Бугун Бухоро вилояти коррупцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилишда вилоятда коррупциянинг олдини олиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳолати, ҳудудий кенгашнинг ўтган даврдаги фаолияти, 2022 йил бўйича коррупцияга қарши курашиш ва очиқликни таъминлаш борасидаги рейтинглардаги натижалари кўриб чиқилди.
Унда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги раҳбарияти, Олий Мажлис Сенати вакиллари, коррупцияга қарши курашиш бўйича ҳудудий кенгаш аъзолари, ОАВ ва нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, шунингдек, ҳудудий студиялардан туманлар ва шаҳарлар ҳокимлари иштирок этишди.
Тадбирда очиқликни таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар ва йўл қўйилган камчиликлар ҳам танқидий-таҳлилий кўриб чиқилди. Масъулларга очиқликка оид қонунчилик ҳужжатлари талабларига риоя этиш, очиқ маълумотларни ўз вақтида, тўғри ва тўлиқ эълон қилиб бориш билан боғлиқ аниқ вазифалар берилди.
Шунингдек, коррупцияга қарши курашиш бўйича чора-тадбирларнинг самарадорлиги рейтингини баҳолаш натижалари муҳокама қилинди. Ҳокимликнинг коррупцияга қарши курашиш борасидаги фаолиятини янада яхшилаш бўйича тизимли ишларни йўлга қўйиш, жумладан, ходимларнинг коррупцияга қарши курашиш бўйича билим ва кўникмаларини ошириб бориш зарурлиги қайд этилди.
Якунда келгусида вилоятда коррупциянинг олдини олиш ишларини жадаллаштириш, рейтинг ва индексларда ўрнини яхшилаш юзасидан аниқ чоралар белгилаб олинди.

Сегодня состоялось очередное заседание Бухарского регионального совета по противодействию коррупции, на котором было рассмотрено состояние работ по предупреждению коррупции в области, деятельность Регионального совета за прошедший период, а также итоги рейтинговой оценки работ по противодействию коррупции и обеспечению открытости, реализованных областным хокимиятом в 2022 году.
В нём приняли участие директор Агентства по противодействию коррупции, представители Сената Олий Мажлиса, члены Регионального совета по противодействию коррупции, представители средств массовой информации, негосударственных некоммерческих организаций, и др.
На мероприятии была критически рассмотрена проделанная работа по обеспечению открытости и проанализированы выявленные недостатки. Перед ответственными сотрудниками были поставлены конкретные задачи, связанные с соблюдением требований нормативно-правовых актов об открытости, своевременном, достоверном и полном обнародовании социально значимых сведений.
Также были обсуждены результаты рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции. Участники заседания отметили необходимость налаживания системной работы по дальнейшему совершенствованию деятельности хокимията по борьбе с коррупцией, в том числе по совершенствованию знаний и навыков сотрудников в этом направлении.
В завершение были определены конкретные меры повышению эффективности антикоррупционных мер в регионе, улучшению позиций области в рейтингах и индексах.