Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasining Misr Arab Respublikasiga amaliy tashrifi 12-oktabr kuni ham davom etdi.
Avval xabar qilganimizdek, tashrifning dastlabki kuni delegatsiya aʼzolari Maʼmuriy nazorat idorasi bilan uchrashishdi hamda hamda tashrifning asosiy voqeasi tomonlar o‘rtasida idoralararo Memorandumning imzolandi.
Delegatsiya aʼzolari tashrifning navbatdagi kunida Misr Korrupsiyaga qarshi kurashish akademiyasi rahbariyati hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish muvofiqlashtirish qo‘mitasi vakillari bilan uchrashdi.
Uchravuv doirasida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha siyosatni ishlab chiqish va amalga oshirish, sohaga oid strategiya va dasturlarni ijrosini monitoring qilish, Maʼmuriy nazorat idorasi xodimlari hamda boshqa davlat xizmatchilarini korrupsiyaga qarshi kurashish yuzasidan o‘qitish to‘g‘risida maʼlumotlar olindi.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashish akademiyasi tomonidan barcha davlat xizmatchilari uchun maxsus aksilkorrupsiya kurslari ishlab chiqilgani, prokuratura va sud organlari xodimlari uchun chuqurlashtirilgan o‘quv kurslar joriy etilgani maʼlum qilindi.
Uchrashuvda tomonlar memorandum doirasida qo‘shma loyiha ishlab chiqqan holda O‘zbekiston Respublikasining davlat xizmatchilari uchun xalqaro standartlarga asoslangan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘quv dasturlarini ishlab chiqish hamda Misr korrupsiyaga qarshi kurashish akademiyasi bilan hamkorlikda O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish virtual akademiyasini tashkil etishda metodologik va o‘quv dasturlarini ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shundan so‘ng Korrupsiyaga qarshi kurashish muvofiqlashtirish qo‘mitasi bilan uchrashuv doirasida Misr audit idorasi, Bosh prokuraturasi va Tashqi ishlar vazirligining korrupsiyaga qarshi kurashishga masʼul rahbarlari bilan o‘zaro tajriba almashildi.
Muhokamalar davomida mazkur idoralarning korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi faoliyati, muvofiqlashtiruvchi organ bilan hamkorlik yo‘nalishlari haqida maʼlumot berildi.
Uchrashuv so‘nggida tomonilar hamkorlikda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida davlat strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish hamda davlat xaridlari sohasida qo‘shma trening-seminar tashkil etish, shuningdek birgalikda tadbirlar uchun Misr delegatsiyasini O‘zbekistonga amaliy tashrifini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishdilar.

October 12, the working visit of the delegation of Uzbekistan led by the director of the Anti-Corruption Agency to the Arab Republic of Egypt continued.
As reported, on the first day of the visit, members of the delegation met with the leadership of the Administrative Control Authority of Egypt, the main event of which was the signing of an interdepartmental Memorandum.
On the next day of the visit, members of the delegation met with the leadership of the Anti-Corruption Academy and representatives of the National Coordinating Committee for Combatting Corruption.
During the meeting, the host side provided information on the development and implementation of anti-corruption policies, monitoring the implementation of strategies and programs related to this area, training employees of the Administrative Control Authority and other civil servants on anti-corruption issues.
The Anti-Corruption Academy also reported that the organization has developed special anti-corruption courses for all civil servants, and has also introduced in-depth training courses for employees of the Public Prosecution Office and judicial authorities.
At the meeting, the parties agreed to develop a joint project within the framework of the Memorandum providing for the development of training programs for civil servants of the Republic of Uzbekistan on anti-corruption based on international standards, as well as, the development in cooperation with the Egyptian Anti-Corruption Academy of methodological and training programs for launching a virtual anti-corruption academy in Uzbekistan.
Then, as part of a meeting with representatives of the National Coordinating Committee for Combatting Corruption, an exchange of experience took place with the heads of anti-corruption units of the Central Auditing Organization, the Public Prosecution Office and the Ministry of Foreign Affairs, who provided information on the anti-corruption activities of their organizations and areas of cooperation with coordinating body.
Following the meeting, the parties reached an agreement on the development and implementation of a state anti-corruption strategy and the organization of a joint training seminar in public procurement, as well as a visit of the delegation of Egypt to Uzbekistan for joint events.