Oliy taʼlim sohasida korrupsiyaviy huquqbuzarliklarning oldini olish, ularning sabab va shart-sharoitlarini o‘rganish hamda bartaraf etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish Milliy kengashi tomonidan tasdiqlangan 2022-2023-yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi”da belgilangan vazifalar ijrosiga alohida eʼtibor qaratib kelinmoqda.
Jumladan, 2022 yilda 96 davlat oliy taʼlim muassasasida 162 ta shtat birliklari asosida Korrupsiyaga qarshi kurashish va “komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limlari tashkil etildi. Ular zimmasiga korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, korrupsiyaviy holatlarni barvaqt aniqlash, oldini olish, ularni sodir etilishiga sabab bo‘layotgan holatlar va shart-sharoitlarni bartaraf etish, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik, davlat xaridlarini amalga oshirish va fuqarolarni ishga qabul qilish jarayonlarini shaffof va ochiqligini taʼminlash kabi vazifalar yuklatildi. Ushbu bo‘linmalar xodimlarini kasbiy malakasini oshirish maqsadida 14 soatlik masofaviy malaka oshirish kurslari tashkil etildi
va 50 nafar xodimga Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan sertifikatlar berildi.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens nazorat tizimini yana-da takomillashtirish, bo‘sh ish o‘rinlariga nomzodlarni ishga qabul qilish, odob-axloq qoidalariga rioya qilish, manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish, korrupsiyaviy jinoyatlar haqida xabar berish tartibi, davlat xaridlarini amalga oshirishning ochiq va shaffof mexanizmlarini o‘zida ifodalagan
18 ta ichki idoraviy hujjatlar xalqaro standartlarga mos ravishda ishlab chiqildi va faoliyatga tatbiq etildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida talabalar va pedagog xodimlarning huquqiy madaniyatini oshirish hamda korrupsiyaviy huquqbuzarliklarning oldini olish maqsadida @Eduantisorruption Bot rasmiy telegram boti, “Ishonch telefoni” ((71) 207-03-41, (71) 207-03-38) va antiсor@еdu.uz elektron pochta faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Oliy taʼlim muassasalarining o‘quv binolarida “Adolat qutilari” o‘rnatildi.
Bundan tashqari, sohaviy ayrim meʼyoriy-huquqiy hujjatlarga qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritildi. Sohada tizimli korrupsiyaningoldi olinib, korrupsiyaviy xavf-xatarlarning mavjudlik darajasi minimallashtirildi.Oliy taʼlim jarayonlarini boshqarish axborot tizimi (HEMIS), xorijdan o‘qishni davlat OTMlariga ko‘chirishni Davlat test markazi orqali amalga oshirish tartibi,magistratura bosqichlariga imtihonsiz qabul qilish,barcha xodimlarga manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymasligi bo‘yicha deklaratsiya to‘ldirish tizimlari joriy etildi. Abituriyentlarga yo‘nalish bo‘yicha 5 ta oliy taʼlim muassasasini tanlash, qo‘shimcha kvotalar ajratish, qo‘shimcha to‘lov kontraktini to‘lash muddatlari uzaytirildi. Ishga qabul qilishda shaffoflikni taʼminlash maqsadida har oyda milliy vakansiyalar bazasining http://ish.mehnat.uz/ sayti orqali muntazam bo‘sh ish o‘rinlar soni haqida eʼlon berib borish yo‘lga qo‘yildi.
Shu bilan birga, barcha toifa xodimlarning huquqiy ongi va madaniyatini oshirish maqsadida ularga korrupsiyaga qarshi kurashish ichki tizimi faoliyatini muvofiqlashtiruvchi meʼyoriy hujjatlar to‘plami tarqatildi. Talaba-yoshlar o‘rtasida mavzuga doir insho yozish, rasm chizish va videoroliklar tayyorlash nominatsiyalari bo‘yicha o‘tkazilgan tanlovlarda g‘olib bo‘lgan
431 nafar talaba 150 mln so‘mdan ziyod pul mablag‘lari bilan taqdirlandi. Korrupsiyaning salbiy oqibatlarini aks ettiruvchi 328 ta videorolik va targ‘ibot materiallari tayyorlanib, rasmiy veb-saytlarga joylashtirildi. 140 ming nafar talaba va 100 ming pedagog xodimlar o‘rtasida 338 marotaba anonim so‘rovlar, 4843 ta targ‘ibot tadbirlari tashkil etildi.
