Tahlillarga ko‘ra, 2022-yilda respublika bo‘yicha sudlar tomonidan jami 4607 ta korrupsiyaga oid jinoyatlar ko‘rilgan bo‘lib, 7 414 nafar shaxslar javobgarlikka tortilgan va ularning 1 482 nafari yoki 20 foizi ozodlikdan mahrum etilgan.
Hududlar bo‘yicha tahlil qilinganda Qashqadaryo viloyati (563 ta), Andijon viloyati (553 ta) Namangan viloyati (536 ta), Toshkent viloyati (417 ta) respublikadagi ko‘p korrupsiyaviy jinoyatlar sodir etilgan hududlar hisoblanishi maʼlum bo‘ldi.
Korrupsiyaviy jinoyatlar turlari bo‘yicha 3 670 nafar shaxs o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish, 1 289 nafar shaxs pora berish, 1 162 nafar shaxs firibgarlik, 199 nafar shaxs pora olish, 254 nafar shaxs hokimiyat yoki mansab vakolatini suiisteʼmol qilish, 160 nafar shaxs mansab soxtakorligi, 680 nafar shaxs boshqa jinoyatlar uchun javobgarlikka tortilgani aniqlandi.
Korrupsiyaviy jinoyat sodir etganligi uchun sudlanganlarning eng ko‘pi taʼlim (813 nafar), sog‘liqni saqlash (384 nafar) va bank (381 nafar) sohalariga to‘g‘ri keladi.
Jinoyatlar tahliliga ko‘ra, 2022-yilda korrupsiyaga oid jinoyatlar sodir etganlarning 1 234 nafari muqaddam sudlangan shaxslar bo‘lib, ularning 506 nafari muqaddam korrupsiyaviy jinoyati uchun sudlangan.

Согласно анализу, в 2022 году судами республики рассмотрено в общей сложности 4607 преступлений коррупционной направленности, к уголовной ответственности привлечено 7414 человек, из них лишены свободы 1482 человека.
При анализе в разрезе регионов, самое большее количество коррупционных преступлений совершено в Кашкадарьинской области - 563, Андижанской области - 553, Наманганской области - 536, Ташкентской области - 417.
По видам коррупционных преступлений 3670 лиц привлечено к ответственности за хищение или растрату, 1289 лиц привлечено к ответственности за дачу взятки, 1162 лица - за мошенничество, 199 лиц – за получение взятки, 254 лица - за злоупотребление властью или служебными полномочиями, 160 лиц – за должностной подлог, и 680 человек – за другие преступления коррупционной направленности.
Наибольшее количество осужденных за коррупционные преступления приходится на сферы образования (813), здравоохранения (384) и банковского дела (381).
Согласно анализу, 1234 человека, совершивших коррупционные преступления в 2022 году, были ранее судимыми, из которых 506 человек были ранее судимы именно за коррупционные преступления.