O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi delegatsiyasi Xitoyning Nazorat bo‘yicha Milliy Komissiyasi taklifiga binoan 17-18-oktabr kunlari Pekin shahrida tashkil etilgan “Bir makon – bir yo‘l” Forumida ishtirok etdi va “Toza Ipak yo‘li” mavzusiga bag‘ishlangan forum sessiyasida Agentlik direktori A.Burxanov nutq so‘zladi.
Mazkur sessiyada “Toza ipak yo‘li”ni yaratish tashabbusi qo‘llab-quvvatlanishi hamda u hozirgi va kelajak avlodlar ehtiyojlarini qondira oladigan innovatsion va barqaror loyihalar namunasiga aylanishi mumkinligi taʼkidlab o‘tildi. Bundan tashqari, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida faol hamkorlik qilish, ishtirokchi davlatlar bilan tajriba almashish muhim ekanligi qayd etildi.
Shu bilan bir qatorda, forumda ishtirok etgan 30 dan mamlakatlar va xalqaro tashkilotlar vakillari tomonidan O‘zbekistonning ijobiy va aniq istiqbollarga ega munosabatlari, qolaversa, Ipak yo‘li, uning Sharq va G‘arbni bog‘lashdagi ahamiyati alohida taʼkidlandi.
Shuningdek, forum doirasida BMT Bosh kotibining o‘rinbosari, BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi ijrochi direktori Gada Fatxi Vali bilan ikki tomonlama uchrashuv tashkil etilib, joriy yilning 2-noyabr kuni Toshkent shahrida Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha Mintaqaviy platformaning ishga tushirilishi masalalari muhokama qilindi.
Safar doirasida korrupsiyaga qarshi kurashuvchi xorijiy va xalqaro tashkilotlar rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazildi. Jumladan, Xitoy Nazorat bo‘yicha Milliy Komissiyasi raisi o‘rinbosari — Fu Kuy, BMTning giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi Janubiy-Sharqiy Osiyo va Tinch okeani bo‘yicha mintaqaviy vakili — Djeremi Duglas, Afrika ittifoqi korrupsiyaga qarshi parlamentariylarining raisi — Shakil Shabbir Axmed, Malayziya korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyasi Bosh komissari — Tan Sri Dato Sri Aʼzam bin Baki, Qozog‘iston korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi rahbari — Asxat Djumagali va boshqa xorijiy davlatlarning korrupsiyaga qarshi kurashishi idoralari rahbarlari bilan kelgusidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.

Cooperation Ties Are Being Strengthened Within the Belt and Road Forum for International Cooperation
The delegation of the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan, at the invitation of the National Supervisory Commission of the People’s Republic of China, took part in the Third Belt and Road Forum for International Cooperation, organized in Beijing on October 17-18. Director of the Agency Akmal Burkhanov delivered speech at the ‘Clean Silk Road’ Thematic Forum.
The thematic forum participants expressed their readiness to support the initiative to create a ‘Clean Silk Road’, which would become an example of innovative and sustainable projects that can meet the needs of current and future generations. In addition, it was noted that it is important to actively cooperate in the fight against corruption and exchange experience with participating countries.
Representatives of 30 countries and international organizations participating in the forum emphasized the importance of the Silk Road, which has always connected East and West.
During the forum, the head of the Anti-Corruption Agency held a meeting with Ghada Fathi Waly, Executive Director of the United Nations Office on Drugs and Crime, with whom he discussed issues regarding the launch of the Regional Anti-Corruption Platform, scheduled for November 2 in Tashkent.
Also, Akmal Burkhanov held bilateral meetings with the heads of foreign and international organizations involved in the fight against corruption, including the Deputy Chairman of the National Supervisory Commission of China, the Regional Representative of the United Nations Office on Drugs and Crime for Southeast Asia and the Pacific, the Chairman of the African Parliamentarians Network Against Corruption, the head of the Malaysian Anti-Corruption Commission, the head of the Anti-Corruption Agency of Kazakhstan and the heads of anti-corruption departments of other countries. At the meetings, prospects for further cooperation were discussed.