Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tashkil etilgan davrdan boshlab, o‘tgan davr mobaynida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining bir qator qarorlari bilan Agentlikka yirik va muhim investitsiya loyihalari bo‘yicha ajratilgan mablag‘larning maqsadli ishlatilishi jarayonida ochiqlik va oshkoralikni taʼminlash ustidan doimiy nazorat o‘rnatish bo‘yicha topshiriqlar berilgan.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 18-martdagi PQ-171-sonli Qaroriga asosan “Fransiya taraqqiyot agentligi ishtirokida “Navoiy viloyati Karmana tumanida oqova suv tizimlarini qurish” hamda “Qashqadaryo viloyati Shahrisabz shahri va Kitob tumani markazida oqova suv tizimlarini rekonstruksiya qilish va qurish” loyihalarini amalga oshirish belgilangan.
Qarorning 12-bandiga asosan Korrupsiyaga qarshi kurashishagentligiga loyiha bo‘yicha ajratilgan mablag‘larning maqsadli ishlatilishi jarayonida ochiqlik va oshkoralikni taʼminlash ustidan doimiy nazorat o‘rnatish vazifasi yuklatilgan.
Loyihaning umumiy qiymati 91,0 million yevro bo‘lib, Fransiya taraqqiyot agentligi krediti – 80,3 million yevroni, O‘zbekiston Respublikasining hissasi – 10,7 million yevroni tashkil etgan. Loyihaning amalga oshirish muddati – 6 yil.
Mablag‘lar suv taʼminoti tizimlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha qurilish-montaj ishlarini olib borish va mashina va uskunalar xarid qilishga sarflanishi belgilangan.
«O‘zsuvtaʼminot» AJ ajratiladigan qarz mablag‘larining maqsadli va samarali sarflanishi hamda Loyihaning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi uchun masʼul ijro etuvchi organ sifatida belgilangan.
Agentlik tomonidan «O‘zsuvtaʼminot» AJga Qaror doirasida mablag‘larning ajratilishida jarayonida ochiqlik va oshkoralikni taʼminlash bo‘yicha tavsiyalar yuborilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 16-iyuldagi PQ-3857-son Farmoniga asosan xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalar doirasida xarid komissiyalariga Agentlik vakili ham kiritilishi belgilangan bo‘lib, loyiha doirasida o‘tkazilayotgan tenderlar o‘tkazilishida Agentlik vakili ishtirok etib kelmoqda.
«O‘zsuvtaʼminot» AJ maʼlumotiga asosan, bugungi kunda loyiha doirasida batafsil loyihalash va tender hujjatlarini ishlab chiqish uchun konsultant kompaniyalarni aniqlash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Konsultant kompaniyalar aniqlangandan so‘ng konsultant kompaniyalar tomonidan tender hujjatlari ishlab chiqilishi hamda tender savdolari asosida pudratchi tashkilotlar bilan shartnomalar imzolanishi rejalashtirilgan.
Loyihani boshqarishda konsalting kompaniyani tanlash uchun takliflarni qabul qilish bo‘yicha bir qator xalqaro nashrlarda (tenderweek.com, afd.market.com) va uzsuv.uz internet sahifalarida eʼlonlar berilgan.
«O‘zsuvtaʼminot» AJning rasmiy veb sahifasida (https://uzsuv.uz/uz/ongoing-projects) loyiha bo‘yicha batafsil maʼlumotlar, jumladan loyihani amalga oshirish uchun asos bo‘lib xizmat qiluvchi hujjatlar, amalga oshiriladigan qurilish ishlari va loyihaning moliyalashtirish manbalari, joriy holati hamda amalga oshirilgan ishlar va boshqa maʼlumotlar aks ettirilgan va maʼlumotlar doimiy ravishda yangilanib borilmoqda.
Shuningdek, Loyiha haqida batafsil maʼlumotlar hamda tenderlarda ishtirok etish bo‘yicha eʼlon Fransiya taraqqiyot agentligining rasmiy sahifasida (afd.fr) ingliz tilida chop etilgan.

Since its functioning the Anti-Corruption Agency has been tasked with establishing constant control over ensuring openness and transparency of the targeted spending of funds allocated for major and important investment projects.
In particular, the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP-171 of March 18, 2022 provides for the implementation of the projects ‘Construction of sewerage systems in Karmana District of Navoi Region’ and ‘Reconstruction and construction of sewerage systems in Shakhrisabz and the center of Kitob District of Kashkadarya Region’ with the participation French Development Agency.
On the basis of clause 12 of this Resolution, the Anti-Corruption Agency is entrusted with the task of establishing constant control over ensuring openness and transparency in the process of targeted use of funds allocated under projects.
The total cost of the projects is EUR 91.0 million, of which the loan from the French Development Agency is EUR 80.3 million and the share of the Republic of Uzbekistan is EUR 10.7 million. The project is designed for 6 years.
The funds will be used to carry out construction and installation work to modernize water supply systems and to purchase machinery and equipment.
JSC Uzsuvta’minot is appointed the executive body responsible for the targeted and efficient use of the allocated funds, timely and high-quality implementation of projects.
The Anti-Corruption Agency has sent recommendations to JSC Uzsuvta’minot to ensure openness and transparency in the process of spending the allocated funds.
The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No.RP-3857 of July 16, 2018 provides for the entry of a representative of the Anti-Corruption Agency into the procurement commissions in the framework of projects involving international financial institutions and foreign state financial organizations, as well as the participation of a representative of the Agency in tender competitions within projects.
According to JSC Uzsuvta’minot, today work is underway to identify consulting companies for detailed design and development of tender documentation within the project. After identifying consulting companies, it is planned to develop tender documentation and sign contracts with contractors on the basis of tenders.
A number of international publications and the official website of JSC Uzsuvta’minot made announcements on the selection of a consulting company for project management.
The official website of JSC Uzsuvta’minot provides constantly updated information about the project, planned construction work, sources of project financing, and other data.
In addition, the French Development Agency also publishes detailed information about the projects on the official website.