Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan o‘tkazilgan monitoring natijasida Toshkent viloyati Bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi buyurtmachiligidagi 796 000 000,0 so‘mlik tibbiy asbob-uskunalar uchun 2023 yil 10 fevral kuni o‘tgan davlat xaridida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning
10-moddasi (Raqobat va xolislik prinsipi), 23-moddasi ( Xarid qilish tartib-taomillari ishtirokchisi) 14-moddasi (Manfaatlar to‘qnashuvi), 42-moddasi (Ishtirokchini xarid qilish tartib-taomillarida ishtirok etishdan chetlatish shartlari) va 46-moddasi (Davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilganligi aniqlandi.
Jumladan, davlat xaridlarida ishtirok etgan talabgorlar yaqin qarindosh aka-ukalarga tegishli bo‘lgan, yaʼni o‘zaro affillanganligi holatlari mavjud.
Shuningdek, mazkur davlat xaridi bo‘yicha Xarid komissiyasi tomonidan foydalangan kompyuterlarning IP-manzillari maʼlumoti o‘rganilganda xarid komissiyasi raisi, aʼzolari (ovoz berib baholash vakolatiga ega) va komissiya kotibi 2023-yil 10-fevral kuni soat 21:05 dan 21:11 gacha, yaʼni o‘rtacha 6 daqiqa vaqt ichida IP-manzili bir kishiga tegishli bo‘lgan kompyuter orqali boshqarilib, xarid natijalari baholanganligi va bayonnoma rasmiylashtirilganligi maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holatlar bo‘yicha xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuraturaga yuborildi, shuningdek, holat bo‘yicha xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun Sog‘liqni saqlash vazirligiga so‘rovnoma kiritildi.
Toshkent viloyati Bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi tomonidan 2023-yil 13-fevral kuni Agentlikka taqdim etilgan xatga ko‘ra, Agentlikning taqdimnomasida qayd etilgan kamchiliklar bartaraf etilib, Xarid komissiyasining bayonnomasi bekor qilingan.

По результатам мониторинга государственных закупок, проведённого Агентством по противодействию коррупции, было выявлено, что при проведении 10 февраля 2023 года государственной закупки по заказу Ташкентского областного многопрофильного детского медицинского центра на приобретение медицинской техники на сумму 796 млн сумов были нарушены требования Закона Республики Узбекистана «О государственных закупках» (статьи 10, 14, 23, 42 и 46).
Изучение показало, что участники государственных закупок были близкими родственниками (братьями), то есть аффилированными лицами.
Также при изучении информации об IP-адресах компьютеров, используемых Закупочной комиссией (от председателя, членов комиссия с правом голоса и секретарём комиссии) для данной государственной закупки, стало известно, что процесс закупки контролировался компьютером с IP-адресом, принадлежащий одному лицу, и длился процесс в среднем 6 минут, после чего была проведена оценка результатов закупки и составлен протокол заседания.
По результатам изучения заказчику было внесено представление об аннулировании протокола закупочной комиссии, а собранные материалы направлены в Генеральную прокуратуру для принятия мер, а также направлен запрос в Министерство здравоохранения для проведения служебной проверки.
Согласно письму, направленному в Агентство по противодействию коррупции Ташкентским областным многопрофильным детским медицинским центром от 13 февраля 2023 года, недостатки были устранены, протокол закупочной комиссии аннулирован.