Navoiy viloyatida yashovchi fuqaro N.O.ning Navoiy viloyati, Xatirchi tumani Xalq taʼlimi bo‘limi mansabdor shaxslarining xatti-harakatlaridan hamda bo‘limdagi ijtimoiy-maʼnaviy muhitdan norozi bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Virtual qabulxonasiga yo‘llagan murojaatlari Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan ko‘rib chiqildi.
O‘rganish natijasiga ko‘ra, muallifning shikoyatlari hamda to‘plangan hujjatlar vakolat doirasida ko‘rib chiqish uchun tegishli idoralarga yuborilgan edi.
Shunga asosan Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining Navoiy  viloyat boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshirishda Xatirchi tuman Xalq taʼlimi bo‘limi mansabdor shaxslari o‘zaro jinoiy til biriktirib,  2022-yil iyun-dekabr oylarida 43,6 mln so‘m miqdoridagi rag‘batlantirish va ish haqlarini noqonuniy hisoblab, byudjet mablag‘larini talon-toroj qilganliklari aniqlandi.
Mazkur holat yuzasidan 2023-yil 26-fevral kuni Xatirchi tuman Xalq taʼlimi bo‘limi mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 167-moddasi 2-qism “g” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Hozirda ushbu jinoyat ishi doirasida prokuratura idoralari tomonidan tergov harakatlari olib borilmoqda.

Агентством по противодействию коррупции изучено обращение гражданина Н.О., направленное в Виртуальную приёмную Президента Республики Узбекистан, в котором он выражает недовольство действиями должностных лиц Отдела народного образования Хатырчинского района Навоийской области.
Материалы, собранные в ходе изучения, были направлены в соответствующие органы для рассмотрения.
Доследственная проверка, проведённая Навоийским территориальным управлением департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, установила, что должностные лица Отдела народного образования Хатырчинского района вступив в сговор между собой, в период с июня до декабря 2022 года осуществили незаконные начисления поощрений и заработной платы на сумму 43,6 млн сумов, тем самым растратив бюджетные средства.
26 февраля 2023 года по данному факту было возбуждено уголовное дело в отношении должностных лиц Отдела народного образования Хатырчинского района согласно пункту «г» части 2 статьи 167 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.