Joriy yilning 25-avgust kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xodimlari uchun “Normativ-huquqiy hujjatlarning va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi to‘g‘risida”gi Qonunning mazmun-mohiyati va ahamiyatiga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi.
Unda Adliya vazirligining masʼul xodimi tomonidan qonun bilan tartibga solinayotgan masalalar:
· normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasining asosiy prinsiplari;
· korrupsiyaga qarshi ekspertiza o‘tkazadigan organlar va ularning vakolatlari;
· normativ-huquqiy hujjatlardagi va ularning loyihalaridagi korrupsiyani keltirib chiqaruvchi omillar;
· korrupsiyaga qarshi ekspertizani o‘tkazish tartibi;
· ushbu qonunni buzganlik uchun javobgarlik hamda belgilangan talablarga rioya etilishi ustidan monitoring yuzasidan taqdimot qilindi.
Seminar mobaynida normativ-huquqiy hujjatlarning korrupsiyaga qarshi ekspertizasini o‘tkazishda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining vakolatlari batafsil ko‘rib chiqildi.Qonunga ko‘ra, Agentlik davlat organlari va tashkilotlari tomonidan normativ-huquqiy hujjatlarning va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi o‘tkazilishi chog‘ida ularga Adliya vazirligi bilan birgalikda uslubiy yordam ko‘rsatadi.

25 августа текущего года для сотрудников Агентства по противодействию коррупции был проведён семинар, посвящённый сути и значению Закона «Об антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов».
В рамках семинара ответственный сотрудник Министерства юстиции выступил с презентацией по следующим направлениям:
основные принципы антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов;
органы, проводящие антикоррупционную экспертизу, и их полномочия;
факторы, вызывающие коррупцию в нормативно-правовых актах и их проектах;
порядок проведения антикоррупционной экспертизы;
ответственность за нарушение настоящего закона и контроль за соблюдением установленных требований.
В ходе семинара были подробно рассмотрены компетенции Агентства по противодействию коррупции при проведении антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов.
Согласно закону, Агентство совместно с Министерством юстиции оказывает методическую поддержку государственным органам и организациям при проведении антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов.