Joriy yilning 20-iyun kuni Xorazm viloyatida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan choralar tahlili hamda hududiy davlat organlari rahbarlarining korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi faoliyati yuzasidan axborotlari eshitishga qaratilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Qo‘shma yig‘ilish Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Oliy Majlis Senati Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi hamda Xorazm viloyat korrupsiyaga qarshi hududiy kengashi tomonidan tashkil etildi.
Dastlab viloyatda korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi umumiy choralar, hududiy kengash faoliyati xususan, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Xorazm viloyatida aprel-may oylarida o‘tkazilgan o‘rganishlar natijalari muhokama qilindi.
Unda Davlat idoralari tomonidan o‘tkazilgan davlat xaridlari, ochiqlik sohasida amalga oshirilgan ishlar va viloyat hokimligida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasi faoliyatiga to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida viloyatda o‘tgan davr mobaynida korrupsiyaviy holatlar eng ko‘p uchragan sog‘liqni saqlash, maktabgacha va maktab taʼlimi, bank, kadastr tizimi rahbarlarning axborotlari va kelgusidagi rejalari tinglandi.
Tadbir yakunda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etishga qaratilgan qo‘shma qaror qabul qilinli. Qarorda hududiy kengash aʼzolari, viloyat masʼul tashkilotlari, korrupsiyaga qarshi kurashishga masʼul organlarga korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish, ushbu jarayonlardan OAV va keng jamoatchilikni xabardor qilib borish bo‘yicha topshiriqlar belgilandi.

20 июня в Хорезмской области состоялось заседание, посвящённое анализу принимаемых мер по противодействию коррупции и заслушивание информации о деятельности руководителей областных государственных органов в сфере борьбы с коррупцией.
Заседание было организовано Агентством по противодействию коррупции совместно с Комитетом Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции и Хорезмским региональным советом по противодействию коррупции.
Сначала были обсуждены общие меры по борьбе с коррупцией в регионе, деятельность регионального совета, в частности, результаты изучений, проведённых Агентством по противодействию коррупции в Хорезмской области в апреле-мае этого года.
Особое внимание было уделено госзакупкам, проводимым государственными органами, работе, проделанной в сфере открытости, и деятельности подразделения внутреннего антикоррупционного контроля в областной администрации.
Также в ходе встречи была заслушана информация и планы на будущее руководителей систем здравоохранения, дошкольного и школьного образования, банковского дела, и кадастровой системы, в которых были зафиксированы самые высокие показатели коррупции в регионе за прошедший период.
По итогам заседания было принято совместное решение по устранению недостатков. В решении перед членами Регионального совета по противодействию коррупции, ответственными организациями региона, органами, ответственными за противодействие коррупции, поставлены задачи по устранению коррупционных рисков, информированию средств массовой информации и широкой общественности об этих процессах.