“Комплаенс-назорати” хизмати ходимлари 44 маротаба малака ошириш курсларига қатнашиб, соҳага оид 38 та сертификатлар олинди.
Маълумот учун: Халқаро коррупцияга қарши курашиш Академияси (International Anti-Corruption Academy)нинг “Манфаатлар тўқнашувини бошқариш” йўналишида 17 та ва “Активларни декларациялаш – коррупцияни аниқлаш индикатори” йўналишида 8 та, “Харидлар соҳасида коррупция ва фирибгарликни олдини олиш” йўналишида 2 та ва бошқа йўналишларда сертификатлар олинди.
“НКМК” АЖ тизимига жорий этишга қаратилган коррупцияга қарши курашиш бўйича 15 та ички идоравий ҳужжатлар ишлаб чиқилиб, амалиётга жорий этилди.
Жамиятнинг расмий веб-сайтида ҳамда ички порталда “Коррупцияга қарши курашиш” ва “Очиқ маълумотлар” бўлимлари яратилди. Мазкур бўлимларда ички идоравий ҳужжатлар, эълон қилиниши белгиланган маълумотлар, мурожаатларни юбориш учун тегишли (ишонч телефони ва электрон почта) алоқа каналлари, ижтимоий видеороликлар ҳамда
“Комплаенс-назорати” хизматининг масъул ходимлари тўғрисидаги маълумотлар жойлаштирилди.
2022 йил ноябрь-декабрь ойларида “НКМК” АЖда коррупцияга қарши курашиш ойлиги ўтказилди. Бунда жамият марказий аппаратининг 54 та бошқарма ва бўлимларнинг 536 та функциялари баҳоланди.
Баҳолаш натижаларига кўра, 19 та “юқори” ва 58 та “ўрта” даражадаги хавф-хатарлар аниқланиб, уларнинг олдини олиш ва бартараф этиш юзасидан 2022 йил 27 декабрда 62 та банддан иборат Дастур тасдиқланди.
Коррупцияга қарши курашиш ойлигида Навоий шаҳридаги “Фарҳод” маданият саройидаги LED экранда коррупцияга қарши курашиш йўналишидаги ижтимоий роликлар намойиш этилди.
Ходимларнинг фаоллигини ошириш мақсадида мазкур тадбир доирасида ходимларнинг уяли алоқа телефонларига ҳар ҳафтада бир маротаба СМС хабарлар юборилиб, хабарлар орқали коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги асосий тушунчалар ҳақида маълумот берилди.
2022 йилда 37 маротаба ҳуқуқий тарғибот ва профилактик тадбирлар ўтказилди. Хусусан, 17 та семинар, 13 та учрашув, йиғилиш ва давра суҳбати,
1 та тақдимнома муҳокамаси, 1 та сўровнома ташкил этилиб, 5 маротаба оммавий ахборот воситалари орқали чиқишлар амалга оширилди. “Комплаенс-назорати” хизмати томонидан корхонанинг жами 990 та ички идоравий ҳужжатлари коррупцияга қарши ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди.
Бундан ташқари, норматив-ҳуқуқий ва ички идоравий ҳужжатларга ўзгартиришлар киритиш юзасидан 27 та таклифлар ишлаб чиқилиб, 9 таси амалиётга жорий этилди.
Харидлар соҳасида “Потенциал товарлар етказиб берувчиларининг дастлабки малакасини баҳолаш бўйича ташкил этилган комиссия” томонидан 27 та тендер ҳужжатлари бўйича 48 та субъектларнинг ҳужжатлари кўриб чиқилиб, 2 та ҳолатда (21,4 млрд.сўм) манфаатлар тўқнашувининг олди олинди.
Келиб тушган мурожаатларга асосан жами 24 та назорат тадбирлари ўтказилиб, тадбирлар натижаси бўйича 14 таси ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.

The staff list of Joint Stock Company Navoi Mining and Metallurgical Company (JSC NMMC) provides for 15 positions for the Compliance Service. Compliance control specialists have participated in advanced training courses 44 times and received 38 certificates.
For reference: JSC NMMC compliance control specialists received certificates of the International Anti-Corruption Academy, including ‘Management of conflict of interest’ - 17 certificates, ‘Declaration of assets as an indicator of detection of corruption’ - 8 certificates, and ‘Prevention of corruption and fraud in the field of procurement’ - 2 certificates.
15 internal departmental anti-corruption documents have been developed and put into effect in JSC NMMC.
The Anti-Corruption and Open Data sections have been created on the official website of Navoi MMC JSC and on the internal portal. These sections contain internal departmental documents, socially significant information posted as open data, communication channels (hotline and e-mail) for sending appeals, social videos and information about compliance control specialists.
In November-December 2022, JSC NMMC held the anti-corruption month, during which 536 functions of 54 departments and units of the central office were assessed.
Based on the results of the assessment, 19 ‘high’ and 58 ‘medium’ risks were identified, and on December 27, 2022, a 62-point Program for their prevention and elimination was approved.
As part of the anti-corruption month social videos were screened on the fight against corruption in Farhod Center in Navoi city.
With the purpose of raising awareness of employees, SMS messages were sent to their mobile phones once a week with information about the main concepts in the field of combating corruption.
In 2022, JSC NMMC held 37 awareness-building events. In particular, 17 workshops, 13 meetings and round tables, one statutory notice discussion, one survey, and five media appearances were organized. The Compliance Service conducted an anti-corruption examination of 990 internal departmental documents of JSC NMMC.
In addition, 27 proposals have been developed to amend the regulatory and internal departmental documents, 9 of which have been implemented.
In the field of procurement, the Commission for Assessment of Prequalification of Potential Suppliers of Goods reviewed the documents of 48 entities on 27 bid documents, and in 2 cases a conflict of interest in the amount of 21.4 billion soums was prevented.
Based on the appeals received by JSC NMMC, 24 inspections were carried out, following which materials on 14 cases were sent to law enforcement agencies.
In two cases, damage caused to the interests of JSC NMMC was compensated in the amount of 1.1 billion soums.