Бугун Коррупцияга қарши курашиш агентлигида Япония Парламентининг Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси, “Япония – Ўзбекистон” парламентлараро гуруҳи аъзоси Тадахико Ито бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувдан кўзланган асосий мақсад - Ўзбекистон ва Япония ўртасида коррупцияга қарши курашиш соҳасида ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилишдан иборат.
Мулоқот аввалида А.Бурханов мамлакатимизда коррупцияга қарши курашиш бўйича давлат сиёсати ва соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлигини янада оширишда халқаро стандартлар ҳамда илғор хорижий тажрибанинг долзарб эканлигига алоҳида урғу берди.
Бу борада Япониянинг илғор тажрибасидан самарали фойдаланишга алоҳида эътибор қаратилаётгани, зеро, Япония вақт синовидан ўтган стратегик ҳамкор бўлиб, у билан муносабатлар ўзаро ишонч ва ҳурмат тамойиллари асосида тобора ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Жумладан, 2022 йилда Агентлик делегациясининг Японияга сафари ташкил этилиб, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA), Нагоя университети, БМТнинг жиноятчиликнинг олдини олиш ва ҳуқуқбузарлар билан ишлаш бўйича Осиё ва Узоқ Шарқ институти (UNAFEI), Адлия вазирлиги каби қатор идора ва ташкилотлар билан ўзаро тажриба алмашилди. Қолаверса, ҳар йили кунчиқар мамлакатда ташкил этиб келинаётган "Жиноят ишларида коррупцияга қарши кураш" мавзусидаги халқаро семинарда Ўзбекистон вакиллари фаол иштирок этиб келишмоқда.
Бугунги кунга қадар JICA вакиллари билан 2024 йилга мўлжалланган коррупцияга қарши курашиш бўйича техник лойиҳани ишлаб чиқиш ва амалга ошириш бўйича бир қатор учрашув ва музокаралар ўтказилди.
Ўз навбатида, Тадахико Ито коррупцияга қарши курашиш соҳасида мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик ва унинг самарасини юқори баҳолаб, ўзаро конструктив мулоқот ва ҳамкорликни изчил давом эттиришга тайёр эканлигини билдирди.
Жумладан, давлат хизматида ҳалолликни таъминлаш, давлат хизматчиларини ўқитишни ташкил этиш, коррупцияга қарши самарали курашишга оид қонунчиликни такомиллаштириш каби бир қатор йўналишларда ўзаро ҳамкорликни амалга оширишнинг аниқ механизмларини ишлаб чиқиш, биргаликдаги вазифаларни белгилаб олиш мақсадида бу каби мулоқотларни келгусида давом эттиришга келишиб олинди.

The Anti-Corruption Agency hosts a meeting September 4 with a delegation of Japan headed by Tadahiko Ito, Chair of the Standing Committee on Judicial Affairs, House of Representatives, member of the Japan-Uzbekistan Inter-Parliamentary Group.
The main purpose of the meeting is to discuss the prospects for cooperation between Uzbekistan and Japan in the field of combating corruption.
Welcoming the guests, Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, emphasized the relevance of international standards and best foreign experience to further improve the effectiveness of state policy and reforms in the field of combating corruption in Uzbekistan.
“Special attention is paid to the effective use of Japan’s best practices, since the country is a time-tested strategic partner, and relations with Japan are developing even more on the principles of mutual trust and respect,” he said.
In particular, in 2022, the Agency delegation visited Japan and exchanged mutual experience with a number of departments and organizations, including JICA, Nagoya University, UNAFEI, the Ministry of Justice, etc. In addition, representatives of Uzbekistan actively participate in the annual international anti-corruption workshop in Japan.
To date, a number of meetings and negotiations have been held with representatives of JICA on the development and implementation of a technical project to combat corruption for 2024.
In turn, the head of the delegation of Japan, Tadahiko Ito, highly evaluated the cooperation between the countries and its effectiveness in the fight against corruption and expressed his readiness to consistently continue constructive dialogue and cooperation.
In particular, the sides reached an agreement to continue the dialogue in order to develop specific mechanisms for mutual cooperation in a number of areas, including ensuring integrity in the civil service, organizing training for civil servants, and improving legislation to effectively combat corruption.