Joriy yilning 10 fevral kuni Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari uchun korrupsiyaga qarshi kurashish tarmog‘ining Istanbul harakatlar rejasi doirasida 5- raund monitoringiga samarali tayyorgarlik ko‘rishga mas’ul vazirlik va idoralar uchun trening tashkil etildi.
Unda milliy koordinatorlar va kuzatuvchi mamlakatlarning boshqa tegishli hukumat vakillariga savolnomani to‘ldirish va monitoringning 5-raundida keyingi qadamlar haqida qo‘shimcha tushuntirishlar berildi.
Trening doirasida hozirda Istanbul harakatlar rejasining 5-raund monitoringini o‘tayotgan davlatlar Armaniston, Moldova va Ozarbayjon davlatlari tomonidan monitoring savolnomasini to‘ldirish jarayonida yuzaga kelayotgan muammo va savollar bilan tanishildi.
O‘zbekiston tomonidan monitoringga tayyorgarlik ko‘rishga mas’ul vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etib, Monitoring jarayonini tashkil etish bilan bog‘liq qo‘shimcha ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.

10 февраля был организован тренинг для представителей министерств и ведомств, ответственных за эффективную подготовку к 5-му раунду мониторинга в рамках Стамбульского плана действий сети Организации экономического сотрудничества и развития по борьбе с коррупцией для государств Восточной Европы и Центральной Азии.
В ходе тренинга национальным координаторам и другим соответствующим представителям правительств стран-наблюдателей были даны дополнительные разъяснения по заполнению вопросника и следующим шагам в 5-м раунде мониторинга.
Участники тренинга были ознакомлены с проблемами и вопросами, возникающими в процессе заполнения вопросника странами Армении, Молдовы и Азербайджана, которые в настоящее время проводят 5-й раунд мониторинга.
Представители министерств и ведомств, ответственных за подготовку мониторинга Узбекистана, получили дополнительную полезную информацию, связанную с организацией процесса мониторинга.