Toshkent tuman o‘rmon xo‘jaligi texnikumi buyurtmachiligida 2023-yil 20-iyun kuni o‘tkazilgan 507,8 mln so‘mlik davlat xaridida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilganligi va boshqa qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Xususan, ushbu xaridda ishtirok etgan 2 nafar tadbirkorlarning barcha hujjatlari xarid komissiyasi tomonidan foydalanilgan kompyuterning IP-manzili orqali elektron platformaga yuklangan.
Mazkur holatlar bo‘yicha 21-iyun kuni xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va qonuniy chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi.
Shuningdek, holat bo‘yicha xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi agentligiga so‘rovnoma kiritildi.
Agentlikning taqdimnomasiga binoan Toshkent tuman o‘rmon xo‘jaligi texnikumi tomonidan 3-iyul kuni xarid komissiyasining bayonnomasi bekor qilingan.

При проведении изучения Агентством по противодействию коррупции государственной закупки Техникумом лесного хозяйства Ташкентского района от 20 июня 2023 года были выявлены нарушения статей 10, 14 и 46 Закона «О государственных закупках» и иные нарушения законодательства.
В частности, документы двух предпринимателей, участвовавших в данной закупке, были загружены на электронную площадку через IP-адрес компьютера, используемого закупочной комиссией.
В связи с этим, 21 июня заказчику было направлено представление об аннулировании протокола закупочной комиссии, а собранные материалы направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Также в Агентство лесного хозяйства Республики Узбекистан был направлен запрос для проведения служебной проверки.
На основании представления Агентства, 3 июля протокол закупочной комиссии был аннулирован Техникумом лесного хозяйства Ташкентского района.