Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Sirdaryo viloyatida oʼtkazilgan oʼrganishda oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida 3 ta (Аgrobank , Xalq bank, Mikrokreditbank) tijorat banki tomonidan 2022 yil 9 oyida ajratilgan kredit mablagʼlari hisobidan 19 ta taʼminotchiga 642 ta mijoz boʼyicha 16,6 mlrd.soʼm oʼtkazib berilganligi, haqiqatda taʼminotchilarda ushbu kredit yoʼnalishi boʼyicha yetkazib berilgan tovarlar kirim hujjatlari mavjud emasligi, yaʼni ajratilgan kreditlar maqsadsiz yoʼnaltirilganligi aniqlangan.
Oʼrganish natijasi boʼyicha toʼplangan hujjatlar qonuniy qaror qabul qilish uchun Аgentlik tomonidan Bosh prokuraturaga yuborilgan.
Sirdaryo viloyat prokuraturasi tomonidan oʼtkazilgan tergovga qadar tekshiruv natijasi boʼyicha 642 nafar fuqaroga ajratilgan va 19 ta taʼminotchiga oʼtkazilgan juda koʼp miqdordagi 16,6 mlrd.soʼm kredit mablagʼlari evaziga mahsulot yetkazib berilmasdan naqdlashtirib, maqsadsiz ishlatish yoʼli bilan talon-toroj qilinganligi holatlari aniqlanib, 2023-yil 14-yanvar kuni hokim yordamchilari va 19 ta taʼminotchi hamda “Аgro bank”АTB, АT “Xalq bank”, “Mikrokredit bank” АTB tuman-shahar filiallari mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi «a» bandi (oʼzlashtirish yoki rastrata yoʼli bilan talon-toroj qilish) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

The Anti-Corruption Agency has conducted studies in Sirdarya Region regarding the expenditure of loan proceeds allocated under family business development programs. For 9 months of 2022, within the framework of the programs, Agrobank, Khalq Bank and Microcredit Bank allocated 16.6 billion soums to 19 suppliers for 642 buyers. But the study revealed that the suppliers do not have expenditure documents for the delivered goods under this credit line, that is, there is a fact of misuse of the allocated loans.
The Agency submitted all collected files to the Prosecutor General’s Office.
A pre-investigation check conducted by the Sirdarya Regional Prosecutor’s Office revealed the theft of 16.6 billion soums allocated to 19 suppliers for the supply of necessary goods to 642 citizens. But the allocated funds were misused. On January 14, 2023, a criminal case was initiated against the assistants of the head of the administration, 19 suppliers and officials of the branches of Agrobank, Khalq Bank, Microcredit Bank and other persons on the basis of paragraph A of part 3 of Article 167 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan. Investigations are currently underway.