Koson tumanini korrupsiyadan xoli hududga aylantirish bo’yicha o‘rganishlar olib borilmoqda
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori boshchiligidagi ishchi guruh Qashqadaryo viloyatida Koson tumanini korrupsiyadan xoli hududga aylantirish bo’yicha o‘rganishlar olib bormoqda.
O‘rganishlardan maqsad - Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan vazifa va topshiriqlar ijrosini ta’minlash, xususan, korrupsiya darajasi yuqori bo’lgan sohalarni raqamlashtirish, byurokratik tartiblarni bekor qilish bo’yicha aniq choralar ko’rishdan iborat.
Ishchi guruh tomonidan tumanning sog’liqni saqlash muassasalarida korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan ishlar holati o’rganilib, ularda bepul va pullik tibbiy xizmatlarni ko‘rsatish, tibbiy jihozlar va dori vositalari bilan taʼminlash, tibbiyot xodimlarini ishga qabul qilish kabi yo’nalishlarda korrupsiya xavflarini bartaraf etish choralari ko’rib chiqildi.
Shuningdek, bu borada aholi bilan ham suhbatlar o’tkazilib, ularning ko’rsatilayotgan tibbiy xizmatlarga bo’lgan munosabati tinglandi.
Agentlik direktori Akmal Burxonov tomonidan mazkur tibbiyot muassasalarida korrupsiyaning oldini olish ishlari samarali yo’lga qo’yilmaganligi, tibbiyot xodimlari va aholida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirishda kamchiliklar mavjudligi tanqid qilindi.
Mazkur kamchiliklarni bartaraf etish va tibbiy xizmatlar ko’rsatishda tamagirlik va korrupsiya holatlarining oldini olish yuzasidan masʼullarga zarur topshiriqlar berildi.

A working group led by the Director of the Anti-Corruption Agency is conducting studies to transform Koson District of Kashkadarya Region into a Corruption-Free Territory.
The purpose of the studies is to ensure the implementation of the tasks and instructions set by the President of state, in particular, the implementation of specific measures to digitalize areas with a high level of corruption and eliminate bureaucratic procedures.
The working group studied the state of work to prevent corruption in healthcare institutions of the district, and also considered measures to eliminate the risks of corruption in several areas, including the provision of free and paid medical services, provision of medical equipment and medicines, and the selection of medical personnel.
On this occasion, the working group met with the population and listened to citizens’ attitudes towards the medical services provided.
Akmal Burkhonov, Director of the Anti-Corruption Agency, criticized the ineffectiveness of work to prevent corruption in medical institutions, shortcomings in the formation of an irreconcilable attitude towards corruption among medical workers and the population.
Responsible persons have been given the necessary instructions to eliminate the identified shortcomings and prevent cases of corruption in the provision of medical services.