Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Jizzax viloyatida o‘tkazilgan o‘rganishda viloyat Ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi tomonidan tibbiyot uskunalari xarid qilishda qonunbuzilishlarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Xususan, mazkur Tibbiyot markazi 2021-yil 22-dekabrdagi shartnomaga asosan “E.M.S.” MCHJdan 245,2 mln.so‘mga 2021-yilda Germaniya davlatida ishlab chiqarilgan “Eskulap” modeldagi jarrohlik uskunalarini xarid qilishi belgilangan.
Tovar yetkazib beruvchi MCHJ tomonidan 2021-yil 28-dekabrdagi hisobvaraq-fakturaga ko‘ra, ushbu modeldagi jarrohlik uskunalari Tibbiyot markaziga yetkazilganligi haqida hujjat rasmiylashtirilgan.
Biroq, o‘rganishlar mobaynida shartnomada qayd etilgan jarrohlik uskunalari aslida mavjud emasligi, yangi tibbiy uskuna o‘rniga eski — 1994-yilda Rossiya davlatida “Voljskiy UTYOS”da ishlab chiqarilgan jarrohlik uskunalari olib kelinganligi hamda ular yaroqsiz holatda ekanligi aniqlandi.
Tibbiyot markazining masʼul shifokor va xodimlari o‘z rahbariyatiga ushbu tibbiy uskunalar SanPiN talablariga javob bermasligi va boshqa holatlar to‘g‘risida 2022-yil 19-fevralda bildirishnoma bilan murojaat qilingan bo‘lishiga qaramay, rahbariyat tomonidan holat bo‘yicha hech qanday chora ko‘rilmagan.
Mazkur holatlar yuzasidan to‘plangan materiallar Agentlik tomonidan qonuniy qaror qabul qilish uchun Bosh prokuraturaga yuborilgan.
Yuqorida qayd etilgan va qo‘shimcha boshqa holatlar yuzasidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilib, natijasi bo‘yicha prokuratura organlari tomonidan Jizzax viloyati Ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va hozirgi kunda tergov harakatlari olib borilmoqda.

Агентством по противодействию коррупции было проведено изучение в Джизакской области, в частности изучена госзакупка, проведённая Областным многопрофильным медицинским центром. Изучение выявило нарушение законодательства при закупке медицинского оборудования.
Согласно договору от 22 декабря 2021 года, медицинским центром было принято решение о закупке хирургического оборудования модели «Эскулап», произведённого в 2021 году в Германии, у ООО «E.M.S.» на сумму 245,2 млн сумов.
По счёт-фактуре от 28 декабря 2021 года поставщик выдал документ о том, что хирургическое оборудование данной модели доставлено в Медицинский центр.
Однако в ходе изучения было выявлено, что хирургическое оборудование, указанное в договоре, не было доставлено, вместо него было привезено старое хирургическое оборудование, произведенное в России в 1994 году на ООО «Волжский УТЁС», и которое находилось в непригодном для использования состоянии.
Несмотря на то, что ответственный врач и работники Медицинского центра обратились к руководству с докладной от 19 февраля 2022 года о том, что данное медицинское оборудование не соответствует требованиям СанПиН, никаких действий со стороны руководства предпринято не было.
Собранные по данному делу материалы направлены Агентством в Генеральную прокуратуру.
По вышеуказанным и дополнительным делам была проведена доследственная проверка, по результатам которого Прокуратурой возбуждено уголовное дело в отношении должностных лиц Джизакского областного многопрофильного медицинского центра на основании пункта «а» части 3 статьи 167 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время проводятся следственные действия.