Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан давлат буюртмачилари амалга ошираётган харидларда қонунчилик талабларига риоя қилиниши ҳолатларини мониторинг қилиш ишлари давом эттирилмоқда.
Масофавий мониторинг тадбирларида айрим давлат буюртмачилари томонидан бир қатор қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Жумладан, Зафаробод туман болалар ва ўсмирлар спорт мактаби буюртмачилигида 2023 йил 2 август куни ўтказилган 286,0 млн сўмлик спорт инвентарлари харид қилиш;
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи кенгеси томонидан 2023 йил 4 август куни ўтказилган 912,4 млн сўмлик ёзги мажлислар учун чарм томли шийпон қуриш;
Ўзбекистон Республикаси мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳузуридаги ихтисослаштирилган таълим муассасалар агентлиги тизимидаги Самарқанд шаҳридаги Президент мактаби буюртмачилигида 2023 йил 5 август куни ўтказилган 311,8 млн сўмлик мактаб формалари харид қилиш;
Қизилтепа туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси томонидан 2023 йил 10 август куни ўтказилган 300,0 млн сўмлик транспортда юк ташиш хизмати кўрсатиш юзасидан ўтказилган давлат харидларида қонунчиликка зид ҳолатлар аниқланди.
Жумладан, ушбу давлат харидларида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 20-моддаси (харид комиссиясининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари), 46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Давлат харидларини амалга ошириш билан боғлиқ тартиб-таомилларни ташкил этиш ва ўтказиш тартиби тўғрисида”ги Қарори билан тасдиқланган Низомнинг бир қатор талабларига амал қилинмаган.
Хусусан, ушбу харидларда иштирок этган талабгорларнинг ҳужжатлари харид комиссияси аъзолари фойдаланган қурилмалар (IP-манзиллари бир хил) орқали электрон платформага юкланган ҳамда айрим иштирокчиларнинг таклифлари харид қилиш ҳужжатларида кўрсатилган баҳолаш мезонларига зид равишда баҳоланган.
Мазкур ҳолатлар бўйича Агентлик томонидан харид комиссияларининг баённомаларини бекор қилиш тўғрисида буюртмачиларга тақдимномалар киритилиб, қонунбузилиши ҳолатлари бартараф этилди.
Изоҳ: Агентлик томонидан Самарқанд шаҳридаги Президент мактаби буюртмачилигида ўтказилган танловда давлат хариди тартиб-таомилларига оид камчиликларнинг олди олиниб, танлов ғолибига маблағлар ўтказилиб берилмасдан харид натижалари (баённома ва шартнома) бекор қилинган.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, Самарқанд шаҳридаги Президент мактаби мансабдор шахслари томонидан маблағлар ўзлаштирилиши ҳолати аниқланмаган.

The Anti-Corruption Agency continues to monitor the compliance of government customers with the requirements of the legislation on public procurement.
Remote monitoring revealed that a number of violations during the procurement procedures by several government customers.
In particular, violations were revealed in the following cases:
Purchase of sports equipment in the amount of 286.0 million soums by order of the Children and Youth Sports School of Zafarobod District on August 2, 2023;
Construction of a shed roof for summer meetings in the amount of 912.4 million soums by order of Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan on August 4, 2023;
Purchase of a school uniform in the amount of 311.8 million soums by order of the Presidential School of Samarkand in the system of the Agency of Specialized Educational Institutions under the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan on August 5, 2023;
Provision of cargo transportation services in the amount of 300.0 million soums by the Road Operational Unitary Enterprise of Qiziltepa District on August 10, 2023.
In these public procurements, the requirements of Articles 10, 14, 20 and 46 of the Law ‘On Public Procurement’ and a number of requirements of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan ‘On the procedure for organizing and conducting procedures related to public procurement’ were violated.
In particular, the documents of the competition participants in the procurement were uploaded to the electronic platform through the devices used by the members of the Procurement Commission (with the same IP addresses), and the proposals of some participants were evaluated contrary to the criteria established by the tender documentation.
The Anti-Corruption Agency submitted statutory notices to customers on the cancellation of Procurement Commission protocols, and cases of law violation were eliminated.
Explanation: The Agency prevented violations related to procurement procedures commissioned by the Presidential School in Samarkand, the protocol and contract were canceled without transferring funds to the winner of the competition.
It is worth noting that the study did not reveal misappropriation of funds by officials of the Presidential School of Samarkand.