Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan o‘tkazilgan monitoring natijasida Toshkent viloyati Bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi buyurtmachiligidagi 796 000 000,0 so‘mlik tibbiy asbob-uskunalar uchun 2023 yil 10 fevral kuni o‘tgan davlat xaridida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning
10-moddasi (Raqobat va xolislik prinsipi), 23-moddasi ( Xarid qilish tartib-taomillari ishtirokchisi) 14-moddasi (Manfaatlar to‘qnashuvi), 42-moddasi (Ishtirokchini xarid qilish tartib-taomillarida ishtirok etishdan chetlatish shartlari) va 46-moddasi (Davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilganligi aniqlandi.
Jumladan, davlat xaridlarida ishtirok etgan talabgorlar yaqin qarindosh aka-ukalarga tegishli bo‘lgan, yaʼni o‘zaro affillanganligi holatlari mavjud.
Shuningdek, mazkur davlat xaridi bo‘yicha Xarid komissiyasi tomonidan foydalangan kompyuterlarning IP-manzillari maʼlumoti o‘rganilganda xarid komissiyasi raisi, aʼzolari (ovoz berib baholash vakolatiga ega) va komissiya kotibi 2023-yil 10-fevral kuni soat 21:05 dan 21:11 gacha, yaʼni o‘rtacha 6 daqiqa vaqt ichida IP-manzili bir kishiga tegishli bo‘lgan kompyuter orqali boshqarilib, xarid natijalari baholanganligi va bayonnoma rasmiylashtirilganligi maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holatlar bo‘yicha xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuraturaga yuborildi, shuningdek, holat bo‘yicha xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun Sog‘liqni saqlash vazirligiga so‘rovnoma kiritildi.
Toshkent viloyati Bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi tomonidan 2023-yil 13-fevral kuni Agentlikka taqdim etilgan xatga ko‘ra, Agentlikning taqdimnomasida qayd etilgan kamchiliklar bartaraf etilib, Xarid komissiyasining bayonnomasi bekor qilingan.

According to the results of the public procurement monitoring conducted by the Anti-Corruption Agency, it was revealed that during the public procurement held on February 10, 2023, to the order of the Tashkent Regional Children’s Multidisciplinary Medical Center for the purchase of medical equipment in the amount of 796 mln soums, the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Public Procurement’ (Articles 10, 14, 23, 42 and 46) were violated.
The study showed that the participants of the public procurement were affiliated persons.
Also, when studying the information about the IP addresses of computers used by the Procurement Commission (from the chairperson, members of the Commission with voting rights and the secretary) for the public procurement, it became known that the procurement process was controlled by a computer with an IP address belonging to one person, and the process took an average of 6 minutes, after which the Protocol on the results of public procurement were drawn up.
Based on the results of the study, the Anti-Corruption Agency submitted a statutory notice to the customer to cancel the Protocol of the Procurement Commission, and the collected materials were sent to the Prosecutor General’s Office for taking action, and an enquiry was sent to the Ministry of Health for an internal audit.
According to a letter sent to the Anti-Corruption Agency by the Tashkent Regional Children’s Multidisciplinary Medical Center dated February 13, 2023, the shortcomings were eliminated, the Protocol of the Procurement Commission was canceled.