Joriy yilning 27-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi rahbariyati, Latviya Respublikasi delegatsiyasi, ushbu mamlakatning Toshkentdagi elchixonasi hamda Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Germaniya jamiyati vakolatxonasi (GIZ) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish, xususan, O‘zbekistonda maʼmuriy islohotlarni va korrupsiyaga qarshi kurashni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi—“O‘zbekistonda samarali boshqaruv” loyihasi doirasidagi aniq hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab olish va amalga oshirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Maʼlumot uchun: “O‘zbekistonda samarali boshqaruv” loyihasi Latviya Respublikasi tomonidan Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining Toshkentdagi vakolatxonasi va Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Germaniya jamiyati vakolatxonasi bilan birgalikda ishlab chiqilgan.
Jumladan, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi normativ-huquqiy bazani tahlil qilish va baholash, xalqaro hujjatlar normalarining milliy qonunchilikka tatbiq etilishini o‘rganish, aholining korrupsiyani qabul qilish darajasini aniqlash bo‘yicha ijtimoiy tadqiqot o‘tkazish kabi bir qator masalalarda o‘zaro fikr almashildi.
Shuningdek, Latviya masʼul tashkilot va idoralari bilan qo‘shma tadbirlar, seminar-treninglar tashkil etish, maxsus o‘quv dasturlar, jumladan, Agentlik xodimlari uchun malaka oshirish dasturlarini ishlab chiqish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida muhokama qilingan hamkorlik yo‘nalishlarida ishlarni jadallashtirish va Agentlik tomonidan taqdim etilgan o‘zaro manfaatli takliflarni istiqbolda amalga oshirish yuzasidan kelishuvga erishildi.

27 марта состоялась встреча руководства Агентства по противодействию коррупции с представителями посольства Латвийской Республики в Узбекистане и Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ).
На встрече были подробно рассмотрены вопросы развития взаимного сотрудничества, в частности, определение и реализация конкретных направлений сотрудничества в рамках нового проекта «Эффективное управление в Узбекистане», направленного на поддержку административных реформ и борьбу с коррупцией в Узбекистане.
Для сведения: проект «Эффективное управление в Узбекистане» разработан Латвийской Республикой совместно с представительством Делегации Европейского Союза в Ташкенте и представительством Германского общества по международному сотрудничеству.
В частности, состоялся обмен мнениями по ряду вопросов, таких как анализ и оценка нормативно-правовой базы в сфере противодействия коррупции, изучение применения норм международных документов к национальному законодательству, проведение социального опроса для определения уровня принятия коррупции населением.
Также обсуждались вопросы проведения совместных мероприятий, организации семинаров и тренингов с ответственными организациями и ведомствами Латвии, а также разработки специальных обучающих программ, в том числе программ по повышению квалификации сотрудников Агентства.
По итогам встречи достигнута договорённость об ускорении работы по обсуждаемым направлениям сотрудничества и дальнейшей реализации взаимовыгодных предложений, представленных Агентством.