Tashrifning ilk kuni Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligining Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo boshqarmasi bosh direktori Mariya Liivala bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekistonda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish sohasidagi islohotlarning borishi, erishilgan natijalar hamda dolzarb vazifalar haqida so‘z yuritildi. Shuningdek, ikki mamlakat mas’ul idoralari o‘rtasida mazkur sohada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shu jumladan, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi.
Xususan, Finlyandiyaning “Korrupsiyaga karshi kurash milliy hamkorlik tarmog‘i” (Anticorruption Network) ijobiy tajribasini yurtimizda joriy etish, Korrupsiyaga qarshi kurashish Milliy kengashi bilan yaqin aloqalarni o‘rnatish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan davlat organlari faoliyati ochiqligini ta’minlash, korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari faoliyatini takomillashtirish yo‘nalishlarida metodik va texnik ko‘mak ko‘rsatish yuzasidan takliflar ilgari surildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar “Qonun ustuvorligi” loyihasi doirasida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish hamda mas’ul idoralar bilan ularni amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlarni belgilab olishga kelishildi.

Рабочий визит делегации Узбекистана во главе с директором Агентства по противодействию коррупции в Европу продолжился в Финляндии.
В первый день визита состоялась встреча с генеральным директором Управления по России, Восточной Европе и Центральной Азии МИД Финляндии Марией Лиивала.
В ходе переговоров обсужден ход реформ в сфере предупреждения и борьбы с коррупцией в Узбекистане, достигнутые результаты и актуальные задачи в этом направлении. Также были подробно обсуждены возможности налаживания тесного сотрудничества в данной сфере между ответственными ведомствами двух стран, включая реализацию совместных проектов.
В частности, была подчёркнута важность внедрения в нашей стране положительного опыта финской «Антикоррупционной сети» (Anticorruption Cooperation Network) и налаживания тесных отношений с Национальным советом по противодействию коррупции.
Также, делегация Узбекистана выдвинула предложения по оказанию методической и технической помощи в направлениях обеспечения открытости деятельности государственных органов, совершенствования деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля.
По итогам переговоров стороны договорились разработать совместные проекты по предупреждению и борьбе с коррупцией в рамках проекта «Верховенство закона» и определить меры, направленные на их реализацию с ответственными ведомствами.