Joriy yilning 3-4 avgust kunlari davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari (komplaens-nazorat)ning (100 nafar)   xodimlari uchun  ayni mavzuda ikki kunlik o‘quv-seminar o‘tkazildi.
Mazkur tadbir Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Konrad Adenauer nomidagi jamg‘armaning Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi hamkorligida tashkil etildi.
Maʼlumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iyuldagi PQ-5177-son Qaroriga muvofiq,   Agentlik davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalarini joriy etish hamda samarali faoliyat yuritishini tashkillashtirish vazifasini amalga oshirib kelmoqda. Bugungi kunda 92  ta davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan banklarda mazkur tuzilmalar faoliyat olib bormoqda.
Agentlik tomonidan muntazam ravishda ularning faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha uslubiy va amaliy ko‘mak ko‘rsatib kelinmoqda.
Xususan, ushbu o‘quv-seminar orqali mazkur tuzilmalar faoliyatiga amaliy ko‘mak ko‘rsatishni izchil davom ettirish, ichki nazorat tuzilmalari xodimlarining bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsad qilingan.
Shu boisdan trening davomida xorijlik va mahalliy ekspertlar tomonidan davlat tashkilotlari faoliyatida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni to‘g‘ri baholash, manfaatlar to‘qnashuvini aniqlash va boshqarish, davlat fuqarolik xizmati hamda davlat xaridlari jarayonida manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsiya xavf-xatarlarini aniqlash va oldini olish, davlat fuqarolik xizmatida sovg‘a siyosati, normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi haqida va boshqa muhim mavzularda taqdimotlar o‘tkazildi.
Maʼlumki, joriy yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil12-yanvardagi PQ-81-son qaroriga muvofiq, davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligi reyting baholashdan o‘tkazilib, mart oyida jamoatchilikka eʼlon qilindi. Unda 62 ta davlat tashkilotining korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligi 0 balldan 100 ballgacha reytingda baholanib, 12 ta tashkilotning faoliyat samaradorligi “yaxshi” – (81-100 ball), 30 ta tashkilot “qoniqarli” – (55-80 ball) va 20 ta tashkilot “qoniqarsiz” – (55 balldan past) toifalarga ajratildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PQ-240-son qaroriga asosan, 39 ta vazirlik va idoralarning umumiy 1701 ta funksiyalaridagi korrupsiyaviy xavf-xatarlar baholashdan o‘tkazilib, korrupsiyaviy xavf-xatarlar darajasi  177 ta funksiyalarda “yuqori”,  475 ta funksiyalarda “o‘rta”1049 ta funksiyalarda “past” deya baholandi.
Mashg‘ulotlar mobaynidamazkur yangi tizimlar bo‘yicha xorijiy tajriba, reyting baholash yo‘nalishlari va indikator ko‘rsatkichlarini tahlil qilish usullari va aniq mezonlari ham ko‘rib chiqildi.
O‘quv-seminar dasturidan  mahalliy va xalqaro ekspertlarning O‘zbekiston Respublikasining “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi va O‘zbekiston Respublikasining “Normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi to‘g‘risida"gi Qonunlarining maqsadi va ahamiyatiga oid maʼruzalar o‘rin oldi.
Ishtirokchilarga “Davlat fuqarolik xizmatchisi tomonidan xizmat safarlari, xalqaro va boshqa rasmiy tadbirlar munosabati bilan olinishi mumkin bo‘lgan sovg‘a qiymati, shuningdek uni tasarruf etish tartibi to‘g‘risidagi nizom”ni amaliyotda qo‘llash masalalarida ham zarur maʼlumotlar, kerakli tavsiyalar berildi.
O‘quv-seminar davomida davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi ichki  nazorat tizimini samarali joriy etishda uchrayotgan muammolar, faoliyatni tartibga soluvchi meʼyoriy hujjatlarni amaliyotga tatbiq etishda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar o‘rganish va tahlil natijalari asosida ochiq muhokama qilinib, faoliyatni yana-da takomillashtirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Yakunda ishtirokchilarga Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Konrad Adenauer nomidagi jamg‘armaning Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi tomonidan sertifikat topshirildi.

3-4 августа текущего года прошёл двухдневный тренинг-семинар для сотрудников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс-контроль) государственных органов и организаций, в том числе Совета Министров Республики Каракалпакстан, региональных хокимиятов и города Ташкента (100 человек) на тему «Предупреждение коррупции в государственных органах и организациях и эффективное внедрение системы комплаенс-контроля».
Мероприятие организовано Агентством по противодействию коррупции совместно с Представительством Фонда Конрада Аденауэра в Центральной Азии.
Как известно, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-5177 от 6 июля 2021 года Агентством реализуется задача по внедрению подразделений внутреннего антикоррупционного контроля в государственных органах и организациях, а также налаживанию их эффективной работы. На сегодняшний день такого рода подразделения действуют в 92 государственных органах и организациях, в том числе в банках.
Агентство по противодействию коррупции регулярно оказывает методическую и практическую поддержку для совершенствования деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля.
В частности, организованный тренинг-семинар также был призван последовательно продолжать оказывать практическую поддержку деятельности подразделений, повышать знания и навыки сотрудников комплаенс-контроля.
Поэтому в ходе тренинга зарубежные и национальные эксперты выступили с докладами о правильной оценке коррупционных рисков в деятельности государственных организаций, выявлении и управлении конфликтами интересов, выявлении и предотвращении конфликтов интересов и рисков коррупции в государственной гражданской службе и государственных закупках, политике в отношении подарков в государственной гражданской службе, антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов и других важных темах.
Известно, что в этом году в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-81 от 12 января 2022 года, была проведена рейтинговая оценка эффективности работ по противодействию коррупции в государственных органах и организациях, результаты которой были обнародованы в марте. Оценка эффективности антикоррупционных работ охватила 62 государственные организации. И по шкале от 0 до 100 баллов, организации были разделены на следующие категории: 12 организаций, набравшие высокие (81-100) баллы вошли в «хорошую» категорию, 30 организаций, набравшие средние (55-80) баллы разместились в категории «удовлетворительно» и 20 организаций, недобравшие (ниже 55) необходимые баллы получили оценку «неудовлетворительно».
Также согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-240 от 11 мая 2022 года, Агентством была проведена оценка 1701 функции 39 министерств и ведомств на предмет коррупционных рисков, по результатам которой уровень коррупционных рисков оценен как «высокий» по 177 функциям, «средний» по 475 функциям, и «низкий» по 1049 функциям.
На мероприятии также был рассмотрен зарубежный опыт этих новых систем, направления рейтинговой оценки, методы и конкретные критерии анализа индикаторных показателей.
В программу семинара вошли доклады национальных и международных экспертов о цели и значении Законов Республики Узбекистан «О конфликте интересов» и «Об антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов».
Участникам была предоставлена необходимая информация и рекомендации по практическому применению «Положения о стоимости подарка, который может быть получен в связи со служебными командировками, международными и другими официальными мероприятиями государственным гражданским служащим, а также о порядке распоряжения им».
В ходе тренинга-семинара были открыто обсуждены проблемы, возникающие при внедрении системы внутреннего антикоррупционного контроля в государственных органах и организациях, ошибки и недостатки в реализации нормативных документов, регулирующих их деятельность, а также были разработаны предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля.