Tashrifning ilk kuni Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligining Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo boshqarmasi bosh direktori Mariya Liivala bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekistonda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish sohasidagi islohotlarning borishi, erishilgan natijalar hamda dolzarb vazifalar haqida so‘z yuritildi. Shuningdek, ikki mamlakat mas’ul idoralari o‘rtasida mazkur sohada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shu jumladan, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi.
Xususan, Finlyandiyaning “Korrupsiyaga karshi kurash milliy hamkorlik tarmog‘i” (Anticorruption Network) ijobiy tajribasini yurtimizda joriy etish, Korrupsiyaga qarshi kurashish Milliy kengashi bilan yaqin aloqalarni o‘rnatish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan davlat organlari faoliyati ochiqligini ta’minlash, korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari faoliyatini takomillashtirish yo‘nalishlarida metodik va texnik ko‘mak ko‘rsatish yuzasidan takliflar ilgari surildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar “Qonun ustuvorligi” loyihasi doirasida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish hamda mas’ul idoralar bilan ularni amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlarni belgilab olishga kelishildi.

The working visit of the delegation of Uzbekistan headed by the director of the Anti-Corruption Agency to Europe continued in Finland.
On the first day of the visit, the delegation held a meeting with Marja Liivala, Director General of the Department for Russia, Eastern Europe and Central Asia.
During the talks, the progress of reforms in the field of preventing and combating corruption in Uzbekistan, the results achieved and current tasks in this track were discussed. The possibilities of establishing close cooperation in this area between the responsible agencies of the two countries, including the implementation of joint projects, were also discussed in detail.
In particular, the importance of introducing in Uzbekistan the positive experience of the Anti-Corruption Cooperation Network and establishing close relations with the National Anti-Corruption Council was emphasized.
The delegation of Uzbekistan put forward proposals for the provision of methodological and technical assistance in the areas of ensuring the openness of the activities of government agencies and organizations, improving the activities of internal anti-corruption control units.
Following the negotiations, the parties agreed to develop joint projects to prevent and combat corruption within the framework of the Rule of Law Project and determine measures aimed at their implementation with the responsible government agencies.