Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Jizzax viloyatida o‘tkazilgan o‘rganishda oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida 2022-yilda ajratilgan imtiyozli kredit mablag‘lari hisobidan taʼminotchilarga o‘tkazilgan ayrim holatlarda kreditlar maqsadsiz ishlatilganligi aniqlangan.
O‘rganish natijasi bo‘yicha to‘plangan hujjatlar qonuniy qaror qabul qilish uchun Agentlik tomonidan Bosh prokuraturaga yuborilib, prokuratura organlari bilan hamkorlikda tegishli tadbirlar amalga oshirildi.
Xususan, Jizzax viloyat prokuraturasi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv natijasi bo‘yicha “B” MCHJ rahbari J.X. bir nechta fuqarolar bilan shartnoma tuzib, tovarlar yetkazib berilmagan bo‘lsada soxta elektron hisobvaraq-fakturalar rasmiylashtirib, fuqarolarga ajratilgan 163 mln.so‘m miqdoridagi kredit mablag‘larini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritganligi aniqlanib, “B” MCHJ mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “a” bandi (Firibgarlik) va 228-moddasi 2-qismi “b” bandi (Hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

A recent study by specialists from the Anti-Corruption Agency in Jizzakh Region revealed a number of cases of misuse of loan proceeds intended for family business development programs in 2022.
The materials collected as a result of the study were sent to the Prosecutor General’s Office for a legal decision, and appropriate measures were taken in cooperation with the Prosecutor’s Office.
In particular, a pre-investigation check conducted by the Prosecutor’s Office of Jizzakh Region revealed that the head of LLC ‘V’ concluded an agreement with several citizens, and despite the fact that the goods were not delivered to the recipients, he issued false electronic invoices, and fraudulently embezzled 163 million soums of loan proceeds allocated to citizens. A criminal case has been initiated against owner and other staff members of LLC ‘V’ under Art. 168, part 3, paragraph A (fraud) and Art. 228, part 2, paragraph B (production of documents, seals, forms, their forgery, sale or use) of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan. Investigations are currently underway.