Чортоқ туман тиббиёт бирлашмаси буюртмачилигида 2023-йил 19-апрель куни ўтказилган 1 млрд 577,5 млн сўмлик давлат харидида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талаблари бузилганлиги ва бошқа қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйилганлиги Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан аниқланди.
Хусусан, ушбу харидда иштирок этган 2 нафар тадбиркорнинг ҳужжатлари харид комиссиясининг котиби фойдаланган компьютернинг IP-манзили орқали электрон платформага юкланган.
Мазкур ҳолат бўйича давлат хариди ўтказилган куннинг ўзида Агентлик томонидан харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига юборилди ҳамда ҳолат бўйича хизмат текшируви ўтказиш учун Соғлиқни сақлаш вазирлигига сўровнома киритилди.
Агентлик тақдимномасига биноан Чортоқ туман тиббиёт бирлашмаси томонидан жорий йилнинг 27 апрель куни харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинди.

При проведении Агентством по противодействию коррупции изучения государственной закупки Медицинским объединением Чартакского района по оказанию аутсорсинговых услуг на сумму 1 млрд 577,5 млн сумов, проведённой 19 апреля 2023 года, были выявлены нарушения требований статей 10, 14 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках», и ряд других правонарушений.
В частности, документы двух предпринимателей, участвовавших в конкурсе, были загружены на электронную площадку через IP-адрес компьютера, которым пользовался секретарь Закупочной комиссии.
В связи с этим, Агентством заказчику было внесено представление об аннулировании протокола Закупочной комиссии, а собранные материалы направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре. Так, в Министерство здравоохранения был направлен запрос для проведения служебной проверки.
По информации, предоставленной Агентству, 27 апреля текущего года Медицинское объединение Чартакского района на основании представления Агентства аннулировало протокол Закупочной комиссии.