Аксилкоррупция ислоҳотлари моҳияти ва давлат хизматида ҳалолликни таъминлаш масалалари юзасидан мулоқот қилинди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурханов иштирокида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат сиёсати ва бошқаруви академияси тингловчилари учун коррупцияга қарши курашиш соҳасида давлат сиёсатининг устувор йўналишларига бағишланган учрашув ташкил этилди.
Учрашувда бугунги кундаги коррупцияга қарши кураш чоралари, миллий ва хорижий амалиёт, шунингдек, давлат хизматчилари фаолиятида ҳалолликни таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Агентлик директори мамлакатимиз Президенти бошчилигида коррупцияга қарши самарали курашишни янги босқичга кўтариш мақсадида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида батафсил тўхталиб ўтди.
Жумладан, коррупцияга қарши миллий сертификатлаштириш менежмент тизими, сунъий интеллектга асосланган “Хавф-таҳлил маркази”, “Рақамли комплаенс” платформалари, шунингдек, коррупциянинг олдини олиш кластери ва уларнинг долзарблиги ҳақида маълумот берди.
Шу билан бирга, замонавий давлат бошқарувида ҳалоллик ва масъулият коррупцияга қарши курашишнинг асосий омилларидан бири экани алоҳида қайд этилди.
Қолаверса, давлат хизматида одоб-ахлоқ қоидаларига қатъий риоя қилиш, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш масалалари юзасидан амалдаги қонунчилик талаблари тушунтирилиб, амалий тавсиялар берилди.

A Dialogue on the Essence of Anti-Corruption Reforms and Ensuring Integrity in Civil Service
A meeting dedicated to the priority areas of state policy in the field of anti-corruption was organized for the students of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan, with the participation of Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency.
The meeting focused on current anti-corruption measures, national and international practices, as well as matters of ensuring integrity and professional ethics in the activities of civil servants.
The Director of the Agency elaborated on the reforms being implemented under the leadership of the President of our country, aimed at elevating the effective fight against corruption to a new level.
Specifically, information was provided on the national anti-corruption certification management system, the AI-powered "Risk Analysis Center," the "Digital Compliance" platforms, as well as the corruption prevention cluster and their significance.
At the same time, it was emphasized that integrity and accountability are among the primary factors in combating corruption within modern public administration.
Furthermore, explanations of current legislative requirements and practical recommendations were provided regarding strict adherence to codes of conduct in civil service and the prevention of conflicts of interest.