O‘tgan yili korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘linmalari tomonidan oliy taʼlim muassasalarida 49 ta korrupsiyaviy holatlar aniqlanib, ular tegishliligi bo‘yicha qonuniy baho berish uchun huquqni muhofaza qilish idoralariga taqdim etildi. 80 nafar xodimga nojo‘ya xatti-harakatlar sodir etgani uchun tegishli choralar ko‘rildi. 56 ta holatda yaqin qarindoshlarning o‘zaro bo‘ysunuvi ishlashi bilan bog‘liq manfaatlar to‘qnashuvi aniqlanib, 30 nafar xodim boshqa lavozimga o‘tkazildi, 4 nafar xodim egallab turgan lavozimidan ozod etildi, 22 nafar xodimga tegishli chora ko‘rildi.
Davlat xaridlarini amalga oshirish jarayonida korrupsiyaviy holatlarni aniqlash va kontragentlarning ishonchliligini tekshirish maqsadida o‘tkazilgan o‘rganishlarda 6 ta oliy taʼlim muassasasida qonunbuzilishi holatlari aniqlandi (Toshkent davlat texnika universiteti, Andijon mashinosazlik instituti, Toshkent kimyo texnologiya instituti, Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti, Samarqand davlat chet tillar instituti hamda Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti).
Oliy taʼlim tizimida korrupsiya holatlarining oldini olishga qaratilgan shu kabi chora-tadbirlar kuchaytirilganligiga qaramay, sohada hamon korrupsiyaviy omillar saqlanib qolmoqda. Xususan, hanuzgacha kronizm, manfaatlar to‘qnashuvi, mahalliychilik, nepotizm
va urug‘-aymoqchilik kabi korrupsiyaviy xavf-xatarlar uchramoqda.
Jumladan, HEMIS platformasining himoya darajasi pastligi, kurs ishlari va yakuniy malakaviy ishlarni topshirish, ijodiy (kasbiy) imtihonlarni qabul qilish, turli nomdor stipendiyalar va mukofotlarga
nomzodlarni tanlash hamda tavsiya qilish, fuqarolarni ishga qabul qilish, xodimlarni yuqori lavozimlarga tayinlash, ularning oylik ish haqlariga ustamalar belgilash, oliy taʼlim muassasalari balansidagi binolarni ijaraga berish bilan bog‘liq jarayonlarni inson omili ishtirokida amalga oshirilishi korrupsiyaviy holatlarni yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, oliy taʼlim muassasalarida rotatsiya qilinishi lozim bo‘lgan aksariyat pedagog-xodimlarni, shu jumladan, kafedra mudirlarining mutaxassisliklari mo‘ljallangan teng lavozimlar mutaxassisligiga mos kelmasligi o‘z navbatida, mavjud manfaatlar to‘qnashuvini boshqarishga zid bo‘lgan holatlarni bartaraf etishga salbiy taʼsir ko‘rsatmoqda.
Yuqoridagi holatlarga ko‘ra, oliy taʼlim tizimida kelgusida quyidagi ishlarni amalga oshirish lozim:
sohadagi yo‘nalishlarni bosqichma-bosqich raqamlashtirish yo‘li bilan inson omili ishtirokini kamaytirish;
korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limlari faoliyatini takomillashtirish, ular tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarning taʼsir doirasini kuchaytirish maqsadida ushbu bo‘limlarni muassasalar rektorlari bo‘ysinuvidan chiqarib, vazirlikning tarkibiy tuzilmasi sifatida tashkil qilish;
korrupsiyaviy holatlarning oldini olish, talabalar va pedagog xodimlarning huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yana-da yuksaltirish hamda korrupsiyaga nisbatan toqatsizlik munosabatini shakllantirishga qaratilgan tadbirlarni amalga oshirishda keng jamoatchilik nazoratini kuchaytirish;
vazirlik va oliy taʼlim muassasalari faoliyatida korrupsiyaga qarshi kurash mavzusida huquq-tartibot idoralari, keng jamoatchilik vakillari ishtirokida o‘tkazilayotgan uchrashuvlar, davra suhbatlari va boshqa profilaktik tadbirlarning taʼsir darajasini oshirish;
taʼlim jarayonida ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash maqsadida talabalarning ota-onalari, ommaviy axborot vositalari va jamoatchilik vakillari ishtirokida fakultetlar kesimida korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida olib borilayotgan ishlar bo‘yicha o‘quv yilida kamida bir marotaba “Ochiq eshiklar kuni” tadbirlarini o‘tkazishni joriy etish;
tizimda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida olib borilayotgan ishlar davomida aniqlangan holatlar bo‘yicha ko‘rilgan choralarni oliy taʼlim muassasalarining rasmiy veb-saytlarida hamda ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritib borish maqsadga muvofiq.

