“Комплаенс-назорати” хизмати ходимлари 44 маротаба малака ошириш курсларига қатнашиб, соҳага оид 38 та сертификатлар олинди.
Маълумот учун: Халқаро коррупцияга қарши курашиш Академияси (International Anti-Corruption Academy)нинг “Манфаатлар тўқнашувини бошқариш” йўналишида 17 та ва “Активларни декларациялаш – коррупцияни аниқлаш индикатори” йўналишида 8 та, “Харидлар соҳасида коррупция ва фирибгарликни олдини олиш” йўналишида 2 та ва бошқа йўналишларда сертификатлар олинди.
“НКМК” АЖ тизимига жорий этишга қаратилган коррупцияга қарши курашиш бўйича 15 та ички идоравий ҳужжатлар ишлаб чиқилиб, амалиётга жорий этилди.
Жамиятнинг расмий веб-сайтида ҳамда ички порталда “Коррупцияга қарши курашиш” ва “Очиқ маълумотлар” бўлимлари яратилди. Мазкур бўлимларда ички идоравий ҳужжатлар, эълон қилиниши белгиланган маълумотлар, мурожаатларни юбориш учун тегишли (ишонч телефони ва электрон почта) алоқа каналлари, ижтимоий видеороликлар ҳамда
“Комплаенс-назорати” хизматининг масъул ходимлари тўғрисидаги маълумотлар жойлаштирилди.
2022 йил ноябрь-декабрь ойларида “НКМК” АЖда коррупцияга қарши курашиш ойлиги ўтказилди. Бунда жамият марказий аппаратининг 54 та бошқарма ва бўлимларнинг 536 та функциялари баҳоланди.
Баҳолаш натижаларига кўра, 19 та “юқори” ва 58 та “ўрта” даражадаги хавф-хатарлар аниқланиб, уларнинг олдини олиш ва бартараф этиш юзасидан 2022 йил 27 декабрда 62 та банддан иборат Дастур тасдиқланди.
Коррупцияга қарши курашиш ойлигида Навоий шаҳридаги “Фарҳод” маданият саройидаги LED экранда коррупцияга қарши курашиш йўналишидаги ижтимоий роликлар намойиш этилди.
Ходимларнинг фаоллигини ошириш мақсадида мазкур тадбир доирасида ходимларнинг уяли алоқа телефонларига ҳар ҳафтада бир маротаба СМС хабарлар юборилиб, хабарлар орқали коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги асосий тушунчалар ҳақида маълумот берилди.
2022 йилда 37 маротаба ҳуқуқий тарғибот ва профилактик тадбирлар ўтказилди. Хусусан, 17 та семинар, 13 та учрашув, йиғилиш ва давра суҳбати,
1 та тақдимнома муҳокамаси, 1 та сўровнома ташкил этилиб, 5 маротаба оммавий ахборот воситалари орқали чиқишлар амалга оширилди. “Комплаенс-назорати” хизмати томонидан корхонанинг жами 990 та ички идоравий ҳужжатлари коррупцияга қарши ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди.
Бундан ташқари, норматив-ҳуқуқий ва ички идоравий ҳужжатларга ўзгартиришлар киритиш юзасидан 27 та таклифлар ишлаб чиқилиб, 9 таси амалиётга жорий этилди.
Харидлар соҳасида “Потенциал товарлар етказиб берувчиларининг дастлабки малакасини баҳолаш бўйича ташкил этилган комиссия” томонидан 27 та тендер ҳужжатлари бўйича 48 та субъектларнинг ҳужжатлари кўриб чиқилиб, 2 та ҳолатда (21,4 млрд.сўм) манфаатлар тўқнашувининг олди олинди.
Келиб тушган мурожаатларга асосан жами 24 та назорат тадбирлари ўтказилиб, тадбирлар натижаси бўйича 14 таси ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.

Согласно штатному расписанию АО «Навоийский горно-металлургический комбинат», для службы комплаенс-контроля выделено 15 штатных единиц.
Сотрудники службы комплаенс-контроля 44 раза участвовали в курсах повышения квалификации и получили 38 сертификатов по специальности.
Для сведения: Получены сертификаты Международной антикоррупционной академии по таким направлениям как «Управление конфликтом интересов» - 17 сертификатов, «Декларирование активов как показатель выявления коррупции» - 8 сертификатов, и «Предупреждение коррупции и мошенничества в сфере закупок» - 2 сертификата.
Разработаны и введены в действие 15 внутренних ведомственных документов по противодействию коррупции.
На официальном сайте АО «Навоийский ГМК» и на внутреннем портале созданы разделы «Противодействие коррупции» и «Открытые данные». В этих разделах размещаются внутренние ведомственные документы, социально значимые сведения, размещаемые в качестве открытых данных, каналы связи (горячая линия и электронная почта) для направления обращений, социальные видеоролики и информация об ответственных сотрудниках служб комплаенс-контроля.
В ноябре-декабре 2022 года в АО «Навоийский ГМК» прошёл антикоррупционный месячник, в ходе которого была оценку прошли 536 функций 54 управлений и отделов центрального аппарата акционерного общества.
По результатам оценки выявлено 19 рисков «высокого» и 58 «среднего» уровня, и 27 декабря 2022 года утверждена Программа из 62 пунктов по их предупреждению и устранению.
В рамках антикоррупционного месячника в ДК «Фарход» в Навои демонстрировались социальные ролики, посвящённые борьбе с коррупцией.
В целях повышения осведомлённости сотрудников, в рамках данного мероприятия раз в неделю на их мобильные телефоны рассылались СМС-сообщения с информацией об основных понятиях в сфере противодействия коррупции.
В 2022 году было проведено 37 просветительских мероприятий. В частности, было организовано 17 семинаров, 13 встреч, собраний и круглых столов, 1 обсуждение представления, 1 опрос, и 5 выступлений в СМИ. Служба комплаенс-контроля провела антикоррупционную экспертизу 990 внутренних ведомственных документов предприятия.
Кроме того, разработано 27 предложений о внесении изменений в нормативно-правовые и внутренние ведомственные документы, 9 из которых внедрено.
В сфере закупок Комиссией по оценке предварительной квалификации потенциальных поставщиков товаров были рассмотрены документы 48 субъектов по 27 конкурсным документам, и в 2 случаях предотвращен конфликт интересов на сумму 21,4 млрд сум.
На основании поступивших в акционерное общество обращений были проведены 24 проверки, по результатам которых материалы по 14 случаям направлены в правоохранительные органы.