Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamda tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish borasida amalga oshirilgan ishlar holati, shuningdek, bandlik va mehnat munosabatlari sohalarida 2022-yilda sodir etilgan korrupsiyaviy huquqbuzarliklar o‘rganildi.
O‘rganish mobaynida mazkur sohalarda bartaraf etilishi lozim bo‘lgan ayrim korrupsiyaviy omillar va xavf-xatarlar mavjudligi aniqlandi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iyuldagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini samarali tashkil etishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-5177-son qarori talablariga muvofiq korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari rahbarlari Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi bilan o‘tkaziladigan ochiq tanlov asosida ishga qabul qilinishi belgilangan. Ammo vazirlikning hududiy boshqarmalarida faoliyati yo‘lga qo‘yilgan mazkur tuzilmalar rahbarlari qaror talablariga zid ravishda lavozimga tayinlangan.
Agentlik tomonidan bandlik va mehnat munosabatlari sohalarida mavjud korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va ularni bartaraf etish choralarini ko‘rish maqsadida Ichki ishlar vazirligi va Oliy sud tomonidan taqdim etilgan statistik maʼlumotlar, sud hukmlari hamda boshqa maʼlumotlar asosida 2019-2022-yillarda sodir etilgan korrupsiyaviy huquqbuzarliklar tahlil qilindi.
Bandlik va mehnat munosabatlari sohalarida sodir etilgan korrupsiyaviy jinoyatlarning tahlilidan ko‘rish mumkinki, ushbu sohalarda quyidagi tizimli muammolar saqlanib qolmoqda:
- mehnat qonunchiligi normalari buzilganligi yuzasidan tayinlanishi lozim bo‘lgan jarima miqdorini belgilashda inson omilining yuqori ekanligi;
- kam taʼminlangan va kambag‘al oilalarga subsidiyalar ajratishni moliyalashtirish mexanizmining yetarli darajada ochiq va shaffof emasligi hamda qaror qabul qilishda ishtirok etuvchilar doirasining torligi;
- byudjet mablag‘lari hisobidan xodimlarga ortiqcha ish haqi to‘lab berishning samarali nazorat qilish tizimi mavjud emasligi;
- bo‘sh ish o‘rinlari to‘g‘risida mehnat.uz axborot tizimida berilgan eʼlonlar uchun tashkilotlarning masʼul xodimlariga nisbatan aniq javobgarlik choralarining ko‘rilmasligi hamda ishga kirishda bandlik va mehnat munosabatlari sohasidagi masʼullarning mansab vakolatini suisteʼmol qilish holatlari mavjudligi;
- ishsizlik nafaqasini rasmiylashtirib berish jarayonlarining to‘liq raqamlashtirilmaganligi va ushbu faoliyat ustidan aniq nazorat mexanizmining mavjud emasligi;
- davlat dasturlari ijrosi doirasida fuqarolarga imtiyozli kredit ajratish va taqsimlash jarayonlarining to‘liq raqmalashtirilmaganligi hamda bu jarayonlarda inson omilining yuqori darajada saqlanib qolayotganligi;
- abkm.mexnat.uz axborot dasturi orqali kam taʼminlangan oila yoki ishsiz sifatida rasmiylashtirish, bolalar nafaqasini olish bilan bog‘liq rasmiy hujjatlarni qalbakilashtirish orqali byudjetdan ajratilgan mablag‘larni o‘zlashtirish uchun imkoniyat mavjudligi;
- aholi bandligini taʼminlash sohasida tuman bandlikka ko‘maklashish markazlari rahbarlarining o‘z faoliyati yo‘nalishlari yuzasidan keng jamoatchilik uchun ochiq hisobdorlik tizimining mavjud emasligi;
- tashkilot tizimining eng quyi bo‘g‘inida faoliyat ko‘rsatadigan xodimlarning ish haqlari pastligi sababli oliy maʼlumotli va yuqori malakali mutaxassislarning yetishmasligi;
- mehnat inspektorlarining faoliyat ko‘rsatishi va nazorat tadbirlarini amalga oshirishlari ustidan tizimli monitoring qilish mexanizmi mavjud emasligi.
Yuqoridagilarga ko‘ra, Agentlik tomonidan bandlik va mehnat munosabatlari sohalarida sodir etilgan korrupsiyaviy jinoyatlarning oldini olish va ushbu sohalarda mavjud korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish choralarini ko‘rish yuzasidan vazirlikka taqdimnoma kiritildi.

Агентством по противодействию коррупции изучено состояние работы, проделанной Министерством занятости и сокращения бедности и его подструктурными организациями по противодействию коррупции, а также коррупционных правонарушений, совершенных в 2022 году в сфере занятости и трудовых отношений.
Изучение показало наличие некоторых коррупционных факторов и рисков, необходимых к устранению. В частности, в соответствии с требованиями Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-5177 от 6 июля 2021 года «О дополнительных мерах по эффективной организации деятельности по противодействию коррупции» руководители подразделений внутреннего антикоррупционного контроля принимаются на работу путём открытого конкурса, проводимого государственными органами и организациями совместно с Агентством по противодействию коррупции. Однако руководители этих подразделений в региональных управлениях Министерства были назначены на должности вопреки требованиям Постановления.
В целях выявления существующих коррупционных рисков в сфере занятости и трудовых отношений и принятия мер по их устранению Агентством проанализированы коррупционные правонарушения, совершенные в 2019-2022 годах, на основе статистических данных, судебных решений и других данных, предоставленных МВД и Верховным судом.
Анализ выявил наличие следующих системных проблем:
высокий человеческий фактор при определении размера штрафа, налагаемого за нарушение норм трудового законодательства;
недостаточная открытость и непрозрачность механизма финансирования выделения субсидий малообеспеченным и малоимущим семьям и узкий круг участников принятия решений;
отсутствие эффективной системы контроля излишне выплачиваемой заработной платы работникам из бюджетных средств;
отсутствие чётких мер ответственности работников организаций за объявления о вакансиях в информационной системе mehnat.uz, а также злоупотребление полномочиями должностных лиц в сфере занятости и трудовых отношений при приёме на работу;
отсутствие полной цифровизации процессов оформления пособий по безработице и отсутствие чёткого механизма контроля в этом направлении;
отсутствие полной цифровизации процессов выделения и распределения льготных кредитов гражданам в рамках реализации государственных программ и высокий уровень человеческого фактора в этих процессах;
возможность нецелевого использования выделенных из бюджета средств путём фальсификации официальных документов, связанных с получением детских пособий или при регистрации в качестве малообеспеченной семьи или безработного через информационную программу abkm.mehnat.uz;
отсутствие открытой системы подотчётности перед населением относительно деятельности руководителей районных центров содействия занятости населения;
нехватка работников с высшим образованием и квалифицированных специалистов из-за низкой заработной платы сотрудников, работающих на низшем уровне системы;
отсутствие систематического механизма мониторинга за деятельностью инспекторов труда и выполнением ими контрольных мероприятий.
В связи с вышеизложенным, Агентством внесено представление в Министерство о принятии мер по устранению существующих недостатков и коррупционных рисков в этих сферах.