Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan o‘tkazilgan monitoring natijasida Urganch shahar Ixtisoslashtirilgan sanʼat maktab-internati buyurtmachiligida issiq ovqat bilan taʼminlash bo‘yicha autsorsing xizmati uchun 2023-yil 29 mart kuni o‘tkazilgan 731,6 mln so‘mlik davlat xaridida bir qator qonunbuzilishlarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Bunda, xususan, O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 19-moddasi (davlat buyurtmachilari), 23-moddasi ( xarid qilish tartib-taomillari ishtirokchisi), 42-moddasi (ishtirokchini xarid qilish tartib-taomillarida ishtirok etishdan chetlatish shartlari) va 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablariga rioya etilmagan.
Jumladan, davlat xaridida ishtirok etgan 2 ta MCHJning rahbari va taʼsischisi bir kishi ekanligi yaqqol ko‘rinib turgan bo‘lsa-da, mavjud affillanganlik holatlariga baho berilmagan va nohalol raqobatni keltirib chiqarganligi o‘rganilmagan hamda holat bo‘yicha tanlovni o‘tkazishni vaqtinchalik bekor qilish choralari ko‘rilmagan.
Shuningdek, xarid komissiyasi raisi, aʼzolari (ovoz berib baholash vakolatiga ega) va komissiya kotibi tomonidan o‘rtacha 2023-yil 29 mart kuni soat 17:37 dan 17:41 gacha, yaʼni o‘rtacha 5 minut vaqt ichida IP-manzili bir shaxsga tegishli bo‘lgan kompyuter orqali xarid natijalari baholanib, bayonnoma rasmiylashtirilgan hamda ishtirok etgan va g‘olib deb topilgan tadbirkorlarning hujjatlari, maʼlumotlari qonunga zid ravishda buyurtmachi foydalangan kompyuter orqali elektron platformaga yuklanganligi maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holatlar bo‘yicha xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida Agentlik tomonidan 2023 yil 30 mart kuni buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi.

Изучение Агентством по противодействию коррупции государственной закупки, проведённой Ургенчской специализированной школы-интерната искусств 29 марта 2023 года, на сумму 731,6 млн сумов по оказанию аутсорсинговых услуг по организации горячего питания, выявило нарушения статей 10, 14, 19, 23, 42 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках».
В частности, несмотря на то, что руководителем и учредителем обоих ООО, участвовавших в конкурсе, является одно и то же лицо, не была дана оценка имеющемуся случаю аффилированности, также не был изучен факт возникновения недобросовестной конкуренции, и не были предприняты меры по временной отмене проведения конкурса.
Также, стало известно, что председатель Закупочной комиссии, её члены (с правом голоса) и секретарь комиссии подготовили протокол в среднем за 5 минут, используя компьютер с IP-адресом, принадлежащему одному лицу, а документы и сведения предпринимателей, принявших участие в конкурсе, были незаконно размещены на электронной площадке через компьютер, используемый заказчиком.
На основании этого, 30 марта 2023 года Агентством по противодействию коррупции внесено представление заказчику об аннулировании протокола Закупочной комиссии.
Согласно письму, направленному в Агентство по противодействие коррупции 31 марта 2023 года Ургенчской специализированной школой-интернатом искусств, недостатки, отмеченные в представлении Агентства, устранены, а протокол Закупочной комиссии аннулирован.