Давлат хизматида ҳалоллик ва масъулият устувор вазифага айланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Бошқарув самарадорлиги агентлигида коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш масалаларига бағишланган амалий семинар бўлиб ўтди.
Семинарда Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг масъул ходимлари соҳада амалга оширилаётган стратегик ўзгаришлар, янги ёндашувлар ҳамда устувор вазифалар ҳақида батафсил маълумот берди.
Жумладан, давлат хизматчиларининг одоб-ахлоқ қоидаларига қатъий риоя этиши, ва жамоада ҳалоллик муҳитини шакллантириш коррупциянинг олдини олишда муҳим омил сифатида қайд этилди.
Шу нуқтаи назардан, Одоб-ахлоқ комиссиялари фаолиятини янада такомиллаштириш, уларнинг мустақиллиги ва таъсирчанлигини ошириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилаётганлигига алоҳида урғу берилди.
Семинарда коррупцияга қарши курашишда фақат назорат чораларини кучайтириш етарли эмаслигига оид масалалар муҳокама қилинди. Шу билан бирга, давлат хизматларини рақамлаштириш, инсон омилини қисқартириш ва кучли жамоатчилик назоратини ўрнатиш юзасидан ўзаро фикр алмашилди.

Честность и ответственность становятся приоритетами на государственной службе
В Агентстве эффективности управления при Президенте Республики Узбекистан состоялся практический семинар, посвященный вопросам дальнейшего совершенствования системы предупреждения и противодействия коррупции.
В ходе семинара ответственные сотрудники Агентства по противодействию коррупции представили подробную информацию о реализуемых стратегических изменениях в сфере, новых подходах и приоритетных задачах.
В частности, было отмечено, что строгое соблюдение государственными служащими правил этического поведения и формирование атмосферы добропорядочности в коллективе являются важнейшими факторами предотвращения коррупции.
В связи с этим особое внимание было уделено системной работе по совершенствованию деятельности комиссий по этике, повышению их независимости и эффективности.
Участники семинара обсудили тезис о том, что усиления только мер контроля в борьбе с коррупцией недостаточно. Наряду с этим состоялся обмен мнениями по вопросам цифровизации государственных услуг, сокращения человеческого фактора и установления сильного общественного контроля.