Toshkent tuman o‘rmon xo‘jaligi texnikumi buyurtmachiligida 2023-yil 20-iyun kuni o‘tkazilgan 507,8 mln so‘mlik davlat xaridida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilganligi va boshqa qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Xususan, ushbu xaridda ishtirok etgan 2 nafar tadbirkorlarning barcha hujjatlari xarid komissiyasi tomonidan foydalanilgan kompyuterning IP-manzili orqali elektron platformaga yuklangan.
Mazkur holatlar bo‘yicha 21-iyun kuni xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va qonuniy chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi.
Shuningdek, holat bo‘yicha xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi agentligiga so‘rovnoma kiritildi.
Agentlikning taqdimnomasiga binoan Toshkent tuman o‘rmon xo‘jaligi texnikumi tomonidan 3-iyul kuni xarid komissiyasining bayonnomasi bekor qilingan.

During the study by the Anti-Corruption Agency of public procurement by the Technical School of Forestry of Tashkent District on June 20, 2023, violations of articles 10, 14 and 46 of the Law ‘On Public Procurement’ and other offences revealed.
In particular, the documents of two entrepreneurs who participated in the procurement were uploaded to the electronic platform through the IP address of the computer used by the Procurement Commission.
In this regard, on June 21, the Anti-Corruption Agency sent the customer a statutory notice to cancel the Protocol of the Procurement Commission, and the collected materials submitted to the Department on Combating Economic Crimes under the Prosecutor General’s Office.
Also, an enquiry was sent to the Forestry Agency of the Republic of Uzbekistan for an internal audit.
Based on the statutory notice of the Agency, on July 3, the Protocol of the Procurement Commission was annulled by the Technical School of Forestry of Tashkent District.