Joriy yilning 29-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida Ochiqlikni taʼminlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda 2022-yil yakunlariga ko‘ra, davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi asosida to‘plangan barcha ko‘rsatkichlar atroflicha muhokama qilinib, yakuniy natijalar eʼlon qilindi.
Ochiqlik indeksi 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida baholandi. Samaradorlik ko‘rsatkichlari 71 balldan 100 ballgacha to‘plaganlar - “yashil”, 55 balldan 71 ballgacha bo‘lganlar - “sariq” va 55 balldan past ko‘rsatkich qayd etganlar - “qizil” toifalarga kiritildi.
Baholashda umumiy 86 ta vazirlik, idora va muassasalar qamrab olingan bo‘lib, ulardan 21 tasi vazirlik, 14 tasi mahalliy davlat hokimiyati organlari, 32 tasi davlat ishtirokidagi tashkilotlar hamda 19 tasi qo‘mita va agentliklar.
2022-yil yakunlari bo‘yicha Ochiqlik indeksining yakuniy natijalari keng jamoatchilik uchun index.anticorruption.uz plaftformasiga ochiq joylashtirildi.
Maʼlumot uchun: Baholash komissiyasi Ochiqlik indeksini baholash natijalarini ko‘rib chiqish hamda Ochiqlik indeksi bo‘yicha yakuniy qaror qabul qiluvchi kollegial organ hisoblanib, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat inspeksiyasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi mutaxassislari, shuningdek Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati hamda NNTlar vakillaridan tashkil topgan.
Tadbirda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov so‘nggi yillarda ochiqlikni taʼminlash borasida erishilgan yutuqlar, “Ochiqlik indeksi”ni baholash jarayonlarining tashkil etilishiga oid chora-tadbirlar, baholash jarayonlarining raqamlashtirilishi, shu jumladan 2023 yilda ochiqlikni taʼminlashga masʼul xodimlarni o‘qitish xususida to‘xtalib o‘tdi.
Maʼlumot uchun: Agentlik tomonidan o‘tgan 2022 yilda xorijiy ekspertlar ishtirokida 10 ta o‘quv seminarlar tashkil etilib, ularda 200 nafar xodimning malakasi oshirilgan.
Majlis kun tartibiga kiritilgan masalalar doirasida davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlikni taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan elektron “Open.index” platformasi taqdimoti o‘tkazildi.
Platforma Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O'zbekistondagi loyihalar koordinatori idorasi ko‘magida ishlab chiqilgan bo‘lib, har yilgi “Ochiqlik indeksi”ning yakuniy baholash natijalari mazkur manba orqali onlayn eʼlon qilib boriladi.
Eʼtiborlisi, baholash tizimi to‘liq raqamlashtirilgan holda keng jamoatchilikka sohadagi amalga oshirilgan ishlarning samaradorlik va natijadorlik ko‘rsatkichlarini mazkur platforma orqali real vaqt rejimida kuzatish imkoniyati yaratildi.
Shundan so‘ng, Komissiya majlisi kun tartibiga kiritilgan keyingi masala ochiqlikni taʼminlash faoliyatini baholashda bevosita ishtirok etgan davlat organlarining har bir baholash indikatori bo‘yicha hisoboti eshitilib, 2022-yil uchun “Ochiqlik indeksi” bo‘yicha komissiyaning yakuniy qarori qabul qilindi.
“Ochiqlik indeksi”ni baholashda umumiy 86 ta vazirlik, idora va muassasalar qamrab olingan bo‘lib, uning natijasiga ko‘ra, 15 ta davlat organining ochiqlikni taʼminlash faoliyati “yashil” (71-100 ball), 44 tasi “sariq” (55-71 ball) va 27 tasi “qizil” (55 balldan past) samaradorlik ko‘rsatkichlari bilan baholangan.
Eng yuqori samaradorlik ko‘rsatkichlari Statistika agentligi (89 ball), Bojxona qo‘mitasi (88 ball), Toshkent viloyat hokimli (83 ball), Xorazm viloyat hokimligi (79 ball) va “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati (79 ball) tomonidan qayd etilgan.
Majlis yakuni bo‘yicha kun tartibiga kiritilgan masalalardan tashqari, baholashda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va oldini olish borasida kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish haqida qaror qabul qilindi.
