16,4 mlrd so‘mlik 9 ta davlat xaridida qonunbuzilishi holatlari aniqlandi
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan 16,4 mlrd so‘mlik 9 ta davlat xaridida qonunbuzilishi holatlari aniqlandi:
Jumladan:
- “Andijanpetro” MCHJ buyurtmachiligida 9,4 mlrd so‘mlik;
- “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati”AJ buyurtmachiligida 654,2 mln so‘mlik davlat xaridlarida “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi qonunning qator talablarga zid ravishda o‘zaro affillangan shaxslar ishtirok etishiga yo‘l qo‘yilgan.
- Fan Olimpiadalari markazi buyurtmachiligidagi 2,1 mlrd so‘mlik;
- “Bekobod ovqatlantirish kombinati” MCHJ buyurtmachiligidagi 1,6 mlrd so‘mlik;
- Xorazm ixtisoslashtirilgan sanʼat maktab-internati buyurtmachiligidagi 1,1 mlrd  so‘mlik;
- Toshkent shahar 7-son klinik shifoxonasi buyurtmachiligidagi 396,5 mln so‘mlik;
- Buxoro davlat pedagogika instituti akademik litseyi buyurtmachiligida 308,59 mln  so‘mlik;
- “O‘ztransgaz” AJ buyurtmachiligida 221,1 mln so‘mlik;
- Izboskan tuman 15-Davlat ixtisoslashtirilgan maktab internati buyurtmachiligida o‘tkazilgan 100 mln so‘mlik davlat xaridlarida sohaga oid qonunchilik talablariga zid ravishda baholash jarayonida qonunbuzilishiga hamda ishtirokchilar o‘rtasida raqobatni cheklash holatlariga yo‘l qo‘yilgan.
Aniqlangan qonunbuzilishi holatlari yuzasidan yuborilgan Agentlikning taqdimnomalari bilan xarid komissiyasining g‘olibni aniqlash haqidagi bayonnomalari bekor qilinishi ta‘minlanib, davlat xaridlarining qonunga xilof ravishda o‘tkazilishining oldi olindi.
O‘rganish va tahlillar jarayonida to‘plangan hujjatlar qonuniy chora ko‘rish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborildi.

В 9 государственных закупках на сумму 16,4 млрд сумов выявлены нарушения законодательства
Агентством по противодействию коррупции выявлены нарушения законодательства при проведении 9 государственных закупок на общую сумму 16,4 млрд сумов.
в государственных закупках на сумму 9,4 млрд сумов, проведённых по заказу ООО «Andijanpetro»;
а также в государственных закупках на сумму 654,2 млн сумов, проведённых по заказу АО Алмалыкский горно-металлургический комбинат,
в нарушение ряда требований Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» было допущено участие аффилированных лиц.
Кроме того, выявлены нарушения законодательства и случаи ограничения конкуренции между участниками в процессе оценки при проведении государственных закупок:
Центром олимпиад по наукам — на сумму 2,1 млрд сумов;
ООО «Бекабадский комбинат питания» — на сумму 1,6 млрд сумов;
Хорезмской специализированной школой-интернатом искусств — на сумму 1,1 млрд сумов;
Городской клинической больницей №7 города Ташкента — на сумму 396,5 млн сумов;
академическим лицеем Бухарского государственного педагогического института — на сумму 308,59 млн сумов;
АО «Узтрансгаз» — на сумму 221,1 млн сумов;
специализированной государственной школой-интернатом №15 Избасканского района — на сумму 100 млн сумов.
По выявленным фактам нарушений внесёнными Агентством представлениями обеспечена отмена протоколов закупочных комиссий об определении победителей, что позволило предотвратить проведение государственных закупок с нарушением законодательства.
Документы, собранные в ходе изучения и анализа, направлены в правоохранительные органы для принятия законных мер.