Navoiy viloyatida yashovchi fuqaro N.O.ning Navoiy viloyati, Xatirchi tumani Xalq taʼlimi bo‘limi mansabdor shaxslarining xatti-harakatlaridan hamda bo‘limdagi ijtimoiy-maʼnaviy muhitdan norozi bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Virtual qabulxonasiga yo‘llagan murojaatlari Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan ko‘rib chiqildi.
O‘rganish natijasiga ko‘ra, muallifning shikoyatlari hamda to‘plangan hujjatlar vakolat doirasida ko‘rib chiqish uchun tegishli idoralarga yuborilgan edi.
Shunga asosan Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining Navoiy  viloyat boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshirishda Xatirchi tuman Xalq taʼlimi bo‘limi mansabdor shaxslari o‘zaro jinoiy til biriktirib,  2022-yil iyun-dekabr oylarida 43,6 mln so‘m miqdoridagi rag‘batlantirish va ish haqlarini noqonuniy hisoblab, byudjet mablag‘larini talon-toroj qilganliklari aniqlandi.
Mazkur holat yuzasidan 2023-yil 26-fevral kuni Xatirchi tuman Xalq taʼlimi bo‘limi mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 167-moddasi 2-qism “g” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Hozirda ushbu jinoyat ishi doirasida prokuratura idoralari tomonidan tergov harakatlari olib borilmoqda.

The Anti-Corruption Agency has studied the appeal of citizen N.O., sent to the Virtual Reception of the President of the Republic of Uzbekistan, in which he expressed dissatisfaction with the actions of officials of the Public Education Department of Khatirchi District, Navoi Region.
The materials collected during the study were sent to the relevant authorities for consideration.
A pre-investigation check conducted by the Navoi Territorial Unit of the Department on Combating Economic Crimes under the General Prosecutor’s Office revealed that officials of the Public Education Department of  Khatirchi District, colluding with each other, in the period from June to December 2022, made payroll of incentives and wages in the amount of 43.6 million soums, thereby embezzling budget funds.
On February 26, 2023, a criminal case was initiated on this fact against officials of the Public Education Department of Khatirchi District in accordance with Article 167, Section 2, paragraph D of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.