Tadbir yakunida esa ochiqlikni taʼminlashda eng yuqori samaradorlik ko‘rsatgan davlat organlarining ochiqlikni taʼminlashga masʼul xodimlari hamda sohani yoritishda alohida faollik ko‘rsatgan jurnalistlardan bir guruhi tashakkurnoma va esdalik sovg‘alar bilan taqdirlandi.
Maʼlumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-154-son Farmoniga muvofiq, Baholash komissiyasi qarori asosida “yashil” toifada baholangan davlat organlari va tashkilotlarining masʼul xodimlarini rag‘batlantirish, “qizil” toifada baholanganlariga qonunchilikda belgilangan tartibda intizomiy jazo chorasini qo‘llash yuzasidan taklif kiritish ko‘zda tutilgan.

На заседании были подробно рассмотрены итоги рейтинговой оценки эффективности и результативности проведённой работы по открытости в государственных органах и организациях за 2022 год, и оглашены окончательные результаты.
Подсчёт «Индекса открытости» осуществлялся на базе 8 индикаторов, состоящих из 84 критериев оценки. Показатели эффективности были разделены на категории - «зелёная» категория от 71 до 100 баллов, «жёлтая» категория от 55 до 71 балла, менее 55 баллов «красная» категория.
Оценкой были охвачены 86 министерств, ведомств и учреждений, из них 21 министерство, 14 местных органов государственной власти, 32 организации с государственным участием, 19 комитетов и агентств.
Окончательные результаты Индекса открытости за 2022 год размещены на платформе index.anticorruption.uz для широкой публики.
Для сведения: Комиссия по оценке эффективности и результативности проводимой работы в сфере обеспечения открытости (Оценочная комиссия) — коллегиальный орган, принимающий окончательное решение по подсчёту Индекса открытости, и состоящий из высококвалифицированных специалистов и экспертов Агентства по противодействию коррупции, Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций, Министерства экономики и финансов, Агентства статистики при Президенте Республики Узбекистан, Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, а также представителей ННО.
На мероприятии директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов рассказал об успехах, достигнутых за последние годы в обеспечении открытости, мерах, связанных с организацией работы по «Индексу открытости», оцифровке оценочных процессов, в том числе об обучении в этом году сотрудников государственных органов и организаций, ответственных за обеспечение открытости.
Для сведения: в 2022 году Агентством по противодействию коррупции было организовано 10 обучающих семинаров с привлечением зарубежных специалистов, в ходе которых 200 сотрудников государственных органов и организаций повысили квалификацию в сфере обеспечения открытости.
В рамках заседания состоялась презентация электронной площадки «Open.index», направленной на оценку эффективности и результативности проводимой работы по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций.
Платформа разработана при поддержке Офиса Координатора проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в Узбекистане, и итоговые результаты оценки ежегодного «Индекса открытости» будут публиковаться онлайн на этом ресурсе.
Примечательно, что система оценки была полностью оцифрована, а широкой общественности предоставлена ​​возможность через данную платформу в режиме реального времени наблюдать за эффективностью работы, проводимой в сфере.
Следующим на повестке дня стало заслушивание отчёта государственных органов, непосредственно участвовавших в оценке, по каждому оценочному индикатору, после чего Комиссией было принято окончательное решение по «Индексу открытости» за 2022 год.
В оценку было включено 86 министерств, ведомств и учреждений, по результатам 15 государственных органов вошли в «зелёную» категорию (71-100 баллов), 44 организации были отнесены к «жёлтой» категории (55-71 балл) и 27 государственных учреждений попали в «красную» категорию (ниже 55 баллов).
Наиболее высокие показатели эффективности зафиксированы у Агентства статистики (89 баллов), Таможенного комитета (88 баллов), Ташкентского областного хокимията (83 балла), Хорезмского областного хокимията (79 баллов) и Навоийского горно-металлургического комбината (79 баллов).
Помимо вопросов, включённых в повестку дня, по итогам заседания принято решение о разработке комплексной программы мероприятий по устранению и предупреждению недостатков, выявленных в ходе оценки.
В завершение мероприятия сотрудники государственных органов, показавших наивысшую эффективность в обеспечении открытости, и группа журналистов, активно освещавших сферу открытости, были награждены благодарственными сертификатами и памятными подарками.
Для сведения: в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-154 на основании решения Оценочной комиссии, планируется поощрение ответственных сотрудников государственных органов и организаций, вошедших в «зелёную» категорию, и применение дисциплинарного взыскания в отношении сотрудников организаций, отнесённых к «красной» категории, в соответствии с законодательством.