работы в государственных органах в рамках реализации государственной программы, индекс открытости, принятие правил этикета, введена система антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов.
Председатель общества прав человека "Эзгулик" А.Ташанов выразил мнение, что невыполнение определенных задач, изложенных в государственной программе, вызывает возражения общественности, по этой причине выполнение указанной задачи по внедрению системы декларирования доходов и имущества государственных служащих в пункте 6 Государственной программы должна быть реализована.