Жорий йилнинг 3-5 октябрь кунлари Агентлик директори ўринбосари У.Тухташева бошчилигидаги Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Бош прокуратура вакилларидан иборат Ўзбекистон делегацияси Истанбул ҳаракатлар режаси (ИҲР) 22-Мониторинг йиғилиши ва Бошқарув гуруҳининг 28-йиғилишида иштирок этди.
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг (ИҲТТ) Шарқий Европа ва Марказий Осиё учун коррупцияга қарши тармоғининг йиғилиши давомида ИҲТТ 5-раунд мониторинги доирасида биринчи босқичида ҳисоботлар тақдим этган давлатлар, жумладан, Арманистон, Озарбайжон, Украина ва Молдова мамлакатларининг умумий баҳоси ва мониторинг натижалари тақдим этилди.
Учрашувлар давомида экспертлар томонидан тизимни такомиллаштириш бўйича тавсиялар берилди, мамлакатлар иштирокчиларга тавсияларни амалга ошириш бўйича режаларини ва мониторингдан сўнг 2023 йил давомида рўй берган амалдаги ўзгаришларни ҳавола этдилар.
Маълумот учун: Тадбирларда 20 дан ортиқ давлат ва халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди. Ўзбекистонда 5-раунд мониторинги 2024 йилда ўтказилиши режалаштирилган.
Бошқарув гуруҳи йиғилишида 2023 йилга мўлжалланган ИҲТ Ишчи дастури амалга оширилиши ва 2024 йилга мўлжалланган иш режасига таклифлар кўриб чиқилди. Шунингдек, Бошқарув гуруҳи “Коррупцияга қарши кураш бўйича ҳудудий прогноз” пилот ҳисоботи лойиҳасининг асосий кўрсаткичларини муҳокама қилди.
Бундан ташқари, У.Тухташева таълим соҳасидаги ҳалоллик масалаларига бағишланган навбатдан ташқари сессияда маъруза билан иштирок этди, унинг доирасида таълим соҳасида коррупцияга қарши кураш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар, жумладан, институционал ва электрон ечимларни тақдим этди.

3-5 октября текущего года делегация Узбекистана в составе представителей Агентства по противодействию коррупции и Генеральной прокуратуры во главе с заместителем директора Агентства Умидой Тухташевой приняла участие в 22-м мониторинговом заседании и 28-м заседании Руководящей группы Стамбульского плана действий.
В ходе заседания Сети по борьбе с коррупцией для Восточной Европы и Центральной Азии ОЭСР были представлены общая оценка и результаты мониторинга стран, представивших отчёты в рамках первого этапа пятого раунда мониторинга ОЭСР, включая Армению, Азербайджан, Украину и Молдову.
В ходе встреч эксперты дали рекомендации по совершенствованию системы, страны представили участникам свои планы по реализации рекомендаций и фактические изменения, произошедшие в течение 2023 года после мониторинга.
Для сведения: В мероприятиях приняли участие представители более 20 стран и международных организаций. Пятый раунд мониторинга в Узбекистане планируется провести в 2024 году.
На заседании Руководящей группы были рассмотрены предложения по реализации Программы работ Стамбульского плана действий на 2023 год и план работы на 2024 год. Также Руководящая группа обсудила основные показатели проекта пилотного отчёта «Региональный прогноз по борьбе с коррупцией».
Кроме того, Умида Тухташева приняла участие в специальной сессии, посвященной вопросам добропорядочности в сфере образования, с докладом, в рамках которого представила меры, принимаемые для борьбы с коррупцией в сфере образования, включая институциональные и электронные решения.