For to prevent corruption offenses in the higher education system, to study their causes and conditions, as well as to eradicate them, special attention is paid to the implementation of the tasks specified in the Roadmap 2022-2023, approved by the National Anti-Corruption Council of the Republic of Uzbekistan.
In particular, in 2022, internal anti-corruption control units (compliance control) launched their activities in 96 state higher educational institutions, which are responsible for the formation of an uncompromising attitude towards corruption, the early detection and prevention of corruption cases, the elimination of circumstances and conditions that cause their occurrence, prevention of conflicts of interest, ensuring transparency and openness of public procurement and employment processes.
In order to improve the skills of employees of these units, 14-hour online courses were organized and 50 employees received certificates from the Academy of the Prosecutor General’s Office.
In addition, 18 internal legal acts were developed in accordance with international standards, aimed at further improving the system of combating corruption and compliance control.
In order to improve the legal culture of students and teachers in the field of combating corruption, the official telegram bot @Eduantiсorruption Bot, hotline (71) 207-03-41, (71) 207-03-38 and email antiсor@еdu.uz started operating. Boxes of justice have been installed in the buildings of higher educational institutions.
Moreover, amendments and additions were made to some regulatory legal acts in force.
It was managed to prevent a systematic corruption in the sphere, and to minimize the level of corruption risks. The Higher Education Management Information System (HEMIS), the procedure for transferring education from abroad to state higher educational institutions through the State Test Center, as well as a system for admission to master’s programs without exams, and many other procedures have been introduced.
In order to ensure transparency in hiring, a system of monthly announcement of vacancies has been introduced through the website http://ish.mehnat.uz/.
At the same time, in order to increase the legal awareness and culture of all categories of employees, sets of regulatory documents coordinating the activities of the internal anti-corruption system were distributed.
Over 400 students who won the competitions for the best essay, drawing and video were awarded cash prizes.
328 videos and materials reflecting the negative consequences of corruption were prepared and posted on official websites. 338 surveys conducted among 140 thousand students and 100 thousand university teachers, as well as 4,843 awareness-raising events.
Last year, internal anti-corruption control units revealed 49 facts of corruption in higher education institutions and submitted the collected materials to law enforcement agencies for legal assessment. Action was taken against 80 employees for misconduct. In 56 cases, a conflict of interest was identified and 30 employees were transferred to another position, 4 employees were dismissed from their positions, and appropriate measures were taken against 22 employees.
In the course of studies conducted to identify facts of corruption in public procurement and to verify the reliability of counterparties, violations of the law were revealed in six higher education institutions.
Despite the strengthening of measures aimed at preventing corruption in the higher education system, facts of corruption are still being identified in the sphere, as well as corruption risks exist.
In particular, the low level of protection of HEMIS platform, the involvement of the human factor in the delivery of term papers and final qualification papers, taking professional (creative) exams, selecting and recommending candidates for various scholarships and awards, appointing employees to higher positions, establishing allowances for their monthly salaries, rent of premises in the balance sheet of higher education institutions, and other circumstances are among the causes of corruption situations.
Thus, it is appropriate to undertake the following measures in the higher education system:
• reducing the human factor due to the phased digitization of the area;
• in order to improve the activities of anti-corruption units, as well as to strengthen the sphere of influence of their work, remove these units from the subordination of rectors of universities and organize their activities as structural units of the ministry;
• strengthening public control over the implementation of measures aimed at preventing corruption situations, further enhancing the legal awareness and legal culture of students and teachers, and forming an attitude of intolerance towards corruption;
• increasing the level of impact of activities carried out with the participation of law enforcement agencies and members of the public on the topic of combating corruption in the activities of the ministry and higher educational institutions;
• in order to ensure openness and transparency of the educational process, holding the Doors Open Day at least once a year in departments with the participation of students’ parents, the media and the public;
• wide coverage of the measures taken on the facts revealed in the system on the official websites of higher educational institutions, the media and social networks.