OAV va ijtimoiy tarmoqlarda Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tomonidan “Onlayn mahalla” elektron platformasi uchun tender o‘tkazmasdan 8,4 mlrd. so‘m pul mablag‘lari sarflanganligi holati tanqid qilingan materiallar o‘rganib chiqildi.
Aniqlanishicha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 24-dekabrdagi PQ-62-son qaroriga ko‘ra hokim yordamchilari faoliyatini samarali tashkil etish va baholab borish imkonini beruvchi hamda tegishli vazirlik va idoralar ma’lumotlar bazalari bilan integratsiya qilingan “Onlayn mahalla” elektron platformasi ishga tushirilishini ta’minlash vazifasi belgilangan.
Shunga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Farmoyishiga muvofiq, Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi va “REALSOFT” MCHJ bilan 2022-yil 18-may kuni jami 8,4 mlrd so‘mlik qiymatdagi “Onlayn mahalla” platformasini yaratish va texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma rasmiylashtirilgan.
Agentlik tomonidan shartnoma qiymati bozor tamoyillariga mos tarzda shakllantirilganligini o‘rganish maqsadida, mazkur sohada faoliyat yurituvchi 3 ta korxonaga so‘rov yuborildi.
Ushbu korxonalar tomonidan “Onlayn mahalla” platformasi 4,2 -5,1 mlrd. so‘mga yaratib berilishi, shu jumladan bir yil davomida texnik xizmat ko‘rsatib borilishi haqida tijorat takliflari taqdim qilindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 71-moddasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha davlat xaridlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari va qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari asosida amalga oshirilishi ko‘rsatilgan.
Shunga ko‘ra, “Onlayn mahalla” platformasini yaratish bo‘yicha o‘tkazilgan davlat xaridini amalga oshirish jarayonida qonunchilik talablariga to‘liq rioya qilinganligiga, shuningdek, tovarlarni, ishlar va xizmatlar narxlari bozor tamoyillari asosida shakllantirilganligiga qonuniy baho berish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuraturaga yuborildi.

The Anti-Corruption Agency studied critical materials circulated in the media and social networks that the Mahallabai Work and Entrepreneurship Development Agency concluded a no-bid contract worth 8.4 billion soums on the development of Online Mahalla electronic platform.
It was found that the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 62 of December 24, 2021 outlined the task of ensuring the launch of Online Mahalla electronic platform, which allows to effectively organize and evaluate the activities of hokims’ assistants, and be integrated with the databases of relevant ministries and departments.
In this regard, according to the Ordinance of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 18, 2022, a direct contract was signed between the Mahallabai Work and Entrepreneurship Development Agency and REALSOFT LLC for the development and maintenance of Online Mahalla platform for a total amount of 8.4 billion soums.
In order to study the justified prices in accordance with market principles, the Agency sent a request to three organizations working in this field.
The organizations submitted commercial proposals for the development and one-year maintenance of Online Mahalla platform in the amount of 4.2-5.1 billion soums.
In addition, Article 71 of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Public Procurement’ states that direct agreement on public procurements is carried out on the basis of decrees and resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan, as well as resolutions of the Cabinet of Ministers.
Based on this, the collected materials were sent to the Prosecutor General’s Office for a legal assessment.